MENU
novinky-a-odbornici

Lekár radí: Ako vzniká pruh, kedy treba lekára a ako ho riešiť?

Pruh nie je žiadna neškodná hrčka!
Novinky a odborníci

Lekár radí: Ako vzniká pruh, kedy treba lekára a ako ho riešiť?

Pruh nie je len neškodná hrčka na bruchu či v slabine. Ak ju zanedbáte, koledujete si o vážne zdravotné komplikácie. Pán Gregor nešiel k lekárovi včas a dnes preto musí žiť s obrovskými semenníkmi. Ako pruh vzniká a ako sa rieši?

Pred pár rokmi, to už bol pán Gregor krátko pred dôchodkom, pocítil pri namáhavom rýľovaní v záhrade akési puknutie či zaštípanie v pravej slabine. Takmer by na dávnu boliestku zabudol, keby nemala spojitosť s tým, čo ho trápi dnes. „Je to taký intímny problém, nikomu som sa s tým nezdôveroval. Začal sa mi zväčšovať pravý semenník. Najprv len tak nenápadne, ale bolo to horšie a horšie. Bál som sa s tým ísť k lekárovi, bolo mi to aj trápne a keď som ovdovel, jednoducho som sa na to vykašľal,“ priznáva 76-ročný pán.

No začiatkom tohto roku sa mu stal menší zázrak, zaľúbil sa! „Chcel by som s Hankou stráviť zvyšok života spolu. Čo by si však pomyslela, keby videla, že mám vajíčka ako loptu a visia mi do polovice stehien? Alebo čo ak je to rakovina?“  A tak sa predsa vybral k lekárovi. Výsledok ho potešil aj nepotešil. „Nejde o zhubný nádor, ale o pruh, ktorý vznikol pravdepodobne vtedy pri rýľovaní v záhrade. Nuž, Hanka ma bude musieť brať takého, aký som. Aj s mojou ‚loptou‘,“ snaží sa vniesť do svojej situácie humor pán Gregor.

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je pravda, že jahody obsahujú menej kalórií ako iné druhy ovocia?

Každý cukor má energetickú hodnotu, bez ohľadu na to, z akého zdroja pochádza. Jahody majú naozaj relatívne málo kalórií, hlavne preto, že obsahujú veľa vody. Takže vždy záleží od množstva danej potraviny, ktoré skonzumujete. Pre organizmus sú lepšie prírodné jednoduché cukry, napríklad fruktóza z ovocia, ako priemyselne vyrobené sladkosti. Ovocie obsahuje aj veľa vitamínov, minerálov, vlákniny či stopových prvkov, preto by ste ho mali konzumovať. Jeho energetickú hodnotu si však započítajte do celkového denného príjmu.

čítať viac

Aká je príčina neustále sa opakujúceho opuchu sliznice nosa?

Zistiť príčinu chronickej dlhotrvajúcej nádchy a pokašliavania môže byť zložitá diagnostická výzva. Alergiológ pri diagnostike úzko spolupracuje s ORL špecialistom a s pľúcnym lekárom. Pri základnom diagnostickom postupe sa vylúči infekčný pôvod, teda prítomnosť baktérií, vírusov, húb, a alergický pôvod. ORL lekár pomocou endoskopie, röntgenového vyšetrenia, počítačovej tomografie alebo magnetickej rezonancie vylúči anatomické zmeny či polypy a spraví ster zo sliznice nosa na prítomnosť eozinofilov. Pri pokašliavaní u detí sa zameriavame aj na vylúčenie možného refluxu, cystickej fibrózy či ochorenia týkajúceho sa riasinkového epitelu sliznice nosa. Príčina upchatého nosa je aj napriek diagnostike mnohokrát nejasná.

V lekárskej terminológii sa posledné roky sa zaužívali pojmy ako NANIPER, nealergická neinfekčná celoročná nádcha, NARES, nealergická nádcha s eozinofíliou, a NINAR, neinfekčná nealergická nádcha. Je dôležité vystopovať spúšťač ťažkostí - môže to byť napríklad zmena teploty, vlhkosť, tlak vzduchu, chemické látky, vône, emočné stimuly, fyzická záťaž, hormonálne zmeny, lieky. V minulosti sa predpokladalo, že hlavným mechanizmom nádchy u týchto spúšťačov je rozšírenie ciev v nose za spoluúčasti autonómneho nervového systému, teraz sa zmeny v sliznici nosa dávajú do súvislosti aj so zápalovými procesmi za spoluúčasti imunitného systému.

Liečba lokálnymi kortikoidmi je často veľmi účinná, keďže ovplyvňuje viaceré ťažkosti pacienta. U detí túto liečbu aplikujeme krátkodobo, pričom sledujeme jej efekt. Ako doplnok liečby vyskúšajte u syna preplachovanie nosa pomocou špeciálnej kanvičky a naučte ho dychovú gymnastiku cez nos.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor