Podľa dr.Petra Marksa, šéfa sekcie vakcín americkej vládnej agentúry pre potraviny a liečivá FDA, budú už na túto jeseň pravdepodobne potrebovať druhé posilňujúce očkovanie proti COVID-19 všetci Američania. Spravidla to, čo sa schváli v USA, sa neskôr udeje aj v Európe. Štvrtá dávka teda bude pravdepodobne na jeseň k dispozícii aj u nás.
Pre všetkých nad 50 rokov
FDA tento týždeň schválila už štvrté očkovanie vakcínami Pfizer a Moderna pre ľudí vo veku 50 rokov a starších. Posilňovacia dávka bude k dispozícii aj ľuďom s oslabenou imunitou vo veku od 12 rokov. Časť odborníkov sa domnieva, že ďalšia, celkovo štvrtá dávka bude potrebná už túto jeseň.
Nie všetci odborníci s tým ale súhlasia. Podľa nich ďalšia vakcinácia nie je potrebná, pretože imunita je u zaočkovaných vďaka pôvodným dvom dávkam a jednej posilňujúcej pravdepodobne stále prítomná.
Bude štvrtá vakcína iná?
Zatiaľ ale nie je jednoznačne určené, akou vakcínou sa bude očkovať. Nemusí ísť o ten istý typ, ktorým sa očkovalo doteraz.
Marks uviedol, že štúdia z Izraela zistila, že štvrtá dávka znížila riziko hospitalizácie alebo úmrtia spôsobeného vírusom, hoci iné štúdie zistili, že druhý booster málo chránil mladších dospelých, ktorí aj tak len zriedka končia hospitalizovaní alebo dokonca podľahnú koronavírusu.
Doktorka Anna Durbinová, odborníčka na verejné zdravie na Univerzite Johna Hopkinsa v Baltimore v štáte Maryland ale kritizovala naliehanie spoločností Pfizer, Moderna a tiež Bieleho domu na zavedenie boosterov skôr, ako budú potrebné. Ako povedala, neverí, že veľa ľudí bude mať prospech z dodatočného očkovania. „Je veľmi málo ľudí, ak vôbec nejakí, ktorí podľa môjho názoru potrebujú štvrtú dávku,“ povedala.
Postrachom je nový variant omikronu
Dodatočné očkovanie bolo schválené najmä z obavy pred variantom BA.2. O jeho vlastnostiach zatiaľ nie je dostatok informácií, no vedci sa zhodujú, že je v porovnaní s BA.1. infekčnejší a šíri sa rýchlejšie o zhruba 30%. Popredný americký epidemiológ Anthony Fauci dokonca hovorí o 50 až 60 %.
WHO varovala, že nárast počtu prípadov v Európe, Afrike aj Ázii počas marca, ktorý zvrátil mesačný trend poklesu prípadov, bol len začiatkom nárastu BA.2. Tento týždeň organizácia tiež oznámila, že úmrtia na Covid začínajú na celom svete stúpať, hoci počty prípadov opäť klesajú.