MENU
novinky-a-odbornici

Pri chudnutí obozretne! TÝMTO druhom zeleniny a ovocia sa vyhnite

Zeleninu a ovocie si vyberajte premyslene.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Pri chudnutí obozretne! TÝMTO druhom zeleniny a ovocia sa vyhnite

Snažíte sa žiť zdravo alebo chudnete a stavili ste na zvýšený príjem zeleniny a ovocia? Vyberajte obozretne! Mnohé druhy sú plné chémie a pesticídov a lepšie je vybrať si iné plody. Čomu na pultoch sa vyhnúť a čo je naopak O.K.?

Pred pár dňami zverejnila Americká enviromentálna skupina (EWG) rebríček ovocia a zeleniny najviac kontaminovaného pesticídmi. Išlo o ovocie a zeleninu, ktorá sa bežne predáva v obchodoch.

Čo sú to pesticídy?

Pesticídy sú chemické látky, ktoré sa používajú v poľnohospodárstve a záhradníctve na ochranu rastlín pred chorobami, škodcami, hmyzom či inými škodlivými organizmami. Aplikujú sa priamo na rastliny, alebo na pôdu či vzduch v okolí rastlín. Existuje mnoho rôznych typov pesticídov.
Používanie pesticídov má nežiadúce účinky na životné prostredie i ľudské zdravie. Ani umytím či tepelnou úpravou zeleniny či ovocia sa všetkých pesticídov nezbavíte. Ich vplyv na zdravie človeka sa najčastejšoie spomína v súvislosti s astmou, obezitou, Alzheimerovou chorobou, cukrovkou, Parkinsonovou chorobou, autizmom či s neplodnosťou. Ak sa snažíte žiť zdravo, prípadne chudnete a stavili ste na zvýšený príjem zeleniny a ovocia, mali by ste si ich vyberať naozaj rozvahou.

S vlastnou úrodou máte istotu, že ovocie a zelenina sú naozaj zdravou voľbou.S vlastnou úrodou máte istotu, že ovocie a zelenina sú naozaj zdravou voľbou.
S vlastnou úrodou máte istotu, že ovocie a zelenina sú naozaj zdravou voľbou.
Zdroj: Canva

EWG prináša už niekoľko rokov rebríček naviac a najmenej kontaminovaných plodov. Pozrite sa na ten najnovší pre rok 2023.

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor