MENU
novinky-a-odbornici

Chcete si chrániť srdce? Pite častejšie tento nápoj

Aspoň dve šálky čierneho čaju denne majú pozitívny vplyv na zdravie.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Chcete si chrániť srdce? Pite častejšie tento nápoj

Americkí vedci z Národného onkologického inštitútu zistili, že konzumácia aspoň dvoch šálok čierneho čaju denne znižuje riziko úmrtia. Pred čím vás čierny čaj dokáže ochrániť?

Dobrá správa pre milovníkov čierneho čaju! Výskumy stále ospevujú rôzne pozitívne vlastnosti zeleného čaju. No teraz získal nálepku „zdravý nápoj“ konečne aj čierny čaj.

Podľa štúdie amerického Národného onkologického inštitútu, ktorá sa konala na vzorke takmer pol milióna ľudí (498 043) vo veku 40 až 69 rokov z Veľkej Británie, pitie aspoň dvoch šálok čierneho čaju každý deň znížilo riziko úmrtnosti, a to najmä zo srdcovo-cievnych dôvodov.

Zdravšie srdce aj cievy

Počas sledovaného obdobia 11,2 roka bola vysoká spotreba čaju spojená s nižším rizikom úmrtnosti u tých, ktorí vypili 2 alebo viac šálok denne, v porovnaní s tými, ktorí toľko čaju nepili.

Čierny čaj je bohatý na polyfenoly, ktoré sú zdravé pre srdce a znižujú hladinu „zlého“ LDL cholesterolu. Ukázalo sa, že konzumácia tohoto čaju je spojená s nižšou mierou úmrtnosti na kardiovaskulárne ochorenia, ischemickú chorobu srdca a mozgovú príhodu. Výskumníci uviedli, že v prípade úmrtí na rakovinu alebo ochorenia dýchacích ciest nebol pozorovaný žiadny jasný trend. Čaj nepomohol, ale ani neuškodil.

Môžete si aj prisladiť

Tieto zistenia ukazujú, že čaj môže byť súčasťou zdravej stravy aj pri jeho vyššom príjme. Zároveň vedci skonštatovali, že pridanie cukru do čaju alebo skutočnosť, že účastníci pili aj kávu, nezmenilo pozitívne výsledky.

Autori štúdie priznali, že nemali dostatok informácií o takých aspektoch konzumácie čaju ako je objem vypitých šálok alebo to, aký silný čaj jednotliví respondenti pili.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor