Štyridsiatnik Štefan pracuje ako záhradník. Práca ho baví, i keď nie je jednoduchá. Nemalé množstvo času v práci trávi na kolenách. Vďaka čomu si hneď všimol, že sa niečo deje. „Z ničoho nič“ mu opuchlo koleno. „Mal som pocit, akoby som v kolene mal gélový, pohyblivý vankúšik,“ približuje prvé stretnutie so zápalom mazového vačku. Bolesť a začervenanie postihnutého miesta ho priviedli k obvodnej lekárke. CRP vyšetrenie potvrdilo zápal. Nasledovalo vyšetrenie u chirurga, ktorý Štefanovi potvrdil burzitídu, menej známe zápalové ochorenie. Obrátil sa na nás, aby zistil o chorobe viac.
Pri preťažovaní svalov a šliach môže dôjsť k poraneniu vačkov a ku vzniku burzitídy, bolestivého zápalu. Najčastejšie postihuje ramenný a bedrový kĺb, no postihnutý môže byť každý kĺb, v okolí ktorého sa vačky nachádzajú.
Dlhodobé preťaženie
„Šľachy svalov aj samotné svaly sa nachádzajú v tesnej blízkosti kostí. Tento kontakt by ich pri pohyboch neustále dráždil a zraňoval, preto sa v oblastiach kontaktu svalov s kosťami vytvorili špeciálne vačky naplnené synoviálnou tekutinou, ktorá sa normálne nachádza v kĺboch, kde znižuje trenie,“ objasňuje ortopéd MUDr. Jozef Skála z ortopedickej ambulancie v Skalici. Tieto vačky sa odborne nazývajú bursae. „Pri preťažovaní svalov a šliach môže dôjsť k poraneniu vačkov a ku vzniku burzitídy, bolestivého zápalu. Najčastejšie postihuje ramenný a bedrový kĺb, no postihnutý môže byť každý kĺb, v okolí ktorého sa vačky nachádzajú,“ objasňuje vysvetľuje ortopéd.
Do skupiny náchylnej na vznik burzitídy zaraďuje športovcov, lyžiarov, golfistov či tenistov ale tiež ľudí, ktorí vykonávajú typickú fyzickú prácu. Napríklad upratovačky, dlaždičov či obkladačov. Štefan so svojím povolaním taktiež patrí do tejto rizikovej skupiny. Prejavy burzitídy zaregistrujete ľahko. Medzi najčastejšie príznaky patrí typický opuch. Často sa vyskytuje aj začervenanie postihnutej oblasti, ku ktorej sa pridruží bolesť a stuhnutosť. Zapálený mazový vačok býva citlivý na dotyk, ako aj na zmenu pohybu. Ak vám vyskočí teplota a prekvapí vás pulzujúca, intenzívna bolesť, návštevu lekára neodkladajte. Čím skôr sa začne s liečbou, tým lepšie.
Pomôže liečba
U Štefana sa zápal mazového vačku prejavil v oblasti kolena. Prvotná liečba burzitídy spočívala v punkcii tekutiny. Zároveň mu chirurg aplikoval do kolena kortikoidovú injekciu, čo zamedzilo jej ďalšiemu tvoreniu. Po čase sa zápal mazových vačkov znova prihlásil o slovo. Zápal bol však menšieho rozsahu. „Kolená si momentálne na odporúčanie lekára pri práci chránim textilnými chráničmi. Dosť mi to pomáha, keďže nie sú priamo vystavené tlaku a nehrozí v takej veľkej miere opätovné vytvorenie zápalu,“ objasňuje záhradník. Podľa ortopéda Jozefa Skálu, sa pri burzitíde pristupuje ku konzervatívnej liečbe. Tá spočíva v chladení.
Pomôcť môžu lokálne masti, dôležitý je pokojový režim, pri teplotách prichádzajú na rad aj antibiotiká. „V podstate si pacient môže pomôcť aj sám. Stačí si na noc začervenanú, zateplenú burzu natrieť ichtyolovou masťou, prekryť handričkou, igelitovým vrecúškom a zafixovať elastickým ovínadlom. Ráno stačí masť zotrieť jedlým olejom, nakoľko sa ichtyol nedá zmyť vodou. Toto je možné vždy na noc opakovať 5 až 7-krát,“ delí sa lekár s praktickým tipom. Podľa jeho slov je vhodné aj užívanie nesteroidných antireumatík. „Pri neúspechu konzervatívnej liečby sa pristupuje k chirurgickej,“ upozorňuje lekár. Štefan si pomáha masťami. Dokonca vyskúšal aj horčicu, „zaručený“ tip z internetu, ktorý mu, samozrejme, nepomohol.