MENU
novinky-a-odbornici

Budíte sa stuhnutí alebo vás bolia kĺby? Potrebujete špecialistu!

Vypadáva vám ráno mobil z rúk?

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Budíte sa stuhnutí alebo vás bolia kĺby? Potrebujete špecialistu!

Reumatoidná artritída nie je choroba starých ľudí, objavuje sa stále častejšie u mladších ročníkov. Kým vás o pár rokov začnú bolieť kolená, najprv vás potrápi únava, slabosť a mierne zvýšená teplota.

Prečo vám ráno tuhnú kĺby na prstoch rúk a keď sa dotknete kolien bolia? Ako sa dá liečiť reumatoidná artritída? Odpovedal nám profesor MUDr. Ivan Rybár, PhD. vedúci Katedry reumatológie Lekárskej fakulty Slovenskej zdravotníckej univerzity a Národného ústavu reumatických chorôb v Piešťanoch.

Reumatoidnú artritídu vraj môže, okrem dedičnej predispozície, spustiť aj stres. Je to dôvod, prečo sa presúva do stále mladšieho veku?

Reumatoidná artritída je autoimunitne podmienená zápalová choroba spojivového tkaniva, ktorá postihuje u chorých synoviálne kĺby ale aj niektoré vnútorné orgány. Postihuje obvykle osoby v strednom veku, ale môže začať u mladších aj starších pacientov. Jej variant u detí sa označuje ako juvenilná idiopatická artritída. Príčina vzniku reumatoidnej artritídy nie je spoľahlivo objasnená ale mechanizmus jej vzniku je rozpoznaný a umožňuje účinnú liečbu. Stres sa môže podieľať na jej vzniku svojim vplyvom na imunitný systém.

Za vznik ochorenia môže aj hormonálna nerovnováha? Preto majú toto ochorenie častejšie ženy?

Reumatoidná artritída často vzniká u žien, ktoré sú asi trikrát častejšie postihnuté v porovnaní s mužmi, v období po menopauze. Preto sa hormonálna nerovnováha považuje za podporný činiteľ pri jej vzniku. Vo všeobecnosti však príčina choroby nie je úplne objasnená. Reumatoidná artritída však vzniká u osôb s istou genetickou vnímavosťou pri kontakte s určitým vyvolávajúcim faktorom. Táto genetická vnímavosť je daná rodinnou predispozíciou ako aj prítomnosťou niektorých antigénov HLA systému ako je antigén HLA DR4, ktorý je spojený s výskytom ťažších foriem choroby. Vyvolávajúcim faktorom môže byť kontakt s určitými antigénmi vonkajšieho prostredia, ktoré ale zatiaľ neboli ešte presne potvrdené. Vzhľadom na to, že príčina choroby nie je známa, neexistuje možnosť prevencie. Mechanizmus priebehu choroby v organizme známy však je a preto účinná liečba po diagnostikovaní choroby je v súčasnosti možná a je úspešná.

Bolesť nemusí byť výrazná, ale pretrváva celé dni a intenzitou mierne kolíše, pričom najvyššia býva ráno.
profesor MUDr. Ivan Rybár, PhD.

Kým sa ochorenie prejaví bolesťou kolien, predchádzajú mu aj iné príznaky? 

Postihnutie kolien artritídou, teda kĺbovým zápalom s opuchom, bolesťami, výpotokom aj pohybovým obmedzením patrí medzi klinické prejavy choroby, ale typickým príznakom reumatoidnej artritídy je symetrická polyartritída, čo je postihnutie viac ako piatich kĺbov, ktorá predovšetkým postihuje malé kĺby na rukách a na nohách.

Je bolesť kolien pri reumatoidnej artritíde niečím špecifická?

Reumatoidná artritída sa prejavuje únavou, slabosťou, niekedy miernym zvýšením teploty do 37,5 stupňov Celzia hlavne v popoludňajších hodinách, bolesťami a opuchmi kĺbov na rukách a nohách a predovšetkým rannou stuhnutosťou, ktorá trvá zvyčajne aj niekoľko hodín a po rozhýbaní ustupuje. Kĺby, ako aj kolená, bývajú opuchnuté, citlivé na dotyk a bolestivé. Bolesť nemusí byť výrazná, ale pretrváva celé dni a intenzitou mierne kolíše, pričom najvyššia býva ráno. Kĺby nikdy nebývajú začervenané, tento klinický znak nie je typický pre artritídu tohto pôvodu. Začervenanie kĺbov sa vyskytuje výlučne pri akútnom záchvate dny alebo infekčnom zápale kĺbu.

Prejavuje sa reumatoidná artritída aj príznakmi, ktoré sa ťažšie spájajú práve s touto diagnózou?

Áno, niekedy nie sú kĺbové ťažkosti pri reumatoidnej artritíde veľmi intenzívne, ale ich trvanie - bolesti, opuchu, stuhnutosti, a pohybového obmedzenia spolu s fyzickou nevýkonnosťou vedia navodiť až depresívne ladenie pacienta.

Treba počítať s tým, že ochorenie sa bude iba zhoršovať alebo sa dá nejakým spôsobom stabilizovať?

Liečba reumatoidnej artritídy je dlhodobá a v súčasnosti je jej cieľom úplne potlačiť aktivitu choroby, teda navodiť remisiu. Ak to však nie je možné druhým cieľom liečby je čo najviac znížiť aktivitu choroby na minimum. Priebeh choroby je dlhodobý a pacient by mal byť v kontakte so svojím reumatológom, ktorý priebežne upravuje farmakoterapiu. V liečbe sa používajú voľne dostupné lieky v prvých štádiách choroby, respektíve v prvých štádiách zhoršenia. Pozornosť sa kladie na strategické liečivá ako je metotrexát, leflunodmi, sulfasalazín a pri ich nedostatočnej odpovedi na biologické lieky či v súčasnosti nové JAK inhibítory. V prípade vysokej aktivity choroby sa prechodne používajú glukokortikoidy.

Aká strava zmierni bolesť?
Čítajte ďalej

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

V poslednom čase mi viac páchne moč, čo to znamená?

Moč môže zapáchať z viacerých príčin. Podiel na tom má zloženie stravy alebo pitný režim. Rovnako sa môže jednať o dôsledok užívania liekov alebo prejav zápalu. Infekcia močového mechúra je častejšia u žien než u mužov. U žien treba myslieť aj na gynekologickú oblasť – vaginálny sekrét.

V každom prípade, situáciu najlepšie vyhodnotí váš obvodný lekár a podľa potreby vás odošle za príslušným špecialistom.

čítať viac

Zle dojčím, ak bábätko stále štikúta? Čo pomôže?

Štikútka, singultus, je mimovoľný reflexný dej spočívajúci v krátkom kŕči bránice a v prudkom výdychu so súčasným uzáverom hlasiviek. Ide zväčša o bežný príznak podráždenia žalúdka objemným jedlom, šumivými nápojmi, teplotnými zmenami. Obvykle trvá krátko a spontánne vymizne. Môže byť však aj prejavom ochorenia. Pozornosť zasluhuje vtedy, ak počas krátkej doby spontánne alebo po jednoduchých manévroch neodoznieva. Pokiaľ dieťa prospieva a nemá príznaky žiadneho ochorenia, ide s veľkou pravdepodobnosťou o nezávažný symptóm. Overené tipy na štikutku sú pomalé jedenie, dôkladné požutie jedla, hlboký nádych, zadržanie dychu a pomalý výdych, alebo prelttnutie vzduchu naprádzno. Niekoľkokrát treba opakovať.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor