MENU
novinky-a-odbornici

Pokazený zub je ložiskom infekcie. Ak ho neliečite, koledujete si o problém!

zuby zubar
Novinky a odborníci

Pokazený zub je ložiskom infekcie. Ak ho neliečite, koledujete si o problém!

Preventívna prehliadka je rýchly a zvyčajne aj bezbolestný spôsob, ako predísť väčším zdravotným komplikáciám. Jej zanedbanie môže vyjsť draho. A nejde len o peniaze.

Celé roky sme tu mali rôzne kampane, ktoré nás nabádali, aby sme absolvovali preventívne prehliadky u všeobecného lekára, zubára, gynekológa, urológa a gastroenterológa. Dôraz sa v nich kládol na to, že včasné odhalenie problému, ktorý ešte nemusíme pociťovať, skracuje liečbu a zvyšuje šancu na uzdravenie. Na tom sa nezmenilo nič ani počas pandémie ochorenia COVID-19. Napriek tomu mnoho ľudí na svoju preventívnu prehliadku nešlo.

„Bohužiaľ, musíme konštatovať, že v dôsledku pandémie klesol záujem pacientov o preventívne prehliadky aj o dentálnu hygienu. Pritom je prevencia veľmi dôležitá,“ hovorí MDDr. Monika Ivicová zo súkromenj zubnej kliniky. 

„Aj v našej ambulancii záujem pacientov o preventívne prehliadky poklesol, čo považujem za zlú správu, pretože COVID-19 nie je jediná choroba, ktorá ľudí trápi, a je dôležité venovať pozornosť aj ostatným. Včas odhalená diagnóza zásadným spôsobom ovplyvňuje priebeh liečby aj kvalitu života pacienta,“ upozorňuje všeobecná lekárka pre dospelých MUDr. Sylvia Pastvová.

Čo môže odhaliť „preventívka“

Možno budete prekvapení, ale počas preventívnej prehliadky u zubára sa dá zistiť oveľa viac ako kaz na štvorke vľavo hore. „Neraz môžeme odhaliť rôzne patológie na slizniciach, výrastky, cievne zmnoženia, povlečenia jazyka a tak ďalej. Takisto môžeme odhaliť rôzne metabolické ochorenia, a to z dychu pacienta. To môže indikovať napríklad diabetes, ochorenie pečene, obličiek a mnohé ďalšie choroby,“ upozorňuje MDDr. Ivicová.

Pritom ani obyčajný zubný kaz nie je „obyčajný“ problém. Neošetrený a neliečený môže prerásť do akútneho stavu a okrem toho, že ohrozuje zub, ohrozuje celý organizmus. „Áno, pokiaľ ľudia zanedbajú prevenciu a preventívne prehliadky, môže to viesť k nárastu rôznych kazov. Tie sa dokážu tak zväčšiť, že môžu spôsobiť odumretie zuba a vytvorenie infekčného ložiska okolo neho. Toto ložisko potom priamo ohrozuje zdravie celého organizmu.Pokiaľ preventívne prehliadky odkladajú ľudia, ktorí majú ochorenie srdca, obličiek, cukrovku, pacienti so zníženou imunitou, naozaj sa vystavujú riziku,“ konštatuje stomatologička.

Nenakazím sa v ambulancii covidom? Čítajte ďalej... 

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám mäkkú zubnú sklovinu. Čo by mi pomohlo spevniť zuby?

Pokiaľ ide o posilnenie skloviny, je veľmi vhodné používať zubné pasty s obsahom fluoridov. No ak máte naozaj výraznejšiu kazivosť, odporučila by som aj doplnkovú fluoridáciu. V lekárni nájdete špeciálne fluoridačné gély, ktoré môžete doma používať, vždy však presne podľa odporúčaní výrobcu. V tomto prípade je dôležitá dôslednosť a pravidelnosť. Dlhodobejší a výraznejší efekt má ale profesionálna fluoridácia, stomatológ, alebo dentálna hygienička vám na zuby aplikujú preparát s vyšším obsahom fluoridov a zuby budú tak posilnené a chránené po dobu 6-9 mesiacov. Treba ale myslieť na to, že za kazivosť zubov nemôže iba slabá sklovina. Na vznik zubného kazu vplýva viacero faktorov. Určite by bolo dobré poradiť sa s vašou dentálnou hygieničkou, ktorá by s vami prekonzultovala techniku čistenia zubov, typ zubnej kefky, ale napríklad aj stravovacie návyky.

čítať viac

Môžem užívať hormonálnu antikoncepciu počas dojčenia?

V prvom rade by som rada vyvrátila mýtus o tom, že dojčenie je antikoncepcia. Nemôžeme ho považovať za spoľahlivú metódu ochrany pred neželaným tehotenstvom, najmä ak sa vám už vrátila menštruácia. Ideálne bude, ak sa o vhodnej forme antikoncepcie poradíte so svojim gynekológom.

K dispozícii sú vnútromaternicové telieska alebo antikoncepčné tabletky s obsahom gestagénov, ktoré sú vhodné aj počas citlivého obdobia dojčenia. Prípadne siahnite po bariérovej antikoncepcii ako sú kondóm, pesar, spermicídne prípravky - gél, krém, pena, tabletky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor