MENU
novinky-a-odbornici

Budeme si musieť platiť za bežné ošetrenie u lekára „zo svojho“?

Budeme si musieť platiť bežné ošetrenie u lekára „zo svojho“?
Novinky a odborníci

Budeme si musieť platiť za bežné ošetrenie u lekára „zo svojho“?

Návrh rozpočtu zdravotníctva je nedostatočný, tvrdia zástupcovia najväčších organizácii v zdravotníctve. Podľa nich nezabezpečí nielen zvyšovanie, ale ani udržanie kvality a dostupnosti zdravotnej starostlivosti pre všetkých.

Zástupcovia poskytovateľov zdravotnej starostlivosti nie sú spokojní s rozpočtom pre rezort zdravotníctva na budúci rok. Tvrdia, že je nedostatočný. Chcú sa preto urýchlene stretnúť s ministrom zdravotníctva a prerokovať ich návrhy. Tiež žiadajú poslancov Národnej rady SR o podporu pri hlasovaní za návrh rozpočtu. 

Asociácia súkromných lekárov (ASL) SR a Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) nevylúčili, že v prípade nedofinancovania rezortu zdravotníctva by si pacient možno musel zaplatiť poskytnutie zdravotnej starostlivosti "zo svojho vrecka", uviedli pre TASR.

Zvýšenie kvality pre pacientov

Spoločne s ďalšími poskytovateľmi preto požadujú navýšenie platby za poistencov štátu minimálne na úroveň 5 % priemernej mzdy spred dvoch rokov.„Predstavuje to 54,60 eur, čo je stále o takmer 11 eur menej ako v Českej republike,“ povedal prezident Slovenskej lekárskej komory Marian Kollár, podľa ktorého je rovnako dôležité dofinancovanie strát v zdravotníctve, ktoré spôsobila pandémia ochorenia COVID-19.

Veria, že šéf rezortu zdravotníctva podporí túto zmenu rozpočtu. „Je to posledná šanca, ako si môže táto vláda, ale i poslanci, zachovať svoju tvár a dokázať, že im na našich občanoch a slovenskom zdravotníctve záleží," uviedli organizácue v spoločnom stanovisku.

Ako dodali, aktuálny rozpočet nezohľadňuje prostriedky potrebné na investície, zvýšenie kvality a hodnoty pre pacienta. Rovnako nebude podľa ich názoru schopný zabezpečiť potrebné systémové zmeny, nezabráni odchodu zdravotníkov a tiež nezabezpečí udržanie súčasnej kvality a dostupnosti zdravotnej starostlivosti pre všetkých občanov.

Budeme si platiť za bežné ošetrenie?

„Pokiaľ nebude krytá zdravotná starostlivosť, bude obmedzovaná. V prípade záujmu o zdravotnú starostlivosť, ktorá nie je hradená, je možnosť spoluúčasti pacienta,“ povedal prezident ASL SR Marián Šóth s tým, že čas, keď by k tomu malo dôjsť, závisí od výšky rozpočtu schváleného pre zdravotníctvo.

ZAP podľa svojej riaditeľky Zuzany Dolinkovej nedostal zatiaľ žiaden návrh nových zmlúv pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. „Máme trojmesačné dohodové konanie. Pokiaľ nebude uzatvorená zmluva hlavne so špecialistami, tak tam je možnosť, že pacient si bude musieť zaplatiť za zdravotnú starostlivosť," dodala.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je potrebné pri náleze žlčníkových kameňov vždy podstúpiť operáciu?

Kamene v žlčníku predstavujú potenciálne riziko. Nakoľko nemajú obranyschopnosť voči baktériám, môžu vyvolať zápaly žlčníka. Keď sú kamienky malé, vzniká v žlčníku tzv. blato. Medzi kamienkami sú prítomné baktérie, ktoré sa môžu kedykoľvek rozmnožiť a vytvoriť zápal. Nebezpečné sú však nielen malé, ale aj väčšie kamene. Tie môžu prederaviť žlčník. Bez ohľadu na to, či sú kamene malé alebo veľké, pri operácii sa odstraňuje celý žlčník.
Ďalším rizikom je prestúpenie kameňa cez maličký ductus cysticus do žlčovodu alebo do spoločného vývodu žlčovodu a pankreatovodu. Ak nastane upchatie v mieste, kde sa spájajú pri prechode do dvanástnika, môže vzniknúť pankreatitída, ožltnutie a žltačka. Pankreatitída a takisto žltačka sú život ohrozujúce ochorenia.
Vzhľadom na spomenuté riziká by som odporučil čo najskôr vyhľadať skúseného špecialistu, u ktorého by ste podstúpili operáciu. V aktuálnej situácii je vhodnejšie nájsť menšie pracovisko jednodňovej chirurgie. Výhodou je, že ako pacient prídete do kontaktu len s minimálnym množstvom zdravotníckeho personálu a iných pacientov. V zariadeniach jednodňovej chirurgie sa po operácii žlčníka vyžaduje hospitalizácia len na 1 noc, takže riziko nákazy je výrazne nižšie ako pri niekoľkodňovom pobyte vo veľkej nemocnici.
Dovtedy, kým podstúpite operáciu, je potrebné dodržiavať špeciálnu diétu. Zakázané sú tučné a vysmážané jedlá. Po ich konzumácii sa žlčník prudko stiahne a hrozí riziko koliky. Vhodné je užívanie tzv. spazmolytík. Ide o lieky, ktoré uvoľňujú hladkú svalovinu na tráviacom trakte, vďaka čomu sa znižuje bolestivosť.

čítať viac

Môže za každodennú bolesť hrdla alergia alebo zápal?

Bolesť v hrdle postihuje deti výrazne častejšie než dospelých, až osemkrát ročne. Detská sliznica v hrdle je veľmi citlivá. Bežne sa spája s infekciou alebo aj neinfekčným zápalom, napríklad z alergie. Môže vzniknúť vďaka obyčajnému pobytu vonku na studenom vzduchu alebo v suchom vzduchu v interiéri. V prípade, že za bolesťami hrdla nie sú vážne infekcie a zápaly, ale iba miernejšie podráždenie či prechladnutie, môžete ho riešiť domácimi prostriedkami. Veľmi dôležité je pravidelné dopĺňanie tekutín. Tam, kde bude dieťa ležať počas dňa aj spať v noci, by ste mali dostatočne zvlhčovať vzduch, nakoľko príliš suché ovzdušie podporuje dráždenie sliznice v hrdle. Pravidelne vetrajte. Na kloktanie aj na pitie využite viacero overených a osvedčených prírodných prostriedkov či rastlín. Pri pretrvávaní bolesti hrdla navštívte vášho pediatra, ktorý na základe aj iných klinických symptómov určí, či dieťa musí vyšetriť alergiológ.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia