MENU
novinky-a-odbornici

Prečo sa dnešní 50-nici cítia mladší ako kedysi ich rodičia?

Cítiť sa mladší a byť zdravší, asi to súvisí.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Prečo sa dnešní 50-nici cítia mladší ako kedysi ich rodičia?

Ľudia, ktorí sa cítia mladší, môžu dlhšie žiť, majú nižšie riziko demencie a menšie príznaky depresie. Ženy sa zväčša cítia mladšie ako muži.

Je pravdepodobné, že vek, na ktorý sa cítite, sa nezhoduje s vašim reálnym vekom podľa dátumu narodenia. Výskum ukázal, že dospelí v strednom a vyššom veku majú tendenciu cítiť sa mladší, a to aj o desať a viac rokov. A to môže byť podľa odborníkov dobré!

Mladší subjektívny vek súvisí s lepším celkovým zdravím a môže slúžiť ako "biopsychosociálny marker" predpovedajúci zdravé starnutie, ukazujú štúdie. Toto vnímanie mladosti je síce v istom zmysle popretím reality, no má pozitívny dopad. Výskum ukazuje, že pocit mladosti sa zvyčajne spája s lepším zdravím. "Vieme, že tí, ktorí sa cítia mladší, sú naozaj zdravší," povedal Markus Wettstein, psychológ z Humboldtovej univerzity v Berlíne. "A zostávajú zdravší aj v priebehu času."

Nový výskum naznačuje, že dospelí v strednom a vyššom veku sa dnes neraz cítia mladší ako sa cítili rovnako starí ľudia v minulosti. A má to pozitívny dopad na ich celkové zdravie a kondíciu. Patríte do tejto kategórie ľudí aj vy? Čítajte ďalej! >>>>

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor