MENU
novinky-a-odbornici

Bolia vás kolená? Čo sa najčastejšie skrýva za ťažkosťami, prezradí lekárka

Bolesť kolien
Novinky a odborníci

Bolia vás kolená? Čo sa najčastejšie skrýva za ťažkosťami, prezradí lekárka

Potrápiť môžu každú vekovú kategóriu. Čo sa môže najčastejšie skrývať za bolesťou kolien?

Do ambulancie prichádzajú čoraz častejšie ľudia, ktorí majú problémy s kolenami. „A nie sú to len seniori,“ hovorí o skúsenostiach z praxe doktorka MUDr. Michaela Macháčová viceprezidentka Slovenskej spoločnosti pre všeobecné lekárstvo. „Jedna z mojich prvých otázok, keď odoberám anamnézu a snažím sa vypátrať problém, je, či ťažkostiam nepredchádzal úraz. Niekedy je to skutočne detektívna práca a musíme spoločne pátrať až do minulosti. A úraz tam väčšinou je.“

Tento údaj je pre odborníkov veľmi cenný. Vďaka nemu vás po kompletnom vyšetrení, fyzikálnom i laboratórnom, dokážu nasmerovať k správnemu riešeniu. Ak máte čerstvý, akútny úraz, patríte do rúk traumatológa. „Rada by som pripomenula, že v tomto prípade nepotrebujete odporučenie od obvodného lekára a treba ísť priamo k špecialistovi,“ zdôrazňuje odborníčka.

Problém s vyššou hmotnosťou?

Často sa však stretáva aj s prípadmi, keď je na prvý pohľad jasné, že sa za problémami s kolenami skrýva väčšia nadváha alebo obezita. Riešenie je jasné, treba schudnúť. Platí to aj vtedy, ak si už koleno vyžaduje chirurgický zákrok. „Špecialista bude mať tú istú odpoveď. Schudnutie má veľký význam nielen pre samotný priebeh operácie, ale hlavne na rekonvalescenciu. Koleno treba do mesiaca kompletne rozcvičiť,“ prízvukuje všeobecná lekárka Michaela Macháčová. „A to nehovorím o ďalších komplikáciách, ktoré môžu v spojení s vysokou nadváhou a obezitou nastať počas operácie a po nej.“ Čím dlhšie pôsobí na kolená vyššia hmotnosť, tým skôr si ich opotrebujete. Ruka v ruke s obezitou idú často aj takzvané nohy do x, ide o ďalší rizikový faktor preťažovania chrupiek. Najhoršie je, ak máte obezi- tu už od detstva. Prevencia sa začína už v útlom detstve. Riešenie je jednoduché, zdravá životospráva a pravidelný pohyb.

Jedna z mojich prvých otázok, keď odoberám anamnézu a snažím sa vypátrať problém, je, či ťažkostiam nepredchádzal úraz. Niekedy je to skutočne detektívna práca.
MUDr. Michaela Macháčová

Hlási sa artróza

Ak neriešite úrazovú bolesť kolena, môžu vám pomôcť aj výživové doplnky. Nejedzte ich bezhlavo, na začiatku musí vždy byť komplexná diagnostika. Najmä seniori by mali byť v kombinovaní prípravkov opatrní. „Ani im to neodporúčam. Každý liek, aj ten voľnopredajný, má svoje za a proti. Vhodnejšie je najskôr sa poradiť so svojím obvodným lekárom a ten vám povie ďalší postup,“ vysvetľuje doktorka Michaela Macháčová. „U starších ľudí je najčastejšou príčinou bolesti primárna artróza bedrového alebo kolenného kĺbu. Možno ich odhaliť už pri fyzikálnom vyšetrení. Röntgenové vyšetreniu už len potvrdí danú diagnózu. Špecialista doplňuje ďalšie zobrazovacie vyšetrenie ako magnetická rezonancia alebo CT.“

Podľa odborníčky patrí k najčastejším prejavom týchto ťažkostí bolesť. Ak sa začne stupňovať a objavovať aj v noci, je to varovný signál, že musíte konať a navštíviť lekára. Premáhať sa a zatínať zuby nie je riešenie. Určite to ani nerozchodíte, zázračne vám nepomôže ani tabletka od susedy, ktorej zaručene zabrala. „Postupne sa bolesť môže stať chronickou, tá často ide ruka v ruke s depresiou a so zníženou kvalitou života,“ upozorňuje lekárka. Kolená vám pomôžu udržať aj takzvané chondoprotektíva. Pod týmto pojmom sú zahrnuté prípravky kĺbovej výživy. Užívajte ich vždy po diagnostike u špecialistu. U toho môžete absolvovať aj injekčnú aplikáciu kyseliny hyalurónovej alebo kolagénu. Zákrok sa opakuje v pravidelných časových obdobiach.

Bolí aj športovcov

V prípade mladších ročníkov sa v ambulancii objavujú s dlhodobými bolesťami kolien najčastejšie štyri skupiny ľudí. Prvou sú tí, u ktorých zohráva dôležitú úlohu obezita. Druhou početnou kategóriou sú amatérski športovci, ktorí sa zrazu rozhodnú behať, ale zabudnú na kvalitné tenisky. Potom sú to profesionálni športovci, u ktorých je bolesť kolien vyústením opakovaných úrazov, ale i nadmernej záťaže.

„Poslednou skupinou sú tí, u ktorých je už potvrdená napríklad reumatoidná artritída či dna. Môže ísť aj o následky boréliovej infekcie,“ vymenováva odborníčka. „Pri vyšetrovaní nikdy nezabudnem na zákolennú jamku na obidvoch končatinách. Často tam môže byť prítomná takzvaná Bakerova cysta. Ak je väčšia, spôsobuje bolesť a tlak v oblasti kolena.“ Bežne si ju ani nevšimnete. Avšak stačí, aby nastalo dráždenie kĺbu, a začne sa plniť tekutinou. Ide o sekundárny prejav iného ochorenia alebo úrazu.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže za každodennú bolesť hrdla alergia alebo zápal?

Bolesť v hrdle postihuje deti výrazne častejšie než dospelých, až osemkrát ročne. Detská sliznica v hrdle je veľmi citlivá. Bežne sa spája s infekciou alebo aj neinfekčným zápalom, napríklad z alergie. Môže vzniknúť vďaka obyčajnému pobytu vonku na studenom vzduchu alebo v suchom vzduchu v interiéri. V prípade, že za bolesťami hrdla nie sú vážne infekcie a zápaly, ale iba miernejšie podráždenie či prechladnutie, môžete ho riešiť domácimi prostriedkami. Veľmi dôležité je pravidelné dopĺňanie tekutín. Tam, kde bude dieťa ležať počas dňa aj spať v noci, by ste mali dostatočne zvlhčovať vzduch, nakoľko príliš suché ovzdušie podporuje dráždenie sliznice v hrdle. Pravidelne vetrajte. Na kloktanie aj na pitie využite viacero overených a osvedčených prírodných prostriedkov či rastlín. Pri pretrvávaní bolesti hrdla navštívte vášho pediatra, ktorý na základe aj iných klinických symptómov určí, či dieťa musí vyšetriť alergiológ.

čítať viac

Ako ošetrovať hemoroid, ktorý sa vytvoril počas tehotenstva a po pôrode nezmizol?

Počas tehotenstva je v žilách konečníka veľký pretlak, ktorý spôsobuje ich postupný nárast,  predlžovanie a vytváranie tzv. meandrov. V prípade keď dôjde k zápalu alebo trombóze, tento proces  sa zrýchľuje a vyvrcholí tým, že sa hemoroid (zlatá žila) vyklenie, je tuhý a bolestivý. Keď je hemoroid vyklenutý, ľahšie sa infikuje mykózami či bakteriálnymi infekciami, a to najčastejšie spôsobuje svrbenie.
Odporučil by som čo najskôr navštíviť špecialistu na liečbu hemoroidov (tzv. proktológa) a ochorenie radikálne riešiť. Zákroky je lepšie robiť v prípade, keď žena nedojčí. Pokiaľ je ale bolesť veľmi silná, môžu sa robiť aj u dojčiacich žien. V závislosti od lokálneho nálezu sa robí narezanie, vyrezanie, laserová liečba alebo gumičkovanie (tzv. Barronova ligatúra).
Konzervatívnu liečbu by som vo vašom prípade neodporúčal, nakoľko len predlžuje a zhoršuje ochorenie. Síce na chvíľu pomôže a zlepší nález, ale ochorenie pretrváva a po čase nastane opäť zhoršenie. Konzervatívna liečba čapíkmi a masťami je vhodná len na začiatku ochorenia, v pokročilejších štádiách už je potrebné radikálnejšie riešenie.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia