Zhang Wenhong, ktorý viedol boj proti COVID-19 v Šanghaji, vystúpil na Fudan University s novými závermi o pandémii koronavírusu. Podľa neho na to, aby ľudstvo dostalo vírus pod kontrolu, budú potrebné asi dva roky. Lekár tiež varoval, že pandémia ešte stále rastie a nedosiahla vrchol.

Od prepuknutia šírenia vírusu SARS-CoV-2 mu na celom svete sa nakazilo viac ako 14 miliónov ľudí a chorobe Covid-19 podľahlo najmenej 610 000 ľudí. A to nie sme ani v polčase, myslí si čínsky odborník.

Chorí ľudia pribúdajú, pandémia zatiaľ nepribrzďuje

Osobne si myslím, že reťaz prenosu nákazy je v súčasnosti veľmi ťažké prerušiť,“ povedal doktor Zhang Wenhong na prednáške pre odborníkov. „V celosvetovom meradle môže vírus existovať naveky, ale pandémia bude nakoniec pod kontrolou. V zásade to bude trvať asi dva roky,“ odhaduje špecialista na koronavírus.

Podľa epidemiológov je naďalej veľmi dôležité chrániť sa na miestach s vyššou koncentráciou ľudí rúškom a prísne dodržiavať hygienu rúk. Najlepšie je ale takým miestam sa vyhýbať.

Na Slovensku, podobne ako vo svete, stále pribúdajú nakazení ľudia. V mnohých štátoch už opätovne sprísňujú hygienické opatrenia ako aj opatrenia na hraniciach.