Lipómy, nezhubné nádory z tukového tkaniva, nemusia byť ani nebezpečné a dokonca ani neestetické. No aj keď o nich nikto netuší, vás môžu naozaj výrazne otravovať a strpčovať vám život. Ak máte neviditeľnú tukovú "guličku" na nešikovnom mieste, napríklad na chrbte, môžete každú noc trpieť ako princezná na hrášku. A čo ak máte lipómov viac? Sú naozaj všetky podkožné tukové hrčky neškodné? "Odporučil by som navštíviť lekára - chirurga, nech hrčky skontroluje. Už z prvého vyšetrenia vie s veľkou pravdepodobnosťou zistiť, či nejde o komplikovanejšie ochorenie ale naozaj len o obyčajné lipómy," odporúča chirurg, MUDr. Július Muranský, MPH z kliniky jednodňovej chirurgie v Bratislave.
Nie vždy sa dá kompletne vybrať
Treba vylúčiť komplikovanejšie ochorenie, ktorým je neurofibromatóza, nazývaná aj Reclinghausenova choroba. Tá tiež vytvára mnohopočetné hrčky. Ide o zriedkavejšie neurologické ochorenie s dedičnou predispozíciou. Definitívne jasnú odpoveď, o aké ochorenie ide, dá až histológia z vybranej hrčky.
Oveľa častejšie v populácii sú ale lipómy. Môžu sa vyskytovať jednotlivo alebo aj viac vedľa seba. Môžu sa navzájom utláčať a keď sa vyberie ten väčší, môže začať menší rásť. Niektoré lipómy sú opuzdrené a niektoré sa rozrastajú do takzvaných chobotov, takže nie všetky sa dajú vybrať úplne kompletne. "Keďže majú rôzny základ a rôznu formu, liečba u každého pacienta je trochu odlišnejšia. Lipómy sa dajú odstrániť laserom alebo chirurgicky. Pri laserovom odstránení pôsobíme na lipóm laserom podkožne, podobne ako pri liposukcii. Druhou možnosťou je klasické chirurgické odstránenie, teda narezanie kože a vybratie lipómu cez rez. Obidve možnosti sú dobré," vysvetľuje chirurg. Na histológiu sa však dá poslať vzorka jedine pri 2. metóde, teda pri chirurgickom odstránení.
Rastúce či bolestivé odstrániť
Lipómy reagujú na výraznejšie chudnutie a priberanie a majú tendenciu rásť. Niektoré rastú tak rýchlo, že za pol roka dokážu dosiahnuť aj 10-15 centimetrový priemer. Preto je určite je vhodné zdravotný stav skonzultovať s lekárom – chirurgom. "Čo sa týka bolestivosti, niektoré lipómy sú úplne bez symptómov, len ich človek cíti v podkoží. Tie, ktoré sú v blízkosti nervových tkanív, môžu byť vyslovene bolestivé, aj keď sú malé a majú napríklad len pol centimetra. V prípade, že sa zapália, sú bolestivé. Vtedy je indikované ich odstránenie," konštatuje doktor Muranský.