MENU
novinky-a-odbornici

Zabúdate ráno na túto činnosť? Riskujte alzheimera, varuje biochemik

Prvé príznaky alzheimera sa môžu objaviť už pred 40.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Zabúdate ráno na túto činnosť? Riskujte alzheimera, varuje biochemik

Zdá sa, že podceňovaný orgán v tele môže za stále viac možných zápalových ochorení. Banálne vyznievajúce návyky môžu zachrániť život.

Na Slovensku trpí Alzheimerovou chorobou podľa občianskeho združenia Slovenská Alzheimerova spoločnosť 50-tisíc až 60-tisíc ľudí.

Ako píše portál Českého rozhlasu, v prípade spomínaného ochorenia ide o časovanú bombu starnúcej populácie. O degeneratívnom ochorení v rozhovore rozprával biochemik Jan Konvalinka, ktorý spomenul aj to, že so zdravím mozgu súvisí jedna každodenná činnosť. Správu priniesol Trend.

Preniknú do mozgu

Biochemik J. Konvalinka v rozhovore Českého rozhlasu vysvetlil, že sa mozog dlhodobo považoval za sterilný, teda za taký, do ktorého sa nedostávajú baktérie a vírusy. Medzi zvyškom organizmu a centrálnou nervovou sústavou je totiž mozgovomiechová bariéra, ktorá chráni mozog pred patogénmi.

Počas niekoľkých posledných rokov ale zisťujeme, že to nie je pravda a že sa množstvo patogénov do mozgu dostáva. Tie potom pravdepodobne spúšťajú zápalové prejavy, ktoré môžu v niektorých prípadoch viesť k Alzheimerovej chorobe,“ vysvetlil J. Konvalinka.

Zanedbávaním ktorej činnosti riskujete prenos patogénov, ktoré môžu viesť k alzheimerovi? Pokračovanie na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor