MENU
Novinky a odborníci

Britskí vedci v boji proti alergii na arašidy. Toto odporúčajú bábätkám

Analýza dvoch výskumov

Arašidové masloArašidové maslo
Arašidové maslo
Zdroj: Shutterstock

Vedeckí tím z King's College London a University of Southampton uviedol, že väčšina alergií na arašidy sa vyvinie už v čase, keď dieťa dovŕši jeden rok. K tomuto tvrdeniu dospeli potom, ako analyzovali dve predchádzajúce štúdie. Jedna z nich skúmala skoré zavedenie potravín u približne 1300 detí vo veku tri mesiace. Išlo o potraviny ako kravské mlieko, arašidy, sezam, ryby, vajcia a pšenica.

Svoju analýzu publikovali v časopise Journal of Allergy and Clinical Immunology a odhalili výsledok, že najlepší čas predstaviť deťom arašidy je vo veku štyroch až šiestich mesiacov. „Takýto postup by mohol znížiť výskyt alergie na arašidy o 77 % v porovnaní s 33 %, ak sa arašidy zavedú, keď má dieťa jeden rok,“ píše sa v hodnotení.

Článok pokračuje na ďalšej strane  ►►►

SPÄŤ
2/3
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor