MENU
novinky-a-odbornici

Bolieva vás žalúdok? Nemusí! Lekári radia, čo pomáha najviac

Boľavému žalúdku môžete pomerne ľahko predísť.
Novinky a odborníci

Bolieva vás žalúdok? Nemusí! Lekári radia, čo pomáha najviac

Pre správne fungovanie žalúdka aj celého tráviaceho traktu je dôležité dodržiavať jednoduché pravidlá. A bude vám dobre.

Liečba bolestí žalúdka, za ktorými nie je ochorenie niektorého vnútorného orgánu, sa dá veľmi často vyriešiť zvládaním stresu, úpravou životného štýlu a zmenou stravovania. Čo presne to znamená? „Veľmi dôležité je správne rozdelenie času medzi prácu a oddych, dostatok spánku a voľnočasové aktivity. Často je potrebná úprava rodinných a pracovných vzťahov,“ upozorňuje na zdanlivo nesúvisiace veci gastroenterologička MUDr. Renáta Szépeová. Gastroenterológ MUDR. Igor Šturdík k tomu ďalej odporúča, aby ste sa skúsili vyvarovať jedál, ktoré vyvolávajú vaše príznaky, a jedli potraviny s vysokým obsahom vlákniny, pili veľa tekutín a pravidelne cvičili. Žalúdok totiž zďaleka nesúvisí iba a len s jedlom!

Čo jesť a čo žalúdku nesvedčí

Vyhnúť sa treba vyprážaným jedlám a príliš koreneným, neplatí to však pre všetky korenia. Napríklad zázvor, kurkuma, rasca či bylinky pôsobia na žalúdok liečivo. Údené potraviny, mäsové výrobky a príliš solené potraviny treba vynechať, rovnako tučné a ťažko stráviteľné živočíšne potraviny. Čím je potravina pôvodom prirodzenejšia, tým je to pre žalúdok lepšie,“ odporúča odborníčka na zdravú výživu, MUDr. Alexandra Frolkovičová. Podľa nej má žalúdok rád skoro všetky rastlinné potraviny, najmä kapustovitú a zelenolistovú zeleninu, brokolicu, tekvicu, koreňovú zeleninu, zemiaky, bataty, banány, ryžu natural, ovsené vločky, mandle. „Pri problémoch so žalúdkom je mimoriadne vhodný zázvor alebo zázvorová šťava. Pri pálení záhy však môžu byť problematické aj niektoré zdravé potraviny ako citrusy, paradajky, papriky alebo aj čili,“ upozorňuje lekárka. Pre lepšiu stráviteľnosť je podľa nej vhodné pridávať do jedál už spomínaný zázvor, ale aj rascu či rímsku rascu a prakticky všetky zelené bylinky, a to aj sušené, napríklad majoránku či ligurček.

3x a dosť

Priebežné pojedanie je presne to, čo by ste svojmu žalúdku robiť nemali. Pre celý tráviaci trakt je vyhovujúce, keď jedávate pravidelne. „Zistilo sa, že aj naše črevné baktérie podliehajú biorytmom. Ide o aktuálne významný predmet výskumu a určite o tejto téme ešte budeme veľa počuť. Prakticky je to tak, že vhodné je začať bohatými, ale zdravými raňajkami, pokračovať pestrým obedom a večerať ľahké jedlo. Ak máte večer pred spaním tendenciu k páleniu záhy, tak môžete požuť pár mandlí, alebo zjesť jeden banán. Určite nie je vhodné jesť na noc väčší objem jedla,“ radí lekárka, podľa ktorej sa v súčasnosti odporúča režim troch jedál denne.

Oplatí sa vynechať

Podľa vašich problémov vám lekár môže navrhnúť vylúčiť niektoré jedlá:

  • Potraviny s vysokým obsahom plynu. Ak sa u vás objaví nadúvanie, odporúča sa vyhnúť sýteným a alkoholickým nápojom, kofeínu, surovému ovociu a určitej zelenine, napríklad kapuste, brokolici a karfiolu.
  • Lepok. Výskum ukazuje, že niektorí ľudia s funkčnými poruchami hlásia zlepšenie príznakov, ak prestanú jesť lepok, čiže potraviny z pšenice, jačmeňa alebo raži, a to aj keď nemajú celiakiu.
  • FODMAP. Niektorí ľudia sú citliví na určité uhľohydráty, napríklad fruktózu, fruktany, laktózu a iné, známe ako FODMAP. Patria k nim napríklad pšenica, raž, strukoviny, cibuľa, cesnak, jablká, hrušky, niektoré mliečne výrobky. Vaše príznaky sa môžu zmierniť, ak budete postupovať podľa prísnej diéty s nízkym obsahom FODMAP a potom budete postupne znovu zavádzať tieto potraviny.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mesačná dcérka dýcha nepravidelne, je to normálne?

Nemajte žiadne obavy, u mesačného aj staršieho bábätka je celkom normálne nepravidelné dýchanie počas spánku. Spánok má určité fázy. Keď bábätko zaspáva, očné viečka sa stále chvejú, nepravidelne dýcha. Je uvoľnené, občas sa mykne alebo sa smeje. Dostáva sa len do fázy ľahkého spánku. Ľahko sa prebudí. Ak budeme v uspávaní pokračovať, zistíme, že pravidelne a pokojne dýcha, má uvoľnené svaly, mykanie a naťahovanie sa vytratí. Bábätko prešlo do fázy hlbokého spánku, kedy ho môžeme uložiť do postieľky bez následného prebudenia.  Fáza hlbokého spánku trvá asi hodinu, ľahký spánok, ak prebehne nerušene, len 10 minút.

čítať viac

Zistili mi Crohnovu chorobu. Naozaj je to na celý život?

Áno, liečba Crohnovej choroby je celoživotná a patrí do rúk odborného lekára, ktorý ju podľa aktuálneho stavu riadi a upravuje. Nemusíte sa obávať, na Slovensku je na vysokej úrovni. Pacienti majú už okrem iného k dispozícii aj biologickú liečbu, ktorá výrazne zvyšuje ich šance na normálny život. Musíte však rátať s celoživotnou diétou.

Toto ochorenie spôsobuje zápal v stene tráviacej sústavy. Postihnutá môže byť ktorákoľvek jej časť- vrátane tenkého alebo hrubého čreva, dutiny ústnej, pažeráka a žalúdka. Prejavuje sa najmä hnačkami, niekedy krvavými, a bolesťami brucha. Príznaky sa objavujú aj v ďalších častiach tela: oči - začervenanie a svrbenie, ústa -rany, kĺby - opuch a bolesť, koža - opuchy a iné poškodenia, kosti - osteoporóza, obličky - kamene, pečeň - hepatitída a cirhóza, ale len zriedkavo. Postihnuté môžu byť všetky vrstvy čreva. Úseky zdravého čreva sa môžu striedať s chorými časťami. Ide o takzvané „preskočené“ oblasti. Naproti tomu ulcerózna kolitída sa rozširuje rovnomernejšie a súvislejšie a ovplyvňuje len povrchové vrstvy hrubého čreva. Crohnovu chorobu má v Európe asi milión ľudí. Môže sa vyvinúť v akomkoľvek veku, ale najčastejšie sa začína v období od 15 do 25 rokov. Rovnako postihuje mužov aj ženy. V posledných rokoch sa rozšírila, no príčinu tohto rozšírenia zatiaľ nepoznáme.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor