Pozor na zuby
Prispieť, alebo dokonca spôsobiť rozvoj Alzheimerovej choroby môže podľa biochemika aj niektorých štúdií (ich prehľad napríklad tu) paradentóza. Paradentóza je pomerne vážne zápalové ochorenie ďasien aj štruktúrokolo vznikajúcej z nahromadeného zubného povlaku.
J. Konvalinka však pripomína, že v súvislosti s podobným tvrdením stále panujú isté nezhody.
„Ale to, že v mozgoch ľudí s Alzheimerom sú naozaj baktérie, ktoré spôsobujú paradentózu, vedci už vedia určite. Je to teda veľmi prepojené a ústna hygiena, respektíve zubná hygiena je veľmi dôležitá pre zdravie človeka, vrátane zdravia ľudského mozgu,“ dodáva biochemik.
Jedným z vírusov, ktoré môžu prispieť k alzheimerovi, je aj nový koronavírus.
Ideálne je sa o svoje zuby pravidelne starať - to, že si ich treba čistiť minimálne dvakrát denne - ráno po zobudení resp. raňajkách a večer pred spaním, je povinné minimum. Ak chcete mať istotu, nemali by ste vynechať ani pravidelnú dentálnu hygienu.
„V prípade, že máte paradentózu, mali by ste chodiť na dentálnu hygienu pravidelne. Je to veľmi dôležitá súčasť jej liečby. Na dentálnej hygiene vám dôkladne zuby vyčistia, poradia, akou technikou ich doma čistiť, ako sa o ne starať, prípadne aké preparáty používať. Určite neváhajte a vyhľadajte dentálnu hygieničku čo najskôr," radí dentálna hygienička Bc. Martina Kayserová.