Čo sa s krvou deje po darcovskom odbere
Hematologicko-transfúziologické oddelenie komárňanskej nemocnice je spracovateľským centrom celej krvi, z ktorej sa vyrábajú jednotlivé transfúzne lieky. Spracovaním zastrešuje západoslovenské nemocnice súkromnej siete od Levíc, Skalice, Zlatých Moraviec až po Zvolen.
Pripravujú sa koncentráty erytrocytov, trombocytov ako aj čerstvo zmrazená plazma z celej krvi. ,,Jednotlivé nemocnice, ako aj iné zdravotnícke zariadenia sú zásobované krvnými prípravkami vyrobenými u nás od darcov z jednotlivých regiónov,“ dodáva primárka. Transfúzne lieky spracováva a vyrába zdravotnícky personál, vysoko erudovaný a špecializovaný, ktorý musí dodržiavať prísne pravidlá správnej výrobnej praxe. ,,Predovšetkým dbáme na vysokú kvalitu a bezpečnosť u nás vyrobených transfúznych liekov.“
Čo je najdôležitejšie v praxi?
A ako to v praxi vyzerá?„Napríklad v prípade veľkej havárie musíme mať na oddelení dostatočné množstvo transfúznych liekov z každej krvnej skupiny, pretože sa vopred nedá predpokladať krvná skupina pacienta, príjemcu. Dôležité je mať aj zásobu transfúznych liekov 0 Rh negatívnych pre prípad životohrozujúceho stavu“, vysvetľuje skúsená odborníčka a dodáva, že najdôležitejšie je kritérium bezpečnosti. ,,K tomu, aby pacient dostal krvný prípravok, sú nutné opakované vyšetrenia, ako aj viacstupňová kontrola zo strany laboratória, aj oddelenia, ktoré podáva transfúzne prípravky.“
„Dôležitou podmienkou, aby hematologicko-transfúziologické oddelenie komárňanskej nemocnice vôbec mohlo pripravovať transfúzne lieky, je dostatok darcov krvi. Ich nezištnosť a ochota darovať krv je prvým krokom k záchrane života. Preto si každého jedného darcu mimoriadne vážime,“ dodáva primárka Enikő Radi.
Počuli ste už náš nový podcast?