MENU
Novinky a odborníci

Darcovia zachraňujú životy. Toto sa stane s ich krvou po odbere!

Čo sa s krvou deje po darcovskom odbere

V prípade veľkej havárie musia mať nemocnice dostatočné množstvo transfúznych liekov z každej krvnej skupiny.V prípade veľkej havárie musia mať nemocnice dostatočné množstvo transfúznych liekov z každej krvnej skupiny.
V prípade veľkej havárie musia mať nemocnice dostatočné množstvo transfúznych liekov z každej krvnej skupiny.
Zdroj: Nemocnica Komárno

Hematologicko-transfúziologické oddelenie komárňanskej nemocnice je spracovateľským centrom celej krvi, z ktorej sa vyrábajú jednotlivé transfúzne lieky. Spracovaním zastrešuje západoslovenské nemocnice súkromnej siete od Levíc, Skalice, Zlatých Moraviec až po Zvolen.

Pripravujú sa koncentráty erytrocytov, trombocytov ako aj čerstvo zmrazená plazma z celej krvi. ,,Jednotlivé nemocnice, ako aj iné zdravotnícke zariadenia sú zásobované krvnými prípravkami vyrobenými u nás od darcov z jednotlivých regiónov,“ dodáva primárka. Transfúzne lieky spracováva a vyrába zdravotnícky personál, vysoko erudovaný a špecializovaný, ktorý musí dodržiavať prísne pravidlá správnej výrobnej praxe. ,,Predovšetkým dbáme na vysokú kvalitu a bezpečnosť u nás vyrobených transfúznych liekov.“

Čo je najdôležitejšie v praxi?

Nemocnica KomárnoNemocnica Komárno
Nemocnica Komárno
Zdroj: Nemocnica Komárno

A ako to v praxi vyzerá?„Napríklad v prípade veľkej havárie musíme mať na oddelení dostatočné množstvo transfúznych liekov z každej krvnej skupiny, pretože sa vopred nedá predpokladať krvná skupina pacienta, príjemcu. Dôležité je mať aj zásobu transfúznych liekov 0 Rh negatívnych pre prípad životohrozujúceho stavu“, vysvetľuje skúsená odborníčka a dodáva, že najdôležitejšie je kritérium bezpečnosti. ,,K tomu, aby pacient dostal krvný prípravok, sú nutné opakované vyšetrenia, ako aj viacstupňová kontrola zo strany laboratória, aj oddelenia, ktoré podáva transfúzne prípravky.“

„Dôležitou podmienkou, aby hematologicko-transfúziologické oddelenie komárňanskej nemocnice vôbec mohlo pripravovať transfúzne lieky, je dostatok darcov krvi. Ich nezištnosť a ochota darovať krv je prvým krokom k záchrane života. Preto si každého jedného darcu mimoriadne vážime,“ dodáva primárka Enikő Radi.

Počuli ste už náš nový podcast?

SPÄŤ
2/2
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor