Zástupcovia poskytovateľov zdravotnej starostlivosti nie sú spokojní s rozpočtom pre rezort zdravotníctva na budúci rok. Tvrdia, že je nedostatočný. Chcú sa preto urýchlene stretnúť s ministrom zdravotníctva a prerokovať ich návrhy. Tiež žiadajú poslancov Národnej rady SR o podporu pri hlasovaní za návrh rozpočtu.
Asociácia súkromných lekárov (ASL) SR a Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) nevylúčili, že v prípade nedofinancovania rezortu zdravotníctva by si pacient možno musel zaplatiť poskytnutie zdravotnej starostlivosti "zo svojho vrecka", uviedli pre TASR.
Zvýšenie kvality pre pacientov
Spoločne s ďalšími poskytovateľmi preto požadujú navýšenie platby za poistencov štátu minimálne na úroveň 5 % priemernej mzdy spred dvoch rokov.„Predstavuje to 54,60 eur, čo je stále o takmer 11 eur menej ako v Českej republike,“ povedal prezident Slovenskej lekárskej komory Marian Kollár, podľa ktorého je rovnako dôležité dofinancovanie strát v zdravotníctve, ktoré spôsobila pandémia ochorenia COVID-19.
Veria, že šéf rezortu zdravotníctva podporí túto zmenu rozpočtu. „Je to posledná šanca, ako si môže táto vláda, ale i poslanci, zachovať svoju tvár a dokázať, že im na našich občanoch a slovenskom zdravotníctve záleží," uviedli organizácue v spoločnom stanovisku.
Ako dodali, aktuálny rozpočet nezohľadňuje prostriedky potrebné na investície, zvýšenie kvality a hodnoty pre pacienta. Rovnako nebude podľa ich názoru schopný zabezpečiť potrebné systémové zmeny, nezabráni odchodu zdravotníkov a tiež nezabezpečí udržanie súčasnej kvality a dostupnosti zdravotnej starostlivosti pre všetkých občanov.
Budeme si platiť za bežné ošetrenie?
„Pokiaľ nebude krytá zdravotná starostlivosť, bude obmedzovaná. V prípade záujmu o zdravotnú starostlivosť, ktorá nie je hradená, je možnosť spoluúčasti pacienta,“ povedal prezident ASL SR Marián Šóth s tým, že čas, keď by k tomu malo dôjsť, závisí od výšky rozpočtu schváleného pre zdravotníctvo.
ZAP podľa svojej riaditeľky Zuzany Dolinkovej nedostal zatiaľ žiaden návrh nových zmlúv pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. „Máme trojmesačné dohodové konanie. Pokiaľ nebude uzatvorená zmluva hlavne so špecialistami, tak tam je možnosť, že pacient si bude musieť zaplatiť za zdravotnú starostlivosť," dodala.