MENU
novinky-a-odbornici

Britská mutácia dobýja svet: Toto znepokojuje vedcov najviac

Older,Woman,In,A,Protective,Mask,With,A,British,Flag
Novinky a odborníci

Britská mutácia dobýja svet: Toto znepokojuje vedcov najviac

Čo už vieme o britskom variante koronavírusu? Bude proti nemu očkovanie účinne?

Variant koronavírusu SARS-CoV-2, ktorý po prvý raz objavili v juhovýchodnom Anglicku v septembri 2020, sa môže stať najrozšírenejším variantom na svete. Informovala o tom stanica BBC s odvolaním sa na vedcov zaoberajúcich sa skúmaním genómu tohto vírusu, píše TASR.

„Čo nás v tejto chvíli naozaj znepokojuje, je jeho schopnosť šírenia sa," povedala pre BBC profesorka Sharon Peacocková, ktorá stojí na čele združenia COVID-19 Genomics UK. Podľa odborníčky sú však vakcíny používané v Spojenom kráľovstve zjavne účinné aj proti variantom vírusu, ktoré sa v krajine vyskytujú. Slovensko používa na očkovanie rovnaké vakcíny.

Tzv. britský variant vírusu sa už rozšíril do viac ako 50 krajín sveta vrátane Slovenska. Keď začiatkom februára preveroval Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR 1962 klinických vzoriek z jedného dňa, tzv. britský variant sa potvrdil v 74 % z nich.

Predbežné štúdie nepotvrdili, že by bol britský variant (VOC 202012/01) smrteľnejší, spôsoboval závažnejší priebeh ochorenia COVID-19, alebo vo zvýšenej miere postihoval konkrétnu vekovú skupinu obyvateľstva, uviedlo Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) vo svojej správe z januára. „Niektoré mutácie alebo kombinácie mutácií môžu vírusu poskytnúť výhodu ako napríklad zvýšenú infekčnosť alebo schopnosť odolať imunitnej odpovedi nositeľa."

Nové mutácie

Centrum v tejto súvislosti za najviac znepokojujúce označilo britský, juhoafrický a brazílsky variant, ktoré prispeli k zhoršeniu epidemiologickej situácie v oblastiach, kde sa vyskytujú.

  • Variant 501Y.V2 po prvý raz zaznamenali v decembri 2020 v Juhoafrickej republike (JAR). Na základe predbežných štúdií sa aj on rýchlejšie šíri, takisto sa však zatiaľ nepotvrdilo, že by spôsoboval závažnejší priebeh ochorenia COVID-19. Variant potvrdili už i vo viacerých členských krajinách EÚ vrátane Francúzska a rakúskej spolkovej krajiny Tirolsko.
  • Variant P.1 doposiaľ potvrdili v Brazílii. V Japonsku a v Južnej Kórei ho zistili u cestujúcich prichádzajúcich z tejto krajiny.

Mutácie verzus vakcíny 

Vplyv týchto troch mutácií na účinnosť jednotlivých typov vakcín proti COVID-19 je predmetom početných vedeckých výskumov. Na základe predbežných dát ešte nemožno podľa ECDC vyvodzovať definitívne závery. Pripomína, že by nemali v dôsledku výskytu infekčnejších variantov vírusu podliehať panike. Zdôrazňuje však, že ich výskyt je dôvodom na zvýšenú obozretnosť a dôslednú prevenciu nákazy.

Na celom svete sa doteraz identifikovali stovky variácií vírusu SARS-CoV-2. Väčšina zmien tohto vírusu mala dosiaľ malý až žiaden vplyv na to, ako sa prenáša, či na závažnosť ochorenia, ktoré spôsobuje, doplnilo ECDC.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžu hemoroidy spôsobovať vlhkosť v spodnej bielizni?

Tento problém je veľmi častý. Ide o infekciu kože, ktorá opakovane vzniká okolo konečníka a často sa prenáša aj na genitálie. Ak poznáme príčinu, vieme túto nepríjemnosť liečiť. V prvom rade je to infekcia kože zo stolice, pomnoženie baktérií potením či nevhodnou bielizňou. Následne je to samoliečba kúpaním, čipkami, podľa rád z internetu a podobne. Po preliečení vzniká samoinfikovanie a postupne rezistencia. Opakované infekcie sú najčastejšie spôsobované vyklenovaním hemoroidálneho tkaniva z konečníka navonok pri zakašľaní, stolici, uvoľnení sa či dvíhaní bremien. Kolobeh je zaručený. Liečba teda patrí výlučne do rúk skúseného chirurga, ktorý sa tomu venuje. Musí byť kombinovaná podľa rozsahu a často je potrebné urobiť aj kultivačné vyšetrenie. Vhodné sú menej invazívne zákroky, ako napríklad ošetrenie laserom.

čítať viac

Má zmysel dávať dieťaťu probiotiká na lepšiu imunitu?

Nie. Myslím si, že už ich nepotrebuje. Ale na druhej strane mu neublížia. Verím, že celý rok ste mu nedávali len jeden druh probiotík, ale striedali ich. Ak nemá problém so stolicou, bolesti bruška, môžete ich vysadiť. Chlapček už má pestrú stravu a verím, že dostatok vitamínov, minerálov a vlákniny v strave.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia