Na Slovensku trpí Alzheimerovou chorobou podľa občianskeho združenia Slovenská Alzheimerova spoločnosť 50-tisíc až 60-tisíc ľudí.
Ako píše portál Českého rozhlasu, v prípade spomínaného ochorenia ide o časovanú bombu starnúcej populácie. O degeneratívnom ochorení v rozhovore rozprával biochemik Jan Konvalinka, ktorý spomenul aj to, že so zdravím mozgu súvisí jedna každodenná činnosť. Správu priniesol Trend.
Preniknú do mozgu
Biochemik J. Konvalinka v rozhovore Českého rozhlasu vysvetlil, že sa mozog dlhodobo považoval za sterilný, teda za taký, do ktorého sa nedostávajú baktérie a vírusy. Medzi zvyškom organizmu a centrálnou nervovou sústavou je totiž mozgovomiechová bariéra, ktorá chráni mozog pred patogénmi.
„Počas niekoľkých posledných rokov ale zisťujeme, že to nie je pravda a že sa množstvo patogénov do mozgu dostáva. Tie potom pravdepodobne spúšťajú zápalové prejavy, ktoré môžu v niektorých prípadoch viesť k Alzheimerovej chorobe,“ vysvetlil J. Konvalinka.
Zanedbávaním ktorej činnosti riskujete prenos patogénov, ktoré môžu viesť k alzheimerovi? Pokračovanie na ďalšej strane...