MENU
novinky-a-odbornici

Choré obličky hlásia iné časti tela: TÍTO ľudia sú v ohrození najviac!

Old,Mature,Woman,Sit,On,Bed,Touch,Back,Feel,Morning

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Choré obličky hlásia iné časti tela: TÍTO ľudia sú v ohrození najviac!

Vysoký krvný tlak, cukrovka i COVID-19 môžu ovplyvniť fungovanie obličiek. Čo by ste nemali nikdy podceniť?

V prípade zdravia obličiek zohráva kľúčovú úlohu prevencia, predovšetkým zavedenie zdravého životného štýlu. „Oplatí sa tiež všímať si stav moču. Hneď ako je tmavý, je na ňom pena alebo má neobvyklý zápach, je potrebné byť naozaj na pozore," povedala nefrologička Monika Alaxinová.

Rizikovými faktormi ochorenia obličiek sú napríklad cukrovka, vysoký krvný tlak, ochorenie COVID-19 i dedičné predispozície v rodine.

Kovid môže poškodiť obličku až do takej miery, že zlyhá a pacient musí chodiť na dialýzu.  „Riziko poškodenia je od 0,8 až po 70 percent," vysvetlil odborník ministerstva zdravotníctva SR pre oblasť nefrológie Martin Demeš s tým, že to závisí od priebehu ochorenia. Podľa neho by mal byť každý pacient aspoň chvíľu sledovaný na to, či mu ochorenie nezanechalo poškodenie obličiek.

Riaditeľ siete dialyzačných stredísk Martin Kuncek upozornil, že počet ľudí, ktorí budú potrebovať dialýzu, sa môže v blízkom čase zvýšiť. „Slovenská nefrológia je na to pripravená. Napriek tomu sa domnievam, že atestovaných nefrológov by mohlo pribúdať viac než v súčasnosti, keď sa atestujú zhruba traja až štyria nefrológovia ročne," dodal.

Príznaky akútneho zlyhávania: 

  • náhle vzniknuté opuchy,
  • znížená tvorba moču,
  • zmena vlastností moču,
  • bledá farba pokožky,
  • vysoký krvný tlak,
  • zvýšená únava,
  • bolesti hlavy,
  • nevoľnosť a zvracanie.

Ako sa zlyhávanie prejaví, záleží od toho, ako rýchlo obličky o funkciu prichádzajú. 

Posledná záchrana 

V prípade, že obličky zlyhajú, existujú štyri základné metódy ich náhrady – hemodialýza na dialyzačnom stredisku, domáca hemodialýza alebo domáca peritoneálna dialýza a transplantácia.

V minulom roku sa u nás transplantovalo celkom 115 obličiek, čo je najmenej od roku 2003. „Extrémne nasadenie zdravotných pracovníkov na jednotkách intenzívnej starostlivosti a ARO oddeleniach v kombinácii s absolútnym nedostatkom intenzivistických lôžok v čase vrcholiacej druhej a tretej vlny pandémie spôsobilo pokles v odberovej aktivite a následne v transplantačnom programe," vysvetlila primárka transplantačného centra UNM a vedecká sekretárka Slovenskej transplantologickej spoločnosti Ivana Dedinská s tým, že postupne dochádza k zvyšovaniu počtu darcov.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo sa mi tvoria modriny bez príčiny? Sú nebezpečné?

Dobrá správa je, že ste boli na odberoch krvi, predpokladám, že lekár vám dal vyšetriť aj parametre, ktoré by mohli súvisieť so zvýšenou tvorbou modrín. Výsledky, ako píšete, boli v poriadku. Na zvýšenej tvorbe modrín sa okrem iného môže podieľať aj stav cievnej steny. Jej kvalita sa u jednotlivcov odlišuje. Niekedy sa môže prechodne zhoršovať pri nedostatku niektorých živín, stopových prvkov či vitamínov. Najčastejšie je na príčine nedostatok rutínu a vitamínu C. Rutín je bioflavonoid a antioxidant, a jeho bohatým zdrojom je pohánka. Ak môžete, konzumujte ju ako prílohu či kašu, prípadne vo forme výživového doplnku. Užívajte aj vitamín C v lipozómovej forme, ktorá sa najlepšie vstrebáva. Prípadne si v lekárni kúpte voľne dostupné vazoprotektívum, teda liek s ochranným vplyvom na cievy, s obsahom trihydrátu rutozidu a kyseliny askorbovej.

čítať viac

Mám cukrovku a trápi ma sucho v ústach. Čo môže byť príčinou?

Suchosť v ústach je prirodzeným prejavom starnutia a objavuje sa po päťdesiatom roku najmä u žien. Vo väčšine prípadov však súvisí s prítomnými ochoreniami, najmä s diabetom a s užívaním mnohých liekov. Príčina problému môže byť aj v dýchaní ústami a v chrápaní, vtedy dochádza k vysušovaniu sliznice ústnej dutiny vdychovaným vzduchom. Aj nadmerná konzumácia kávy a ďalších nápojov s obsahom kofeínu môže viesť k zhoršeniu funkcie slinných žliaz.

Liečba suchosti v ústach závisí od vyvolávajúcej príčiny. Pri užívaní liekov s týmto vedľajším účinkom požiadajte lekára, ktorý vám liečbu odporučil, o jej ukončenie, prípadne o upravenie dávkovania tak, aby sa tento problém zmiernil. Užívajte len lieky, ktoré vám odporučil lekár, nie lekárnik.

Dôležitá je správna starostlivosť o chrup. Pomáhajú aj prípravky na zvlhčenie sliznice dutiny úst, vrátane žuvačiek, obsahujú xylitol, ale aj hydroxyetylcelulózu alebo karboxymetylcelulózu. Medzi lieky na podporu tvorby slín patrí pilokarpín, používaný najmä v očnom lekárstve. Na noc si zapnite zvlhčovač vzduchu a spálňu pred spaním dobre vyvetrajte.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor