MENU
novinky-a-odbornici

Potenie vám pomôže zmierniť i správne menu. Čomu sa oplatí vyhnúť?

Potenie vie poriadne znepríjemniť život.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Potenie vám pomôže zmierniť i správne menu. Čomu sa oplatí vyhnúť?

Schováte sa do tieňa, znížite fyzickú aktivitu, na potenie však majú vplyv aj niektoré potraviny. Ktorým sa oplatí vyhnúť?

Ak je vám prihorúco, mozog vyšle signál potným žľazám, aby začali pracovať. Vďaka poteniu sa koža pokryje tenkou vrstvou vody, postupne sa odparuje a telesná teplota sa znižuje. Stimuluje ho jednak teplota pokožky a súčasne vnútorná telesná teplota. Niekedy tak potenie zbytočne podporujete napríklad aj zle zvoleným jedálnym lístkom.

Zvýšia prekrvenie

„Niektoré potraviny skutočne môžu podporovať tvorbu potu tým, že zvýšia vnútornú telesnú teplotu a aktivujú termoregulačné mechanizmy. Do tejto skupiny patria štipľavé potraviny alebo koreniny s obsahom horčičných olejov, napríklad horčica, chren, wasabi, ale aj s obsahom kapsaicínu, napríklad štipľavá paprika a čili papričky,“ vysvetľuje prof. MUDr. Jana Jurkovičová, CSc., z Ústavu hygieny Lekárskej fakulty UK. „Dráždia nervové zakončenia, ktoré zvyčajne prijímajú signály počas intenzívneho tepla. Organizmus ich vyhodnotí ako teplo, reaguje zvýšeným prekrvením, rozšírením ciev a zrýchlením pulzovej frekvencie.“ Keďže sa chce organizmus vrátiť do normálu, prirodzene sa začnete viac potiť. 

Energia na trávenie

Ťažké, mastné jedlá v lete mnohým nechutia ani v našich, ale nájdu sa aj takí, ktorí vyprážaným syrom, rezňom alebo hranolčekmi vykryjú dovolenkové menu. Potom sa však nečudujte, že sa budete viac potiť, a to je najmenej. Na trávenie, vstrebávanie potravín, transport živín a ich metabolizmus musí organizmus vynaložiť po jedle zvýšené množstvo energie.„Ide o takzvaný špecificko-dynamický efekt potravy alebo stravou indukovanú termogenézu, ktorá sa spája s tvorbou tepla. Spôsobí zvýšenie telesnej teploty, ktoré sa organizmus snaží vyrovnať zvýšeným potením,“ približuje odborníčka na výživu. Čím viac vyprážaných rezňov si dáte na tanier, tým viac sa budete potiť.

Radšej menšie porcie

„Najťažšie a najdlhšie spracovateľnou živinou sú bielkoviny. Po ich konzumácii spotrebuje organizmus najviac energie a vytvorí najviac tepla,“ hovorí doktorka Jana Jurkovičová. Pozor si dávajte aj na kombináciu bielkovín a tukov. Rovnako počítajte s tým, že činnosť potných žliaz stimulujú i výrazne slané jedlá. V horúčavách sa snažte jesť menšie porcie a energeticky ľahšie jedlá. Určite vedú potraviny s vysokým obsahom vody. Pokojne si servírujte rybu so zeleninovým šalátom, šľahačkový zákusok vymeňte za melón. Vhodné sú mliečne nápoje a studené polievky. 

„Horúca polievka alebo akýkoľvek horúci nápoj zvyšuje potenie vďaka termoreceptorom, ktoré sú pravdepodobne umiestnené v žalúdku alebo v jeho okolí a aktivujú chladiaci mechanizmus tela,“ približuje profesorka Jana Jurkovičová. Konzumácia studených nápojov alebo polievok počas horúčav znižuje intenzitu potenia vďaka stimulácii termoreceptorov v žalúdku a jeho okolí nezávisle od teploty telesného jadra a kože.“

 

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor