MENU
novinky-a-odbornici

Bolia vás kolená? Čo sa najčastejšie skrýva za ťažkosťami, prezradí lekárka

Bolesť kolien
Novinky a odborníci

Bolia vás kolená? Čo sa najčastejšie skrýva za ťažkosťami, prezradí lekárka

Potrápiť môžu každú vekovú kategóriu. Čo sa môže najčastejšie skrývať za bolesťou kolien?

Do ambulancie prichádzajú čoraz častejšie ľudia, ktorí majú problémy s kolenami. „A nie sú to len seniori,“ hovorí o skúsenostiach z praxe doktorka MUDr. Michaela Macháčová viceprezidentka Slovenskej spoločnosti pre všeobecné lekárstvo. „Jedna z mojich prvých otázok, keď odoberám anamnézu a snažím sa vypátrať problém, je, či ťažkostiam nepredchádzal úraz. Niekedy je to skutočne detektívna práca a musíme spoločne pátrať až do minulosti. A úraz tam väčšinou je.“

Tento údaj je pre odborníkov veľmi cenný. Vďaka nemu vás po kompletnom vyšetrení, fyzikálnom i laboratórnom, dokážu nasmerovať k správnemu riešeniu. Ak máte čerstvý, akútny úraz, patríte do rúk traumatológa. „Rada by som pripomenula, že v tomto prípade nepotrebujete odporučenie od obvodného lekára a treba ísť priamo k špecialistovi,“ zdôrazňuje odborníčka.

Problém s vyššou hmotnosťou?

Často sa však stretáva aj s prípadmi, keď je na prvý pohľad jasné, že sa za problémami s kolenami skrýva väčšia nadváha alebo obezita. Riešenie je jasné, treba schudnúť. Platí to aj vtedy, ak si už koleno vyžaduje chirurgický zákrok. „Špecialista bude mať tú istú odpoveď. Schudnutie má veľký význam nielen pre samotný priebeh operácie, ale hlavne na rekonvalescenciu. Koleno treba do mesiaca kompletne rozcvičiť,“ prízvukuje všeobecná lekárka Michaela Macháčová. „A to nehovorím o ďalších komplikáciách, ktoré môžu v spojení s vysokou nadváhou a obezitou nastať počas operácie a po nej.“ Čím dlhšie pôsobí na kolená vyššia hmotnosť, tým skôr si ich opotrebujete. Ruka v ruke s obezitou idú často aj takzvané nohy do x, ide o ďalší rizikový faktor preťažovania chrupiek. Najhoršie je, ak máte obezi- tu už od detstva. Prevencia sa začína už v útlom detstve. Riešenie je jednoduché, zdravá životospráva a pravidelný pohyb.

Jedna z mojich prvých otázok, keď odoberám anamnézu a snažím sa vypátrať problém, je, či ťažkostiam nepredchádzal úraz. Niekedy je to skutočne detektívna práca.
MUDr. Michaela Macháčová

Hlási sa artróza

Ak neriešite úrazovú bolesť kolena, môžu vám pomôcť aj výživové doplnky. Nejedzte ich bezhlavo, na začiatku musí vždy byť komplexná diagnostika. Najmä seniori by mali byť v kombinovaní prípravkov opatrní. „Ani im to neodporúčam. Každý liek, aj ten voľnopredajný, má svoje za a proti. Vhodnejšie je najskôr sa poradiť so svojím obvodným lekárom a ten vám povie ďalší postup,“ vysvetľuje doktorka Michaela Macháčová. „U starších ľudí je najčastejšou príčinou bolesti primárna artróza bedrového alebo kolenného kĺbu. Možno ich odhaliť už pri fyzikálnom vyšetrení. Röntgenové vyšetreniu už len potvrdí danú diagnózu. Špecialista doplňuje ďalšie zobrazovacie vyšetrenie ako magnetická rezonancia alebo CT.“

Podľa odborníčky patrí k najčastejším prejavom týchto ťažkostí bolesť. Ak sa začne stupňovať a objavovať aj v noci, je to varovný signál, že musíte konať a navštíviť lekára. Premáhať sa a zatínať zuby nie je riešenie. Určite to ani nerozchodíte, zázračne vám nepomôže ani tabletka od susedy, ktorej zaručene zabrala. „Postupne sa bolesť môže stať chronickou, tá často ide ruka v ruke s depresiou a so zníženou kvalitou života,“ upozorňuje lekárka. Kolená vám pomôžu udržať aj takzvané chondoprotektíva. Pod týmto pojmom sú zahrnuté prípravky kĺbovej výživy. Užívajte ich vždy po diagnostike u špecialistu. U toho môžete absolvovať aj injekčnú aplikáciu kyseliny hyalurónovej alebo kolagénu. Zákrok sa opakuje v pravidelných časových obdobiach.

Bolí aj športovcov

V prípade mladších ročníkov sa v ambulancii objavujú s dlhodobými bolesťami kolien najčastejšie štyri skupiny ľudí. Prvou sú tí, u ktorých zohráva dôležitú úlohu obezita. Druhou početnou kategóriou sú amatérski športovci, ktorí sa zrazu rozhodnú behať, ale zabudnú na kvalitné tenisky. Potom sú to profesionálni športovci, u ktorých je bolesť kolien vyústením opakovaných úrazov, ale i nadmernej záťaže.

„Poslednou skupinou sú tí, u ktorých je už potvrdená napríklad reumatoidná artritída či dna. Môže ísť aj o následky boréliovej infekcie,“ vymenováva odborníčka. „Pri vyšetrovaní nikdy nezabudnem na zákolennú jamku na obidvoch končatinách. Často tam môže byť prítomná takzvaná Bakerova cysta. Ak je väčšia, spôsobuje bolesť a tlak v oblasti kolena.“ Bežne si ju ani nevšimnete. Avšak stačí, aby nastalo dráždenie kĺbu, a začne sa plniť tekutinou. Ide o sekundárny prejav iného ochorenia alebo úrazu.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo sa mi tvoria modriny bez príčiny? Sú nebezpečné?

Dobrá správa je, že ste boli na odberoch krvi, predpokladám, že lekár vám dal vyšetriť aj parametre, ktoré by mohli súvisieť so zvýšenou tvorbou modrín. Výsledky, ako píšete, boli v poriadku. Na zvýšenej tvorbe modrín sa okrem iného môže podieľať aj stav cievnej steny. Jej kvalita sa u jednotlivcov odlišuje. Niekedy sa môže prechodne zhoršovať pri nedostatku niektorých živín, stopových prvkov či vitamínov. Najčastejšie je na príčine nedostatok rutínu a vitamínu C. Rutín je bioflavonoid a antioxidant, a jeho bohatým zdrojom je pohánka. Ak môžete, konzumujte ju ako prílohu či kašu, prípadne vo forme výživového doplnku. Užívajte aj vitamín C v lipozómovej forme, ktorá sa najlepšie vstrebáva. Prípadne si v lekárni kúpte voľne dostupné vazoprotektívum, teda liek s ochranným vplyvom na cievy, s obsahom trihydrátu rutozidu a kyseliny askorbovej.

čítať viac

Mám cukrovku a trápi ma sucho v ústach. Čo môže byť príčinou?

Suchosť v ústach je prirodzeným prejavom starnutia a objavuje sa po päťdesiatom roku najmä u žien. Vo väčšine prípadov však súvisí s prítomnými ochoreniami, najmä s diabetom a s užívaním mnohých liekov. Príčina problému môže byť aj v dýchaní ústami a v chrápaní, vtedy dochádza k vysušovaniu sliznice ústnej dutiny vdychovaným vzduchom. Aj nadmerná konzumácia kávy a ďalších nápojov s obsahom kofeínu môže viesť k zhoršeniu funkcie slinných žliaz.

Liečba suchosti v ústach závisí od vyvolávajúcej príčiny. Pri užívaní liekov s týmto vedľajším účinkom požiadajte lekára, ktorý vám liečbu odporučil, o jej ukončenie, prípadne o upravenie dávkovania tak, aby sa tento problém zmiernil. Užívajte len lieky, ktoré vám odporučil lekár, nie lekárnik.

Dôležitá je správna starostlivosť o chrup. Pomáhajú aj prípravky na zvlhčenie sliznice dutiny úst, vrátane žuvačiek, obsahujú xylitol, ale aj hydroxyetylcelulózu alebo karboxymetylcelulózu. Medzi lieky na podporu tvorby slín patrí pilokarpín, používaný najmä v očnom lekárstve. Na noc si zapnite zvlhčovač vzduchu a spálňu pred spaním dobre vyvetrajte.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor