MENU
novinky-a-odbornici

Nehoda z nepozornosti? Na toto si dajte pozor, radí očná lekárka

Pred dovolenkou nepodceňujte preventívnu prehliadku očného lekára.
Novinky a odborníci

Nehoda z nepozornosti? Na toto si dajte pozor, radí očná lekárka

Hodiny za volantom sa môžu podpísať aj pod vaším videním. Nehovoriac o tom, ak zanedbávate prevenciu očných ochorení a podceňujete svoj stav. Tieto rady sa vám zídu.

Únava, nepozornosť, preceňovanie svojich schopností a zlý zrak. Najčastejšie príčiny dopravných nehôd. Podľa očných lekárov si pritom viacerí vodiči nahovárajú, že ich videnie je bezchybné. „Mnohí môžu mať až o polovicu zhoršené videnie a stále si myslia, že vidia výborne. Väčšina očných diagnóz ale nemá v počiatočnom štádiu žiadne príznaky. Človek sa ľahko adaptuje na zhoršené videnie a slabnúci zrak si uvedomí, až keď je neskoro,“ upozorňuje očná lekárka a chirurgička, MUDr. Miriam Záhorcová.

Podľa štatistík na našich cestách pribúdajú vodiči s niektorou z očných chýb. Význam pravidelných očných prehliadok je preto veľký. Od bezchybného zraku totiž závisí, či šofér správne a rýchlo vyhodnotí situáciu a zareaguje včas. Na Slovensku očnú prehliadku síce absolvujete pri vydaní vodičského preukazu, očného lekára však od vtedy teoreticky nemusíte zo zákona navštíviť ďalších pár desaťročí. Zákon si opäť všíma bežných šoférov až po 65. roku života. Seniori od tohto veku podstupujú očné prehliadky každé 2 roky povinne.

Rizikoví šoféri

S pribúdajúcim vekom strácame schopnosť sústrediť sa, vnímať pohybujúce sa objekty, rozlišovať detaily za šera, zníženej viditeľnosti aj jasného svetla. Ťažšie znášame osvetlenie z reflektorov protiidúcich vozidiel. Starší šoféri trpia častejšie diagnózou sivého a zeleného zákalu, či vekom podmienenou degeneráciou makuly, čo negatívne ovplyvňuje ich riadiace schopnosti. „K oslabeným reflexom sa pripoja problémy so sluchom a to už je nebezpečný stav,” vystríha MUDr. Záhorcová. 

V bezpečí nie sú ani mladí šoféri. „Na rozdiel od seniorov bývajú nedisciplinovaní. Možnosť dioptrickej chyby častejšie podceňujú a zľahčujú. Nahovárajú si, že vidia skvele, realita je však odlišná. Pacienti si myslia, že majú bezchybný zrak, na vyšetrení im však nameriame dioptrie do blízka, do diaľky či astigmatizmus. Kombinácia rýchlosti a zlého zraku je životu nebezpečná,” dodáva očná expertka.

Práve dioptrií do diaľky sa dá zbaviť bezbolestne, bezpečne a rýchlo vďaka femtosekundovému laseru. Šoférovať po zákroku, pri ktorom sa využije, je možné už na druhý deň. V rámci každoročnej prevencie myslite aj na pravidelné očné prehliadky. K očnému by ste mali zájsť ideálne každý rok, minimálne však rak za dva roky.

Najhoršie vidíme v noci a za šera

Najviac smrteľných dopravných nehôd sa udeje v čase medzi 18.00 – 6.00 hodinou. Práve východ a západ slnka, súmrak, šero, hmla a dážď sú najnepríjemnejším obdobím pre náš zrak. Podvečerná znížená viditeľnosť, ľudovo známa ako šeroslepota, výrazne zhoršuje videnie. „Pri stmievaní sa skracujú vlnové dĺžky svetelného spektra. Svetlo sa láme viac pred sietnicou, čo navodzuje stav, akoby ste trpeli slabšou krátkozrakosťou (zhoršené videnie do diaľky). Pri prechode zo svetla do tmy preto ľudia trpiaci šeroslepotou pociťujú krátkodobé zhoršenie videnia,“ vysvetľuje MUDr. Miriam Záhorcová. Vo večerných hodinách použite okuliare so žltým ochranným filtrom, pomáhajú lepšie vnímať kontrasty. Krátkozrakí ľudia môžu mať na nočné šoférovanie pripravené o pol dioptrie silnejšie okuliare.

Zaostrené na periférne videnie

Pomocou periférneho videnia vnímame množstvo kľúčových momentov na ceste. Vďaka nemu zbadáme či nezbadáme cyklistu z bočnej cesty, chodca na prechode, či auto v spätnom zrkadle, ktoré sa valí obrovskou rýchlosťou. „Niektoré ochorenia periférne videnie ešte zhoršujú. Príkladom je zelený zákal, ktorého posledným štádiom je takzvané trubicové videnie. Skúste si z rúk urobiť trubicu a pozrite sa cez ňu. Uvidíte len to, čo je pred vami, vôbec nič čo je na boku, vpravo, vľavo, hore, dole v periférii,” pokračuje MUDr. Záhorcová.

Pravidelné prestávky

Na dlhých cestách klesá opakovanými stereotypnými činnosťami pozornosť. Oči sa ľahšie unavia, vnímanie sa zhoršuje u profesionálov aj u príležitostných šoférov. Na dlhých cestách si preto robte prestávky aspoň raz za dve hodiny. Krátka prechádzka, natiahnutie tela posilní pozornosť a prospeje aj unaveným očiam.

Vyhnite sa modrým a veľmi tmavým sklám

Najlepšie a najkvalitnejšie šoférske okuliare majú hnedú farbu filtra. Vyhnite sa modrému zafarbeniu skiel, zhoršujú vnímanie červenej a zelenej až o 20-30 %. Inak sa môže stať, že v spleti všetkých vnemov a svetiel vám za modrými sklami zanikne červený semafor. Naopak, žltá farba v okuliaroch môže pôsobiť takisto ako hmlovky na aute - zlepšujú viditeľnosť v hmle. Ideálne sú sklá s polarizačným efektom.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Pri hryzení jedla ma bolí zub, inak nie. Treba to riešiť?

Zub môže bolieť na záhryz z troch príčin.

1. Prvou je zápal tkanív okolo hrotu koreňa z dôvodu infekcie šíriacej sa z vnútra zuba. Ide teda o neošetrené, alebo zle ošetrené mŕtve zuby, vnútri ktorých sa množia baktérie. Tie sa uvoľňujú do okolitej kosti, v ktorej sa rozvíja infekcia. Keď na takýto zub zahryznete, zub narazí hrotom koreňa do podráždenej kosti, čo vyvolá bolesť. Riešením je koreňová liečba (tzv.endodontické ošetrenie), v krajných prípadoch extrakcia zuba.

2. Druhou príčinou je náhryzovej bolesti je preťaženie zuba. Dôvodom býva čerstvo zhotovená výplň alebo korunka, ktorá pri záhryze predčasne naráža do oproti stojaceho zuba. Ľudovo sa tomu hovorí, že výplň je "vysoká". Zábrusom sa korunka alebo výplň zníži a problémy pominú. Iným dôvodom na preťaženie zuba môže byť nočné zatínanie, prípadne nasadenie strojčeka na posun zubov.

3. Treťou príčinou je prasklina skloviny alebo časti zuba, ktorá sa objavuje najmä vedľa väčších amalgámových výplní. V takomto prípade je nutné prasknutú časť zuba znížiť a výplň prerobiť.

Je zjavné, že ani jednu z príčin neviete riešiť svojpomocne a je preto vhodné obrátiť sa na zubného lekára.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Dcérka nechce nosiť rúško, neviem ako ju presvedčiť

Rúška, či obdobnú ochranu tváre, nemusia nosiť iba deti mladšie ako dva roky. Skúste si spolu ušiť rúško s detským motívom, ktoré sa dieťaťu bude páčiť. Naučte sa riekanku: „Dve gumičky za ušká, noštek, ústa do rúška“. Deti sa rúško naučia tolerovať úplne v pohode, nevnímajú ho ako problém, keď vidia, že to nevnímajú ako problém rodičia.  Zo začiatku sa tomu detičky možno budú brániť, ale treba im vysvetliť, že ho majú preto, aby neochoreli. Buďte deťom príkladom a vzorom v zodpovednom správaní. Vysvetlite a komunikujte s dieťaťom o aktuálnom dianí primerane jeho veku.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia