MENU
novinky-a-odbornici

Správne slnečné okuliare ochránia oči. Viete aký filter vybrať?

Female,Hands,Holding,Sunglasses,Through,Which,You,Can,See,A

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Správne slnečné okuliare ochránia oči. Viete aký filter vybrať?

Počas letných dní je dôležité myslieť nielen na ochranu kože, ale aj očí. Tie sú totiž rovnako náchylné na poškodenie UV žiarením. Čo všetko je potrebné vedieť o ochrane očí počas leta?

Téme sa venuje očná lekárka z Nemocnice v Košiciach-Šaci MUDr. Jaroslava Zlacká

Očná lekárka MUDr. Jaroslava Zlacká - Nemocnica v Košiciach-Šaci.Očná lekárka MUDr. Jaroslava Zlacká - Nemocnica v Košiciach-Šaci.
Očná lekárka MUDr. Jaroslava Zlacká - Nemocnica v Košiciach-Šaci.
Zdroj: Nemocnica v Košiciach-Šaci, Zdravie

Slnečné žiarenie má tri zložky, ultrafialové, viditeľné svetlo a infračervené svetlo. Z nich síce vnímame iba viditeľné svetlo, no na naše oko pôsobia všetky tri.  

„Ultrafialové žiarenie má vysokú energiu a jeho účinok je škodlivý. Ultrafialové lúče sa delia na UV-A, UV-B a UV-C žiarenie podľa vlnovej dĺžky. Čím kratšia vlnová dĺžka, tým vyššia úroveň svetelnej energie, a tým väčšie potenciálne poškodenie. UV-A opaľujú pokožku a ich vplyvom dochádza k predčasnému starnutiu pokožky. UV-B lúče zapríčiňujú spálenie pokožky a bývajú príčinou rakoviny kože a očných problémov, ako je napríklad sivý zákal. UV-C sú najnebezpečnejšie, no sú blokované ozónovou vrstvou a na zemský povrch sa nedostanú,“ vyjadrila sa MUDr. Jaroslava Zlacká, ktorá poukázala na to, že oči si treba chrániť nielen v letných mesiacoch, ale aj počas tých zimných, kedy lyžujeme alebo snowboardujeme.  

Vážne poškodenie zraku 

Dlhodobé vystavenie UV žiareniu môže poškodzovať očné viečka, rohovku a šošovku. Akútne vystavenie UV žiareniu spôsobuje poškodenie predného segmentu oka, ktoré je veľmi podobné popáleninám kože. UV žiarenie môže tiež vyvolať aseptický, neinfekčný zápal rohovky - fotokeratitídu. Vyskytujú sa ťažkosti ako bolesť oka, začervenanie očí, pocit cudzieho telieska, pocit piesku v očiach, svetloplachosť a nadmerné slzenie.  

„Pri dlhodobom vystavení UV žiareniu sú dôsledky závažnejšie, ako napríklad výskyt katarakty, poškodenie sietnice, rakovina kože v oblasti očného viečka, výskyt pterygia (spojovková duplikatúra prerastajúca na rohovku), zmeny rohovky alebo spojovky. Ochrana proti UV žiareniu je zvlášť dôležitá u detí a mládeže, pretože majú širšiu zrenicu a priehľadnú šošovku, preto sú ich oči UV lúčmi zraniteľnejšie. Pri akýchkoľvek zmenách v kvalite videnia, ako sú zahmlené videnie, zhoršenie videnia, rezanie, pálenie, začervenanie očí, netreba ťažkosti podceňovať a vždy je vhodné vyhľadať odborníka,“ vyjadrila sa MUDr. Zlacká. 

Nezabúdajte preto na prevenciu. „Slnečnými okuliarmi si chránite oči pred škodlivým žiarením, čím sa znižuje riziko vzniku sivého zákalu, znižuje sa intenzita svetla, ktorá dopadá na oko, čím sa eliminuje slzenie a žmúrenie očí,“ uviedla očná lekárka. 

Ako si vybrať správne slnečné okuliare nájdete na ďalšej strane ►►► 

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Škrípanie zubov je záťaž pre zuby. Aké sú možnosti prevencie?

Nočné škrípanie predstavuje nadmernú záťaž nielen pre zuby, ale aj pre žuvacie svalstvo a čeľustný kĺb. Na zuboch môžeme pozorovať obrusovanie zubnej skloviny až jej úplné vymiznutie a odhalenie dentínu, teda citlivého zubného tkaniva pod sklovinou. Zuby strácajú pôvodnú výšku a tvar. V prevencii nočného škrípania uplatňujeme dlahu na zuby, ktorá funguje ako ich ochrana. Pri veľkej strate zubných tkanív je niekedy nutné riešiť celkovú rekonštrukciu chrupu.

čítať viac

Je možné ukončiť liečbu vysokého krvného tlaku svojvoľne?

Pri liečbe hypertenzie dodržiavajte odporúčania lekára, ktorý vám ju predpísal. Rozhodne ju svojvoľne neukončujte. Ak sa pri dávke užívaného lieku opakovane objavili veľmi nízke hodnoty tlaku krvi, možno dávku znížiť na polovicu, prípadne na štvrtinu. Informujte ošetrujúceho lekára o aktuálnych hodnotách krvného tlaku a postupujte podľa jeho odporúčaní. Liečba vysokého krvného tlaku sa zvyčajne začína, keď sa pri vyšetrení v ambulancii alebo v domácom prostredí opakovane potvrdia zvýšené hodnoty. Na začiatku treba uvažovať aj o možnosti, že tieto hodnoty sú ovplyvnené vonkajšími okolnosťami, napríklad stresom, nespavosťou a výraznými bolesťami. Ak sa jednoznačne nedá rozhodnúť o liečbe, lekár pacientovi odporučí 24-hodinové ambulantné monitorovanie krvného tlaku. Veľakrát sa pri tomto vyšetrení potvrdia normálne hodnoty počas dňa aj v noci. V tom prípade nie je vhodné začať okamžite s liečbou hypertenzie. Všeobecný lekár odporučí častejšie meranie tlaku v domácom prostredí a sledovanie vo svojej ambulancii.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor