MENU
novinky-a-odbornici

Chirurg: Kedy je vhodné tukové hrčky - lipómy vyrezať?

Kedy je vhodné lipóm chirurgicky odstrániť?
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Chirurg: Kedy je vhodné tukové hrčky - lipómy vyrezať?

Tukové hrčky, lipómy, sa zvyknú tvoriť pod kožou na chrbte, ale aj rukách či nohách. Môžu byť maličké aj ozaj veľké. Kedy ich treba vyrezať?

Lipómy, nezhubné nádory z tukového tkaniva, nemusia byť ani nebezpečné a dokonca ani neestetické. No aj keď o nich nikto netuší, vás môžu naozaj výrazne otravovať a strpčovať vám život. Ak máte neviditeľnú tukovú "guličku" na nešikovnom mieste, napríklad na chrbte, môžete každú noc trpieť ako princezná na hrášku. A čo ak máte lipómov viac? Sú naozaj všetky podkožné tukové hrčky neškodné? "Odporučil by som  navštíviť lekára - chirurga, nech hrčky skontroluje. Už z prvého vyšetrenia vie s veľkou pravdepodobnosťou zistiť, či nejde o komplikovanejšie ochorenie ale naozaj len o obyčajné lipómy," odporúča chirurg, MUDr. Július Muranský, MPH z kliniky jednodňovej chirurgie v Bratislave.

Nie vždy sa dá kompletne vybrať

Treba vylúčiť komplikovanejšie ochorenie, ktorým je neurofibromatóza, nazývaná aj Reclinghausenova choroba. Tá tiež vytvára mnohopočetné hrčky. Ide o zriedkavejšie neurologické ochorenie s dedičnou predispozíciou. Definitívne jasnú odpoveď, o aké ochorenie ide, dá až histológia z vybranej hrčky. 

Oveľa častejšie v populácii sú ale lipómy. Môžu sa vyskytovať jednotlivo alebo aj viac vedľa seba. Môžu sa navzájom utláčať a keď sa vyberie ten väčší, môže začať menší rásť. Niektoré lipómy sú opuzdrené a niektoré sa rozrastajú do takzvaných chobotov, takže nie všetky sa dajú vybrať úplne kompletne. "Keďže majú rôzny základ a rôznu formu, liečba u každého pacienta je trochu odlišnejšia. Lipómy sa dajú odstrániť laserom alebo chirurgicky. Pri laserovom odstránení pôsobíme na lipóm laserom podkožne, podobne ako pri liposukcii. Druhou možnosťou je klasické chirurgické odstránenie, teda narezanie kože a vybratie lipómu cez rez. Obidve možnosti sú dobré," vysvetľuje chirurg. Na histológiu sa však dá poslať vzorka jedine pri 2. metóde, teda pri chirurgickom odstránení.

Rastúce či bolestivé odstrániť

Lipómy reagujú na výraznejšie chudnutie a priberanie a majú tendenciu rásť. Niektoré rastú tak rýchlo, že za pol roka dokážu dosiahnuť aj 10-15 centimetrový priemer. Preto je určite je vhodné zdravotný stav skonzultovať s lekárom – chirurgom. "Čo sa týka bolestivosti, niektoré lipómy sú úplne bez symptómov, len ich človek cíti v podkoží. Tie, ktoré sú v blízkosti nervových tkanív, môžu byť vyslovene bolestivé, aj keď sú malé a majú napríklad len pol centimetra. V prípade, že sa zapália, sú bolestivé. Vtedy je indikované ich odstránenie," konštatuje doktor Muranský.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je ich toľko druhov. Aké sú vhodné probiotiká na zápal žalúdka?

Ak sa jedná o gastritídu alebo žalúdočné vredy, ktoré spôsobuje Helicobacter pylori, tak ako doplnková starostlivosť k liečbe antibiotikami, ale aj preventívne, je vhodné podávanie probiotík. Vhodným kmeňom v boji proti H. pylori je Lactobacilus reuteri. Táto probiotická skupina ako jediná produkuje látku reuterin, ktorá má preukázateľné antimikróbne  vlastnosti.

Vhodné sú aj kmene Lactobacillus  acidophillus LA-5 a Bifidobacterium lactis BB-12. Probiotiká majú pozitívny vplyv na trávenie. Stimulujú tvorbu žalúdočných mucínov (ochranných faktorov žalúdočnej steny) a pomáhajú zvyšovať imunitnú odpoveď v čreve.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor