MENU
novinky-a-odbornici

Burzitída sa prejaví bolesťou ramena alebo kolena. Nemáte ju?

Pri niektorých profesiách kĺby dostávajú poriadne zabrať a to je ideálna príležitosť pre burzitídu, bolestivý zápal mazového vačku.

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Burzitída sa prejaví bolesťou ramena alebo kolena. Nemáte ju?

Ochorenie nie je jednorázová záležitosť. Ak nezmeníte prácu a životný štýl, burzitída sa bude neustále vracať. Čím skôr sa začne s liečbou, tým lepšie. Ako sa vlastne lieči?

Štyridsiatnik Štefan pracuje ako záhradník. Práca ho baví, i keď nie je jednoduchá. Nemalé množstvo času v práci trávi na kolenách. Vďaka čomu si hneď všimol, že sa niečo deje.  „Z ničoho nič“ mu opuchlo koleno. „Mal som pocit, akoby som v kolene mal gélový, pohyblivý vankúšik,“ približuje prvé stretnutie so zápalom mazového vačku. Bolesť a začervenanie postihnutého miesta ho priviedli k obvodnej lekárke. CRP vyšetrenie potvrdilo zápal. Nasledovalo vyšetrenie u chirurga, ktorý Štefanovi potvrdil burzitídu, menej známe zápalové ochorenie. Obrátil sa na nás, aby zistil o chorobe viac.

Pri preťažovaní svalov a šliach môže dôjsť k poraneniu vačkov a ku vzniku burzitídy, bolestivého zápalu. Najčastejšie postihuje ramenný a bedrový kĺb, no postihnutý môže byť každý kĺb, v okolí ktorého sa vačky nachádzajú.
MUDr. JOZEF SKÁLA, ortopéd

Dlhodobé preťaženie

„Šľachy svalov aj samotné svaly sa nachádzajú v tesnej blízkosti kostí. Tento kontakt by ich pri pohyboch neustále dráždil a zraňoval, preto sa v oblastiach kontaktu svalov s kosťami vytvorili špeciálne vačky naplnené synoviálnou tekutinou, ktorá sa normálne nachádza v kĺboch, kde znižuje trenie,“ objasňuje ortopéd MUDr. Jozef Skála z ortopedickej ambulancie v Skalici. Tieto vačky sa odborne nazývajú bursae. „Pri preťažovaní svalov a šliach môže dôjsť k poraneniu vačkov a ku vzniku burzitídy, bolestivého zápalu. Najčastejšie postihuje ramenný a bedrový kĺb, no postihnutý môže byť každý kĺb, v okolí ktorého sa vačky nachádzajú,“ objasňuje vysvetľuje ortopéd.

Do skupiny náchylnej na vznik burzitídy zaraďuje športovcov, lyžiarov, golfistov či tenistov ale tiež ľudí, ktorí vykonávajú typickú fyzickú prácu. Napríklad upratovačky, dlaždičov či obkladačov. Štefan so svojím povolaním taktiež patrí do tejto rizikovej skupiny. Prejavy burzitídy zaregistrujete ľahko. Medzi najčastejšie príznaky patrí typický opuch. Často sa vyskytuje aj začervenanie postihnutej oblasti, ku ktorej sa pridruží bolesť a stuhnutosť. Zapálený mazový vačok býva citlivý na dotyk, ako aj na zmenu pohybu. Ak vám vyskočí teplota a prekvapí vás pulzujúca, intenzívna bolesť, návštevu lekára neodkladajte. Čím skôr sa začne s liečbou, tým lepšie.

Pomôže liečba

U Štefana sa zápal mazového vačku prejavil v oblasti kolena. Prvotná liečba burzitídy spočívala v punkcii tekutiny. Zároveň mu chirurg aplikoval do kolena kortikoidovú injekciu, čo zamedzilo jej ďalšiemu tvoreniu. Po čase sa zápal mazových vačkov znova prihlásil o slovo. Zápal bol však menšieho rozsahu. „Kolená si momentálne na odporúčanie lekára pri práci chránim textilnými chráničmi. Dosť mi to pomáha, keďže nie sú priamo vystavené tlaku a nehrozí v takej veľkej miere opätovné vytvorenie zápalu,“ objasňuje záhradník. Podľa ortopéda Jozefa Skálu, sa pri burzitíde pristupuje ku konzervatívnej liečbe. Tá spočíva v chladení.

Ak vás čaká náročná fyzická aktivita, doprajte si krátky strečing. Ochránite tým postihnuté miesto pred ďalším zranením.Ak vás čaká náročná fyzická aktivita, doprajte si krátky strečing. Ochránite tým postihnuté miesto pred ďalším zranením.
Ak vás čaká náročná fyzická aktivita, doprajte si krátky strečing. Ochránite tým postihnuté miesto pred ďalším zranením.
Zdroj: Shutterstock

Pomôcť môžu lokálne masti, dôležitý je pokojový režim, pri teplotách prichádzajú na rad aj antibiotiká. „V podstate si pacient môže pomôcť aj sám. Stačí si na noc začervenanú, zateplenú burzu natrieť ichtyolovou masťou, prekryť handričkou, igelitovým vrecúškom a zafixovať elastickým ovínadlom. Ráno stačí masť zotrieť jedlým olejom, nakoľko sa ichtyol nedá zmyť vodou. Toto je možné vždy na noc opakovať 5 až 7-krát,“ delí sa lekár s praktickým tipom. Podľa jeho slov je vhodné aj užívanie nesteroidných antireumatík. „Pri neúspechu konzervatívnej liečby sa pristupuje k chirurgickej,“ upozorňuje lekár. Štefan si pomáha masťami. Dokonca vyskúšal aj  horčicu, „zaručený“ tip z internetu, ktorý mu, samozrejme, nepomohol.

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dcérku po suši už týždeň bolí brucho, lekári nič nezistili. Čo to znamená?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor