MENU
novinky-a-odbornici

Nová liečba chrbtice bez liekov a zákroku? Skúste túto fintu proti bolesti

Back,View,Of,Young,Woman,Suffering,From,Backache,Or,Sore
Novinky a odborníci

Nová liečba chrbtice bez liekov a zákroku? Skúste túto fintu proti bolesti

Ak vás dlhodobo trápi chrbtica, analgetiká nie sú riešenie naveky. Pri určitých ochoreniach by mohla pomôcť k telu prívetivá novinka.

Bolesť chrbtice je jedným z najčastejších dôvodov návštevy ľudí u lekára. Ak je to aj váš prípad, zrejme ste zvyknutí bolesti riešiť tabletkami, cvikmi, alebo sa neviete dočkať operácie, ktorá vám má konečne uľaviť.  Medzinárodný tím vedcov však má, zdá sa, v rukáve úplne nový spôsob, ako sa bolesti chrbtice zbaviť. 

„Oklamať" nervy

Vedci z Austrálie, Európy a USA v auguste v časopise Journal of the American Medical Association uverejnili pozoruhodnú štúdiu, ktorej výsledky by mohli tradičným metódam liečby chronickej bolesti chrbtice dať zbohom. Spoločne otestovali účinnosť zmeny spôsobu, akým nervové siete rozpoznávajú bolesť, približuje WebMD

Možno ste netušili, že mozog pri chronickej bolesti chrbtice signály z chrbta interpretuje inak a mení spôsob pohybu.

Ak vopred očakávate, že sa pri vstávaní zo stoličky ozvú kríže, automaticky napnete svaly, čo môže viesť ešte k väčšej bolesti. Ako uvádza Neuroscience Research Australia (NeuRA), neziskový výskumný inštitút v austrálskom Sydney, predpokladá sa, že tieto nervové zmeny spôsobujú pomalšie a komplikovanejšie zotavenie z bolesti.

„...cesta, akou chrbát a mozog komunikujú, sa narúša spôsobom, ktorý zrejme posilňuje predstavu, že chrbát je zraniteľný a potrebuje ochranu," cituje WebMD vedúceho štúdie Jamesa McAuleyho, profesora na Univerzite v Novom Južnom Walese a vedúceho výskumného pracovníka NeuRA, že cieľom jeho tímu je tento „samopodporujúci sa cyklus" prerušiť preprogramovaním nervovej komunikácie medzi mozgom a chrbticou bez liekov či zákroku. 

Po 18 týždňoch

V randomizovanej klinickej štúdii s 138 účastníkomi s chronickými bolesťami chrbta jedna skupina teda testovala novú metódu nazvanú gradovaná senzomotorická rekvalifikačná intervencia (RESOLVE) a druhá skupina využívala konvenčné prístupy ako napríklad simulovanú laserovú terapiu a neinvazívnu stimuláciu mozgu. Výsledky príjemne prekvapili. 

Výskumníci zistili, že 12-týždňový tréningový kurz RESOLVE viedol k štatisticky významnému zlepšeniu intenzity bolesti po 18 týždňoch. Podľa McAuleyho ide o prvú liečbu svojho druhu, ktorej dôležitým prínosom je  výrazné zlepšenie kvality života. 

Bude metóda fungovať u každého? To ešte musia vedci otestovať na ďalších pacientoch s rôznymi zdravotnými stavmi. Ambiciózne veria, že k fyzioterapeutom a lekárom by sa ich tréning mohol dostať už do deviatich mesiacov. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Škrípanie zubov je záťaž pre zuby. Aké sú možnosti prevencie?

Nočné škrípanie predstavuje nadmernú záťaž nielen pre zuby, ale aj pre žuvacie svalstvo a čeľustný kĺb. Na zuboch môžeme pozorovať obrusovanie zubnej skloviny až jej úplné vymiznutie a odhalenie dentínu, teda citlivého zubného tkaniva pod sklovinou. Zuby strácajú pôvodnú výšku a tvar. V prevencii nočného škrípania uplatňujeme dlahu na zuby, ktorá funguje ako ich ochrana. Pri veľkej strate zubných tkanív je niekedy nutné riešiť celkovú rekonštrukciu chrupu.

čítať viac

Je možné ukončiť liečbu vysokého krvného tlaku svojvoľne?

Pri liečbe hypertenzie dodržiavajte odporúčania lekára, ktorý vám ju predpísal. Rozhodne ju svojvoľne neukončujte. Ak sa pri dávke užívaného lieku opakovane objavili veľmi nízke hodnoty tlaku krvi, možno dávku znížiť na polovicu, prípadne na štvrtinu. Informujte ošetrujúceho lekára o aktuálnych hodnotách krvného tlaku a postupujte podľa jeho odporúčaní. Liečba vysokého krvného tlaku sa zvyčajne začína, keď sa pri vyšetrení v ambulancii alebo v domácom prostredí opakovane potvrdia zvýšené hodnoty. Na začiatku treba uvažovať aj o možnosti, že tieto hodnoty sú ovplyvnené vonkajšími okolnosťami, napríklad stresom, nespavosťou a výraznými bolesťami. Ak sa jednoznačne nedá rozhodnúť o liečbe, lekár pacientovi odporučí 24-hodinové ambulantné monitorovanie krvného tlaku. Veľakrát sa pri tomto vyšetrení potvrdia normálne hodnoty počas dňa aj v noci. V tom prípade nie je vhodné začať okamžite s liečbou hypertenzie. Všeobecný lekár odporučí častejšie meranie tlaku v domácom prostredí a sledovanie vo svojej ambulancii.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor