MENU
novinky-a-odbornici

Britskí vedci v boji proti alergii na arašidy. Toto odporúčajú bábätkám

Počet ľudí trpiacich alergickými reakciami na arašidy sa za posledné desaťročie zvýšil trojnásobne.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Britskí vedci v boji proti alergii na arašidy. Toto odporúčajú bábätkám

Počet ľudí trpiacich alergickými reakciami na arašidy sa za posledné desaťročie zvýšil trojnásobne. Britskí vedci teraz objavili možnú cestu, ako zabrániť vzniku tejto alergie. Ich odporúčanie sa zrejme nebude páčiť každému.

Tuhá strava sa na Slovensku deťom zavádza medzi 4. až 6. mesiacom v závislosti od toho, či je dieťa dojčené, alebo sa mu podáva umelé mlieko. Každý pediater odporúča vlastný postup zavádzania jednotlivých potravín. Spoločným faktorom je však tzv. imunologické okno. To je obdobie, kedy je imunitný systém dieťaťa najviac receptívny, čiže ľahko prijíma vonkajšie podnety. Na základe prvých príkrmov sa začína tvoriť imunitný systém. Nie je striktne dané, že to musí byť v tomto období, ale malo by sa tak stať do jedného roku dieťaťa.

Doteraz sa orechy v strave detí zavádzali približne po 1. roku života, arašidy dokonca až po treťom roku vzhľadom na to, že sa jedná o alergén. Britskí vedci teraz prišli s prevratnou myšlienkou, podloženou výskumom. Tvrdia, že arašidy by sa mali do stravy zaviesť práve v prvom období prijímania prvých pokrmov.

Článok pokračuje na ďalšej strane  ►►►

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor