MENU
novinky-a-odbornici

Čierny kašeľ sa vracia: Príznaky sú podobné COVID-19. Všímajte si TOTO

Shot,Of,Illness,Young,Woman,Coughing,In,The,Street.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Čierny kašeľ sa vracia: Príznaky sú podobné COVID-19. Všímajte si TOTO

O čiernom kašli si mnohí myslia, že patrí do minulosti. Pravdou ale zostáva, že je stále medzi nami. Aj keď máme vakcínu, každoročne sa ním vo svete nakazia mnohí ľudia. Aké sú jeho príznaky?

Infekčný čierny kašeľ sa začína rozširovať. Kým pred desiatimi rokmi bolo toto ochorenie zriedkavé, v posledných rokoch u nás počet prípadov rastie. Výrazný vzostup u očkovaných aj neočkovaných detí sa zaznamenáva od roku 2008, vyplýva z najnovšej správy o zdravotnom stave obyvateľstva SR.

„Chorobnosť nedosahuje také hodnoty ako počas predvakcinačnej éry. Za ostatné roky dochádza k opätovnému nárastu prípadov pertussis s vrcholom každé dva roky až päť rokov," uviedla hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková.

V rokoch 2019 a 2020 lekári nahlásili 700 prípadov ochorení, čo je podľa správy oproti päťročnému priemeru nárast o 85 %. V roku 2021 išlo o približne 80 prípadov. Ochorenie môže mať podobné príznaky ako ochorenie COVID-19, nemuseli byť preto počas pandemického obdobia správne diagnostikované. Do úvahy však treba brať aj cykly s vrcholom každé dva roky až päť rokov, v ktorých ochorenie prebieha. K obmedzeniu šírenia čierneho kašľa mohlo prispieť aj prekrytie horných dýchacích ciest respirátormi," doplnila Račková.

Najvyššia chorobnosť bola v Prešovskom kraji a celkovo u detí do jedného roka. „U dospelých osôb vo vekových skupinách nad 20 rokov sa zaznamenalo 526 ochorení," uvádza sa v správe. Ochorenia sa vyskytli väčšinou sporadicky, vyskytlo sa aj 18 epidémií.

Ako sa prejaví? 

Man,CoughingMan,Coughing
Zdroj: Shutterstock

Príznaky sa zvyčajne objavujú 7 až 10 dní po infekcii, môžu sa však objaviť až 21 dní po nej:

  • Príznaky na začiatku pripomínajú bežnú nádchu - kýchanie, výtok z nosa, miernu horúčku a mierny kašeľ.
  • Do dvoch týždňov je kašeľ závažnejší a charakterizujú ho epizódy početných rýchlych zakašľaní, po ktorých nasleduje hlasný a hlboký namáhavý vdych, pri ktorom sa vydá zvuk podobný kikiríkaniu kohúta alebo vysoký piskľavý zvuk. Tieto epizódy zvyčajne končia vykašľaním hustého priehľadného hlienu, po ktorom často nasleduje vracanie. Najprv sa vyskytujú v noci a neskôr čoraz častejšie počas dňa a môžu sa opakovať jeden až dva mesiace.
  • V prípade malých detí sa typický hlboký namáhavý vdych nemusí vôbec objaviť a po záchvatoch kašľa môžu nasledovať krátke obdobia, kedy sa zastaví dýchanie. Po tejto fáze je kašeľ menej častý a závažný a dieťa sa postupne zotavuje, čo môže trvať až tri mesiace.

VIDEOtip 

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor