Každý si vie predstaviť krvné prípravky v plastových vakoch. Ale viete, aká je cesta krvi od darcu až po pacienta? Čo sú transfúzne lieky, ako sa pripravujú, kedy a pre koho, čo všetko tomu predchádza, objasňuje primárka hematologicko-transfúziologického oddelenia komárňanskej nemocnice MUDr. Enikő Radi.
Čo je transfúzny liek?
„Transfúzny liek je liečivo biologického pôvodu, ktoré je pripravené z ľudskej krvi od jedného alebo niekoľkých darcov. Transfúzne lieky sa používajú ako náhrada krvi pri akútnej alebo chronickej strate krvi, nedostatočnej tvorbe krviniek alebo krvných doštičiek a pri zvýšenej spotrebe alebo nedostatočnej tvorbe faktorov zrážania krvi. Podaniu transfúzneho lieku musí predchádzať diagnostický rozbor príčiny znížených hodnôt jednotlivých krvných zložiek krvi,“ hovorí skúsená primárka.
Transfúzne lieky sa podávajú vtedy, keď nie je možné klinický stav pacienta zvládnuť cielenou medikamentóznou liečbou. „Cieľom podania transfúzneho lieku nie je normalizácia hodnôt hemoglobínu, počtu krviniek, doštičiek alebo faktorov zrážania krvi, ale zvládnutie alebo prevencia klinických komplikácií u pacienta. Najčastejšie využívanie krvných prípravkov je v chirurgických odboroch, na onkologických, interných oddeleniach, na gynekologicko - pôrodníckych oddeleniach, ako aj na oddeleniach anestéziológie a intenzívnej medicíny. Vyžívajú sa v urgentných prípadoch (úrazy, veľké straty krvi z rôznych príčin), ako aj pred plánovanými operačnými zákrokmi,“ vysvetľuje Enikő Radi.