MENU
novinky-a-odbornici

Čaká nás preočkovanie proti COVID-19 už o rok? Čo si myslia odborníci?

Dokedy nás budú chrániť súčasné vakcíny?
Novinky a odborníci

Čaká nás preočkovanie proti COVID-19 už o rok? Čo si myslia odborníci?

Nízka miera zaočkovanosti proti COVID-19 v celosvetovom meradle zvyšuje podľa odborníkov výrazne vznik vových, nebezpečných mutácií. Čo to znamená?

Poprední vedci už dlhšie upozorňujú, že kým nebude proti covidu zaočkovaný celý svet, hrozba tohoto zákerného ochorenia nezmizne. Najvážnejší problém predstavujú mutácie, ktoré vznikajú na rôznych miestach planéty. Otáznikom je, či budú proti nim súčasné vakcíny účinné a či poskytnú zaočkovaným dostatočnú ochranu. 

Priveľa nezaočkovaných vo svete

Kým vo vyspelých a bohatších krajinách napreduje očkovanie vcelku rýchlo, v mnohých chudobných krajinách nie je zaočkované ani jedno percento obyvateľstva. V tejto chvíli to vyspelé štáty síce priamo neohrozuje, no ak budú vakcíny pre tretí svet ťažko dostupné alebo nedostupné, vypomstí sa to onedlho aj bohatším štátom. „Nové mutácie vznikajú každý deň.Ak sa nám nepodarí zaočkovať celý svet, nechávame otvorené ihrisko ďalším a ďalším mutáciam, ktoré sa môžu vyhnúť súčasným vakcínam a budú vyžadovať ďalšie očkovanie, aby sme ich zvládli," upozorňuje epidemilóg Gregg Gonsalves z Univerzity Yale.

Máme menej ako rok

Podľa odhadov epidemiológov, virológov a špecialistov na infekčné choroby má planéta najviac rok, kým sa stanú vakcíny prvej generácie proti COVID-19 neúčinné a bude potrebné upraviť ich zloženie.

Z prieskumu 77 vedcov z 28 krajín vyplýva, že dve tretiny odborníkov očakávajú koniec účinnosti súčasných vakcín do roka a do dňa. Tretina je ešte skeptickejšia a predpokladá, že vírus zmutuje už za menej ako 9 mesiacov do takej miery, že momentálne používané vakcíny nás proti nemu neochránia.

Pokračovanie na ďalšej strane >>>

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Naše bábätko cez deň nespáva. Ako mu upraviť režim?

Potreba spánku dvoj- až trojmesačného bábätka sa nemení z hľadiska priemerného času spánku, ale dochádza k posunu denného a nočného spánku. Nočný čas sa predlžuje a denný sa skracuje. Priemerná doba denného spánku je 4-5 hodín. Počet odpočinkov počas dňa medzi tretím až štvrtým mesiacom až prvým rokom klesá. Uprednostňujte zaspávanie v pokojnej atmosfére, zachovávajte rovnaký rituál uspávania. Cez deň buďte čo najviac spolu vonku, ak ste doma, vpusťte do bytu čo najviac svetla. Počas dňa sa spolu veľa hrajte, maznajte, rozprávajte, v noci podľa možnosti nerozsvecujte svetlo a obmedzte dlhší kontakt. Buďte flexibilní na potreby a požiadavky dieťatka. Jemný zvuk v pozadí neprekáža, ale veľkému hluku sa vyhnite.

čítať viac

Kedy je najvyšší čas vymeniť detskú kefku za „dospelácku“?

Je to veľmi individuálne. Neexistuje správny vek, alebo tabuľka, podľa ktorej sa riadiť. Dôležité je, aby boli zúbky dobre vyčistené a aby ste ich do 12 roku života dieťatka dočisťovali. Všeobecne ale platí, že menšou kefkou sa zuby čistia lepšie a dôslednejšie. Mám veľa dospelých klientov, ktorí si kvôli menším ústam nedokážu dôkladne vyčistiť zuby „dospeláckou“ kefkou a odporúčam im preto používať tie detské. Keď ju ale budete chcieť vymeniť, siahnite skôr po takej, ktorá má menšiu hlavičku a hlavne rovné štetinky. Určite by som ale aspoň do tých 12 rokov zostala pri detskej kefke.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor