MENU
novinky-a-odbornici

Bežný NÁPOJ proti rakovine čreva. Kľúčový je tento vitamín, chýba väčšine z nás

Closeup,Of,Female,Hands,With,A,Mug,Of,Beverage.,Beautiful

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Bežný NÁPOJ proti rakovine čreva. Kľúčový je tento vitamín, chýba väčšine z nás

Až o 50% častejšie sa rakovina čreva vyskytuje u mladých žien, ktoré nekonzumujú dosť dôležitého vitamínu. Slovenky sú pritom jeho podvýživou obzvlášť známe.

Rakovinou hrubého čreva trpí stále viac ľudí. Zďaleka už neplatí, že sa týka iba starých ľudí. Približne každý 17. chorý nemá ani 50 rokov. Jedna vec sú typické rizikové faktory, ktoré určite poznáte - fajčenie, dlhé sedenie, vyprážané jedlá. Ukázalo sa však, že radikálny vplyv má to, čo vám v strave môže chýbať.

D ako Dôležitá posila

Vedci z amerického Harvardu sa zamerali na to, čo na vznik ochorenia vplýva. Dvadsaťpäťročnej štúdie  uverejnenej v časopise Gastroenterology sa zúčastnilo 94-tisíc žien. Každé dva roky odborníci zaznamenávali ich životosprávu i zdravotný stav. Ukázalo sa, že ženy, ktorých výsledky prezradili nedostatok vitamínu D, majú o 50 percent vyššiu pravdepodobnosť, že ochorejú na rakovinu hrubého čreva do svojej päťdesiatky. 

Okrem slnečného žiarenia vitamín D získavame bežne zo stravy, týka sa to najmä chladnejších mesiacov, ktoré nás čakajú. Pre o polovicu nižšie riziko ochorenia na rakovinu hrubého čreva pred päťdesiatkou stačia už tri poháre mlieka denne či polovica lososa, čo predstavuje približne 300 IU (medzinárodných jednotiek, pre predstavu 1 mikrogram je asi 40 IU). Dostatok vitamínu však nájdete aj vo vajciach či hubách. 

Strava chudobná na vitamín D totiž ovplyvňuje vznik črevných polypov, teda malých výrastkov na vnútornej výstelke čreva alebo konečníka, ktoré sa môžu zmeniť na rakovinové. Rovnaká súvislosť sa našla medzi nižším príjmom vitamínu D aj rizikom vzniku polypov hrubého čreva zistených pred dosiahnutím veku 50 rokov.

Pozor, tieto údaje sa týkajú iba prirodzeného vitamínu D zo stravy, tabletky vám tak zďaleka nepomôžu. Hoci štúdia prebehla na masívnej vzorke,  kým lekári začnú vo veľkom ako prevenciu proti rakovine hrubého čreva odporúčať konzumáciu jedál bohatých na D, výsledky sa ešte musia overiť. Otázkou napríklad je, prečo to podľa rozsiahlych dát takto nefungovalo vo vekovej skupine žien nad 50 rokov. Každopádne pestrou stravou bohatou na vitamín D nič nepokazíte, skôr naopak. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mesačná dcérka dýcha nepravidelne, je to normálne?

Nemajte žiadne obavy, u mesačného aj staršieho bábätka je celkom normálne nepravidelné dýchanie počas spánku. Spánok má určité fázy. Keď bábätko zaspáva, očné viečka sa stále chvejú, nepravidelne dýcha. Je uvoľnené, občas sa mykne alebo sa smeje. Dostáva sa len do fázy ľahkého spánku. Ľahko sa prebudí. Ak budeme v uspávaní pokračovať, zistíme, že pravidelne a pokojne dýcha, má uvoľnené svaly, mykanie a naťahovanie sa vytratí. Bábätko prešlo do fázy hlbokého spánku, kedy ho môžeme uložiť do postieľky bez následného prebudenia.  Fáza hlbokého spánku trvá asi hodinu, ľahký spánok, ak prebehne nerušene, len 10 minút.

čítať viac

Zistili mi Crohnovu chorobu. Naozaj je to na celý život?

Áno, liečba Crohnovej choroby je celoživotná a patrí do rúk odborného lekára, ktorý ju podľa aktuálneho stavu riadi a upravuje. Nemusíte sa obávať, na Slovensku je na vysokej úrovni. Pacienti majú už okrem iného k dispozícii aj biologickú liečbu, ktorá výrazne zvyšuje ich šance na normálny život. Musíte však rátať s celoživotnou diétou.

Toto ochorenie spôsobuje zápal v stene tráviacej sústavy. Postihnutá môže byť ktorákoľvek jej časť- vrátane tenkého alebo hrubého čreva, dutiny ústnej, pažeráka a žalúdka. Prejavuje sa najmä hnačkami, niekedy krvavými, a bolesťami brucha. Príznaky sa objavujú aj v ďalších častiach tela: oči - začervenanie a svrbenie, ústa -rany, kĺby - opuch a bolesť, koža - opuchy a iné poškodenia, kosti - osteoporóza, obličky - kamene, pečeň - hepatitída a cirhóza, ale len zriedkavo. Postihnuté môžu byť všetky vrstvy čreva. Úseky zdravého čreva sa môžu striedať s chorými časťami. Ide o takzvané „preskočené“ oblasti. Naproti tomu ulcerózna kolitída sa rozširuje rovnomernejšie a súvislejšie a ovplyvňuje len povrchové vrstvy hrubého čreva. Crohnovu chorobu má v Európe asi milión ľudí. Môže sa vyvinúť v akomkoľvek veku, ale najčastejšie sa začína v období od 15 do 25 rokov. Rovnako postihuje mužov aj ženy. V posledných rokoch sa rozšírila, no príčinu tohto rozšírenia zatiaľ nepoznáme.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor