MENU
novinky-a-odbornici

Chorú pečeň prezradia tieto nenápadné príznaky. Ako ju ozdraviť?

Young,Woman,Suffering,From,Abdominal,Pain,At,Home
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Chorú pečeň prezradia tieto nenápadné príznaky. Ako ju ozdraviť?

Ochorenie pečene dlho prebieha skryto. Výraznejšie sa prejaví často až vtedy, keď je závažné poškodená. Čo by ste nemali nikdy prehliadať?

Jedným z najčastejších ochorení pečene je nealkoholická steatóza, ktorá v počiatočných fázach prebieha bez viditeľných príznakov. Spôsobuje stukovatenie pečeňových buniek. Nahromadenie tuku v pečeni môže spôsobiť poruchu jej funkcie, priblížila všeobecná lekárka pre dospelých Diana Baranová.

Keď je zle

Príznaky ochorenia pečene môžu pribúdať postupne, sú však len minimálne a ničím špecifické. Ide napríklad o celkovú únavu, malátnosť, nevýkonnosť, svalovú slabosť, tráviace ťažkosti, poruchy vyprázdňovania a pocit ťažoby či plnosti. „Ak sa pridružia kožné problémy, poruchy imunitného systému, hormonálna nerovnováha, opuchy, je to bitie na poplach a najvyšší čas nielen zmyslieť sa, ale konať,“ varuje Baranová.

Lekárka vysvetlila, že najčastejšou príčinou steatózy je nesprávna životospráva, teda nadmerná konzumácia cukru a ťažkých jedál s nedostatkom pohybu. Rizikovým faktorom môže byť obezita, cukrovka a poruchy metabolizmu tukov.

Steatóza môže vzniknúť aj ako sekundárne ochorenie vyvolané užívaním liekov a konzumáciou alkoholu. Ojedinele môže vzniknúť aj pri drastickom chudnutí, ktoré zapríčiňuje veľkú mobilizáciu tukových zásob z oblasti brušného a podkožného tuku, ktorý sa následne spracováva v pečeni.

Čo ju ozdraví?!

„Alfou a omegou pri snahe o udržanie zdravia pečene a v konečnom dôsledku zdravia celého organizmu je pestrá a vyvážená strava s dostatkom čerstvej zeleniny a ovocia, zdravých tukov a vlákniny, spojená s pravidelnou fyzickou aktivitou a redukciou telesnej hmotnosti,“ povedala doktorka Baranová.

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor