MENU
novinky-a-odbornici

Bryndza preberie črevá. Prečo je najlepšia tá májová?!

Bryndzu odporúča výživová poradkyňa Izabela Matúšová pri chudnutí, napríklad v podobe bryndzovej nátierky.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Bryndza preberie črevá. Prečo je najlepšia tá májová?!

Nie každému vonia, no kto ju ochutná, nedá na ňu dopustiť. Tradičná bryndza prešla vývojom, základ zostal rovnaký. A to kvalitné ovčie mlieko.

Májová bryndza prináša pre telo najväčšie zdravotné benefity. Obsahuje vysoké množstvo probiotických mliečnych baktérií a kvasiniek, rovnako aj množstvo vitamínov a minerálov.

„Môj prastarý otec hovorieval, nie je bryndza ako bryndza,“ spomína výživová poradkyňa Izabela Matúšová, ktorú sme k téme oslovili náhodou a dozvedeli sme sa, že jej prastarý otec bol bača a bryndzu vyrábal štyridsať rokov. Prezradila nám, že hlavný rozdiel medzi bežnou bryndzou a májovou je v kvalite a chuti. Práve májová má lahodnú jemne pikantnú, sladkastú chuť a je najchutnejšia z celého roka. „V tomto čase prichádzajú ovečky na pašu prvýkrát po zime a veľkú rolu tu zohráva práve zmena ich potravy. V máji sa bryndza vyrába z čerstvo nadojeného mlieka od oviec, ktoré sa pásli na zelených pastvinách a mali čerstvú jarnú trávu,“ vysvetľuje Izabela Matúšová.

Vrchol roka

Májová bryndza dosahuje takzvaný prirodzený vrchol v účinkoch pre organizmus. „Bryndza má dokonca až jednu miliardu prospešných baktérií v jednom grame a tomuto sa probiotický jogurt nevyrovná,“ konštatuje výživová poradkyňa. Celkovo obsahuje májová bryndza približne 25 druhov probiotických kultúr s blahodarným účinkom. Najznámejšie sú rody Lactobacillus, Lactococcus či Streptococcus. Bryndza je skvelá na konzumáciu v surovom stave, dokáže vyriešiť problémy s trávením a pôsobí pozitívne na črevá.

Bryndza je najchutnejšia z májového mlieka.Bryndza je najchutnejšia z májového mlieka.
Bryndza je najchutnejšia z májového mlieka.
Zdroj: Shutterstock

Pravidelná konzumácia bryndze pomáha znižovať krvný tlak, hladinu cukru aj cholesterolu v krvi. Pomáha aj pri rôznych zápaloch a taktiež dokáže zvýšiť imunitu a je prospešná pri alergiách na mlieko, pretože pri spracovaní dochádza k úbytku laktózy. Pozitívne pôsobí pri cukrovke, v prevencii rakoviny aj osteoporózy. Je skvelá pre športovcov kvôli vysokému obsahu bielkovín a pomáha vstrebávať vápnik, či pôsobí na kvalitu kostí nielen pri raste detí.

Prečo je bryndza taká skvelá čítajte na ďalšej strane ►►►

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor