MENU
novinky-a-odbornici

Chystá sa štvrtá dávka vakcíny. Komu ju odporúčajú?

Kto bude mať nárok na 4.posilňujúci dávku očkovania?
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Chystá sa štvrtá dávka vakcíny. Komu ju odporúčajú?

Na jeseň sa možno rozbehne ďalšie kolo posilňovacej vakcinácie, čiže už štvrté očkovanie proti koronavírusu. Dôvodom je hrozba variantu BA.2.

Podľa dr.Petra Marksa, šéfa sekcie vakcín americkej vládnej agentúry pre potraviny a liečivá FDA, budú už na túto jeseň pravdepodobne potrebovať druhé posilňujúce očkovanie proti COVID-19 všetci Američania. Spravidla to, čo sa schváli v USA, sa neskôr udeje aj v Európe. Štvrtá dávka teda bude pravdepodobne na jeseň k dispozícii aj u nás.

Pre všetkých nad 50 rokov

FDA tento týždeň schválila už štvrté očkovanie vakcínami Pfizer a Moderna pre ľudí vo veku 50 rokov a starších. Posilňovacia dávka bude k dispozícii aj ľuďom s oslabenou imunitou vo veku od 12 rokov. Časť odborníkov sa domnieva, že ďalšia, celkovo štvrtá dávka bude potrebná už túto jeseň.

Nie všetci odborníci s tým ale súhlasia. Podľa nich ďalšia vakcinácia nie je potrebná, pretože imunita je u zaočkovaných vďaka pôvodným dvom dávkam a jednej posilňujúcej pravdepodobne stále prítomná.

Bude štvrtá vakcína iná?

Zatiaľ ale nie je jednoznačne určené, akou vakcínou sa bude očkovať. Nemusí ísť o ten istý typ, ktorým sa očkovalo doteraz.

Marks uviedol, že štúdia z Izraela zistila, že štvrtá dávka znížila riziko hospitalizácie alebo úmrtia spôsobeného vírusom, hoci iné štúdie zistili, že druhý booster málo chránil mladších dospelých, ktorí aj tak len zriedka končia hospitalizovaní alebo dokonca podľahnú koronavírusu.

Doktorka Anna Durbinová, odborníčka na verejné zdravie na Univerzite Johna Hopkinsa v Baltimore v štáte Maryland ale kritizovala naliehanie spoločností Pfizer, Moderna a tiež Bieleho domu na zavedenie boosterov skôr, ako budú potrebné. Ako povedala, neverí, že veľa ľudí bude mať prospech z dodatočného očkovania. „Je veľmi málo ľudí, ak vôbec nejakí, ktorí podľa môjho názoru potrebujú štvrtú dávku,“ povedala.

Postrachom je nový variant omikronu

Dodatočné očkovanie bolo schválené najmä z obavy pred variantom BA.2. O jeho vlastnostiach zatiaľ nie je dostatok informácií, no vedci sa zhodujú, že je v porovnaní s BA.1. infekčnejší a šíri sa rýchlejšie o zhruba 30%. Popredný americký epidemiológ Anthony Fauci dokonca hovorí o 50 až 60 %.

WHO varovala, že nárast počtu prípadov v Európe, Afrike aj Ázii počas marca, ktorý zvrátil mesačný trend poklesu prípadov, bol len začiatkom nárastu BA.2. Tento týždeň organizácia tiež oznámila, že úmrtia na Covid začínajú na celom svete stúpať, hoci počty prípadov opäť klesajú.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor