MENU
novinky-a-odbornici

Lekárka: Pomôže červené víno a horká čokoláda na glaukóm?

Bolesť hlavy je jeden z možných signálov glaukómu.
Novinky a odborníci

Lekárka: Pomôže červené víno a horká čokoláda na glaukóm?

Naše oči si vzájomne pomáhajú, a tak zhoršenie zraku na jednom nemusíme hneď zbadať. Aj preto býva glaukóm, ktorý vedie k slepote, dlho nerozpoznaný. Môže pomôcť červené víno alebo tmavá čokoláda?

Ingrid z Bratislavy mala len 32 rokov, keď jej očná lekárka diagnostikovala glaukóm, zelený zákal. Hoci ide o diagnózu častejšiu vo vyššom veku, u Ingrid už bola v pokročilom štádiu. „Na pravé oko som takmer nevidela a zasiahnuté bolo aj ľavé,“ spomína dnes 55-ročná „stará glaukomatička“, ako sama seba nazýva. Choroba ju zaskočila o to viac, že dovtedy žiadne ťažkosti s očami nepociťovala a nepotrebovala ani okuliare, takže u oftalmológa nikdy nebola.

Vysoký tlak v oku

Glaukóm sa však už hlásil, a to veľmi typickými príznakmi. Nie každý ale vie, že ide o signál očného ochorenia. „Vídala som farebné kruhy okolo rozsvietených pouličných lámp, no bola som presvedčená, že to vidí každý. Začala ma veľmi bolievať hlava, najmä na pravej strane. Myslela som si, že je to od krčnej chrbtice, tak som išla na vyšetrenie k neurológovi,“ spomína Ingrid.

Naprávanie chrbtice nijako nepomohlo a tak mladú ženu hospitalizovali. V rámci rôznych vyšetrení zistili, že nedovidí prečítať ani najväčšie písmená na testovacej tabuli, a tak skončila u očnej lekárky. Tá jej okrem iného zmerala aj vnútroočný tlak a okamžite Ingrid odoslala do nemocnice. „Bol vysoký až na roztrhnutie očí,“ tvrdí Inge.

Stále obavy zo slepoty

Odvtedy prešlo vyše dvadsať rokov. Ingrid má za sebou niekoľko očných operácií a čaká ju ďalšia, neustále si musí kvapkať do očí lieky na zníženie vnútroočného tlaku. „Roky strachu, že môžem kedykoľvek prísť o zrak, urobili svoje. Nechcem na to myslieť, no v podvedomí obavy stále mám. Pritom nemôžem užívať antidepresíva, aspoň podľa príbalového letáka v kvapkách, ktoré užívam na glaukóm. Rada by som vedela, či neexistujú nejaké prírodné lieky, domáce recepty, nejaké preventívne opatrenia alebo cviky, ktoré by iným pomohli predísť tejto diagnóze a mne stav zlepšiť alebo aspoň udržať na uzde, aby sa nezhoršoval,“ napísala nám Ingrid do redakcie. A tak sme sa obrátili na odborníčku.

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je pravda, že jahody obsahujú menej kalórií ako iné druhy ovocia?

Každý cukor má energetickú hodnotu, bez ohľadu na to, z akého zdroja pochádza. Jahody majú naozaj relatívne málo kalórií, hlavne preto, že obsahujú veľa vody. Takže vždy záleží od množstva danej potraviny, ktoré skonzumujete. Pre organizmus sú lepšie prírodné jednoduché cukry, napríklad fruktóza z ovocia, ako priemyselne vyrobené sladkosti. Ovocie obsahuje aj veľa vitamínov, minerálov, vlákniny či stopových prvkov, preto by ste ho mali konzumovať. Jeho energetickú hodnotu si však započítajte do celkového denného príjmu.

čítať viac

Aká je príčina neustále sa opakujúceho opuchu sliznice nosa?

Zistiť príčinu chronickej dlhotrvajúcej nádchy a pokašliavania môže byť zložitá diagnostická výzva. Alergiológ pri diagnostike úzko spolupracuje s ORL špecialistom a s pľúcnym lekárom. Pri základnom diagnostickom postupe sa vylúči infekčný pôvod, teda prítomnosť baktérií, vírusov, húb, a alergický pôvod. ORL lekár pomocou endoskopie, röntgenového vyšetrenia, počítačovej tomografie alebo magnetickej rezonancie vylúči anatomické zmeny či polypy a spraví ster zo sliznice nosa na prítomnosť eozinofilov. Pri pokašliavaní u detí sa zameriavame aj na vylúčenie možného refluxu, cystickej fibrózy či ochorenia týkajúceho sa riasinkového epitelu sliznice nosa. Príčina upchatého nosa je aj napriek diagnostike mnohokrát nejasná.

V lekárskej terminológii sa posledné roky sa zaužívali pojmy ako NANIPER, nealergická neinfekčná celoročná nádcha, NARES, nealergická nádcha s eozinofíliou, a NINAR, neinfekčná nealergická nádcha. Je dôležité vystopovať spúšťač ťažkostí - môže to byť napríklad zmena teploty, vlhkosť, tlak vzduchu, chemické látky, vône, emočné stimuly, fyzická záťaž, hormonálne zmeny, lieky. V minulosti sa predpokladalo, že hlavným mechanizmom nádchy u týchto spúšťačov je rozšírenie ciev v nose za spoluúčasti autonómneho nervového systému, teraz sa zmeny v sliznici nosa dávajú do súvislosti aj so zápalovými procesmi za spoluúčasti imunitného systému.

Liečba lokálnymi kortikoidmi je často veľmi účinná, keďže ovplyvňuje viaceré ťažkosti pacienta. U detí túto liečbu aplikujeme krátkodobo, pričom sledujeme jej efekt. Ako doplnok liečby vyskúšajte u syna preplachovanie nosa pomocou špeciálnej kanvičky a naučte ho dychovú gymnastiku cez nos.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor