MENU
novinky-a-odbornici

Chrípka, alergia alebo covid? Diagnózu pomôže určiť aplikácia

Sick,Boy,Sneezing,In,Handkerchief,,Anxious,Mother,Talking,On,Phone

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Chrípka, alergia alebo covid? Diagnózu pomôže určiť aplikácia

Ako správne rozlíšiť symptómy alergie, chrípky, prechladnutia alebo ochorenia COVID-19? Efektívnu pomoc môžete nájsť aj na internete.

Umožní to chatbot v rámci novozaloženej stránky s názvom Alergológovia a imunológovia Slovenska na sociálnej sieti.

Chatbot je algoritmus, ktorý vedie konverzáciu s ľuďmi bez potreby ľudského správcu. V reálnom čase môže komunikovať s veľkým množstvom užívateľov naraz. Chatbot sa užívateľa postupne spýta, ktoré príznaky ho trápia. Na základe zvolených odpovedí následne vyhodnotí, či tieto príznaky sedia najviac na chrípku, prechladnutie, alergiu alebo COVID-19. Nie je však, samozrejme, neomylný a rady, ktoré poskytuje, sú najmä informačného charakteru," priblížili zástupcovia Slovenskej spoločnosti alergológie a klinickej imunológie (SSAKI).

SSAKI zakladá svoju stránku na sociálnej sieti ako jedna z prvých odborných spoločností na Slovensku. „Založenie stránky na Facebooku vnímame ako nutnosť tejto doby. Je všeobecne známe, že na internete je plno dezinformácií, ktoré sa týkajú zdravia a liečby. Chceme do virtuálneho priestoru pridať kanál, ktorým sa budú šíriť relevantné informácie o alergológii a imunológii, bezpečné pre ľudí," vysvetlil predseda SSAKI Miloš Jeseňák.

Stránka cez chatovaciu aplikáciu (chatbot) záujemcom vysvetlí napríklad to, že príznaky, ktoré sú bežné pri alergii, ako svrbenie nosa a očí, či vodnaté, červené a opuchnuté oči alebo nádcha, sa pri ostatných ochoreniach nevyskytujú alebo vyskytujú zriedka. Sledovatelia na stránke nájdu aj vyjadrenia lekárov k jednotlivým formám alergických ochorení, možnostiam ich liečby a prevencie, ako aj k očkovaniu.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžu hemoroidy spôsobovať vlhkosť v spodnej bielizni?

Tento problém je veľmi častý. Ide o infekciu kože, ktorá opakovane vzniká okolo konečníka a často sa prenáša aj na genitálie. Ak poznáme príčinu, vieme túto nepríjemnosť liečiť. V prvom rade je to infekcia kože zo stolice, pomnoženie baktérií potením či nevhodnou bielizňou. Následne je to samoliečba kúpaním, čipkami, podľa rád z internetu a podobne. Po preliečení vzniká samoinfikovanie a postupne rezistencia. Opakované infekcie sú najčastejšie spôsobované vyklenovaním hemoroidálneho tkaniva z konečníka navonok pri zakašľaní, stolici, uvoľnení sa či dvíhaní bremien. Kolobeh je zaručený. Liečba teda patrí výlučne do rúk skúseného chirurga, ktorý sa tomu venuje. Musí byť kombinovaná podľa rozsahu a často je potrebné urobiť aj kultivačné vyšetrenie. Vhodné sú menej invazívne zákroky, ako napríklad ošetrenie laserom.

čítať viac

Má zmysel dávať dieťaťu probiotiká na lepšiu imunitu?

Nie. Myslím si, že už ich nepotrebuje. Ale na druhej strane mu neublížia. Verím, že celý rok ste mu nedávali len jeden druh probiotík, ale striedali ich. Ak nemá problém so stolicou, bolesti bruška, môžete ich vysadiť. Chlapček už má pestrú stravu a verím, že dostatok vitamínov, minerálov a vlákniny v strave.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia