MENU
novinky-a-odbornici

Darcovia zachraňujú životy. Toto sa stane s ich krvou po odbere!

Darcovia krvi zachraňujú životy. Toto sa stane s ich krvou po odbere!
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Darcovia zachraňujú životy. Toto sa stane s ich krvou po odbere!

Nehody či hromadné nešťastia majú jedného spoločného menovateľa. Krv, ktorú na záchranu života treba najviac. A preto, jej darovaním to všetko len začína.

Každý si vie predstaviť krvné prípravky v plastových vakoch. Ale viete, aká je cesta krvi od darcu až po pacienta? Čo sú transfúzne lieky, ako sa pripravujú, kedy a pre koho, čo všetko tomu predchádza, objasňuje primárka hematologicko-transfúziologického oddelenia komárňanskej nemocnice MUDr. Enikő Radi.

Čo je transfúzny liek?

„Transfúzny liek je liečivo biologického pôvodu, ktoré je pripravené z ľudskej krvi od jedného alebo niekoľkých darcov. Transfúzne lieky sa používajú ako náhrada krvi pri akútnej alebo chronickej strate krvi, nedostatočnej tvorbe krviniek alebo krvných doštičiek a pri zvýšenej spotrebe alebo nedostatočnej tvorbe faktorov zrážania krvi. Podaniu transfúzneho lieku musí predchádzať diagnostický rozbor príčiny znížených hodnôt jednotlivých krvných zložiek krvi,“ hovorí skúsená primárka.

Transfúzne lieky sa podávajú vtedy, keď nie je možné klinický stav pacienta zvládnuť cielenou medikamentóznou liečbou. „Cieľom podania transfúzneho lieku nie je normalizácia hodnôt hemoglobínu, počtu krviniek, doštičiek alebo faktorov zrážania krvi, ale zvládnutie alebo prevencia klinických komplikácií u pacienta. Najčastejšie využívanie krvných prípravkov je v chirurgických odboroch, na onkologických, interných oddeleniach, na gynekologicko - pôrodníckych oddeleniach, ako aj na oddeleniach anestéziológie a intenzívnej medicíny. Vyžívajú sa v urgentných prípadoch (úrazy, veľké straty krvi z rôznych príčin), ako aj pred plánovanými operačnými zákrokmi,“ vysvetľuje Enikő Radi.

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je ich toľko druhov. Aké sú vhodné probiotiká na zápal žalúdka?

Ak sa jedná o gastritídu alebo žalúdočné vredy, ktoré spôsobuje Helicobacter pylori, tak ako doplnková starostlivosť k liečbe antibiotikami, ale aj preventívne, je vhodné podávanie probiotík. Vhodným kmeňom v boji proti H. pylori je Lactobacilus reuteri. Táto probiotická skupina ako jediná produkuje látku reuterin, ktorá má preukázateľné antimikróbne  vlastnosti.

Vhodné sú aj kmene Lactobacillus  acidophillus LA-5 a Bifidobacterium lactis BB-12. Probiotiká majú pozitívny vplyv na trávenie. Stimulujú tvorbu žalúdočných mucínov (ochranných faktorov žalúdočnej steny) a pomáhajú zvyšovať imunitnú odpoveď v čreve.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor