MENU
novinky-a-odbornici

Chronické ochorenie, ktorým trpia tisíce Slovákov odhalí táto maličkosť

Kedy ste boli naposledy u svojho všeobecného lekára?
Novinky a odborníci

Chronické ochorenie, ktorým trpia tisíce Slovákov odhalí táto maličkosť

Chodíte na preventívne prehliadky? Ich zanedbávaním môžete prehliadnuť závažné zdravotné problémy.

Ak človek nechodí na pravidelné preventívne prehliadky, diabetes 2. typu sa odhalí väčšinou až v štádiu chronických komplikácií. Následkom nepodchytenej cukrovky je poškodenie ciev, ktoré sa môže prejaviť zhoršením zraku, poškodením funkcie obličiek a nervov, či nedokrvením končatín, srdca a mozgu. Pri príležitosti Svetového dňa diabetu na to upozornila lekárka diabetologickej ambulancie Nemocnice Košice-Šaca Kamila Babjaková.

„Dnes hovoríme o diabete ako o epidémii tretieho tisícročia. Nevyhýba sa ani deťom. Pre zdravotné riziká, ktoré diabetes spôsobuje, je dôležitá jeho včasná diagnostika a následná liečba," pripomína s tým, že silnú úlohu pri výskyte diabetu zohráva genetika, najmä čo sa týka cukrovky 1. typu.

Nepriaznivými faktormi pre rozvoj diabetu 2. typu sú nadváha, obezita, nezdravá strava, nedostatok pohybu, stres alebo stúpajúci vek.

Čo si treba všímať?

Ako Babjaková dopĺňa, typickými prejavmi diabetu sú nadmerný smäd, časté močenie, nevysvetliteľné chudnutie, únava a slabosť. „V takýchto prípadoch treba lekára vyhľadať čo najskôr," upozorňuje s tým, že ostražitými by mali byť aj pacienti s kardiovaskulárnymi ochoreniami„Aby sa diabetes zachytil včas, je potrebné absolvovať pravidelné preventívne prehliadky u svojho praktického lekára, v rámci ktorých je aj vyšetrenie hladiny cukru v krvi," prízvukuje.

Podľa jej ďalších slov je však i pri zistenej zvýšenej hladine cukru v krvi možné nástup ochorenia znížiť alebo oddialiť. „Rozvoju diabetu 2. typu je možné zabrániť pestovaním zdravého životného štýlu vrátane zdravej výživy, pravidelného cvičenia a udržiavania optimálnej telesnej hmotnosti," radí, pričom poukazuje na skutočnosť, že v minulosti zastávaný názor, že diabetik potrebuje špeciálnu diabetickú diétu, je mýtus.

„Všeobecne platí, ako pre diabetikov, tak aj pre zdravých ľudí, že by sme mali jesť stravu bohatú na vlákninu a veľa zeleniny. Naopak, ovocie by sa malo konzumovať v obmedzenom množstve. Konzumovať by sa malo málo potravín s vysokým obsahom tukov, soli a sacharidov," uzatvára.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Cestovanie s dieťaťom v MHD počas pandémie

Obmedzte pohyb mimo bydliska na nevyhnutnú mieru – dochádzanie do práce, nákup potravín, hygieny, liekov, domácej sociálnej starostlivosti, nevyhnutná návšteva zdravotníckeho zariadenia. Autobusové spoločnosti na Slovensku prijali preventívne opatrenia na zvýšenie bezpečnosti cestujúcich a zabezpečujú dezinfekciu vozidiel čistiacimi prostriedkami s najnovším typom polymérovej vodou riediteľnej dezinfekcie, ktorá nie je dráždivá ani toxická. Pokiaľ je nutné cestovať s dieťaťom vo verejnej doprave, dodržujte vzdialenosť medzi spolucestujúcimi. Vhodné je sedieť vždy na každom druhom sedadle, pri okne. Počas pobytu na verejnom priestranstve dávajte sebe a deťom rúško. Po príchode domov si umyte dôkladne ruky, a to 20 až 30 sekúnd s mydlom pod tečúcou vodou a aj medzi prstami. Môžete použiť aj dezinfekčný gél s obsahom 60 percent alkoholu.

čítať viac

Po úraze mám vybočenú priehradku. Chrápem a dýcham ústami

Podľa opisu vašich ťažkostí predpokladám, že pred úrazom ste nemali s dýchaním cez nos problém. Ak aj napriek operácii vaše ťažkosti pretrvávajú, treba posúdiť, či pri  zákroku bola naozaj  vyrovnaná vybočená priehradka, prípadne, či v nosovej dutine nie sú viditeľné iné prekážky. Odporúčam vám opätovne navštíviť ORL lekára, najlepšie iného kvôli objektívnosti. Ak nie ste alergik a máte stále upchatý nos, príčinou bude s najväčšou pravdepodobnosťou nejaká mechanická prekážka v nose. V takom prípade vám nepomôžu žiadne lieky, iba jej odstránenie. Je prirodzené, že ak nemôžete voľne dýchať cez nos počas dňa, budete mať problém aj v noci, pričom môžu vznikať až apnoické prestávky – zástavy dýchanie. Váš stav si vyžaduje  podrobné vyšetrenie a následné riešenie.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia