MENU
novinky-a-odbornici

TIETO bolesti brucha neignorujte! K lekárovi treba čím skôr

Prečo vás bolí brucho?
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

TIETO bolesti brucha neignorujte! K lekárovi treba čím skôr

Niektoré bolesti by ste sa rozhodne nemali snažiť predýchať, ale čo najskôr vyhľadať lekára. Kedy zo seba nerobiť hrdinu, lebo môže ísť o vážne ohrozenie zdravia?

Diétna chyba a pokazený žalúdok, čiže tráviace ťažkosti sprevádzané zvracaním či hnačkou, sú z hľadiska bolestí brucha najčastejšie. Spravidla prejdú do dvoch-troch dní a zvládnete ich aj bez lekára.

Viaceré bolesti brucha sú pomerne typické a môžu vám napovedať, aký je ich pravdepodobný dôvod.

Žlčníkové kamene a vred žalúdka

Napríklad žlčníkové kamene môžu spôsobiť náhlu, silnú bolesť brucha, ktorá zvyčajne trvá jednu až päť hodín, hoci niekedy môže trvať len niekoľko minút. Bolesť cítite skôr v strede brucha alebo tesne pod rebrami na pravej strane a odtiaľ sa môže šíriť do boku alebo pod lopatku,“ popisuje gastroenterológ MUDr. Ladislav Kužela, PhD., MPH. „Bolesť pri vrede žalúdka cítite ako pálenie alebo doslova až hryzenie vo vnútri žalúdka, ktorý sa nachádza v mieste medzi hrudnou kosťou a pupkom. Táto bolesť sa môže dočasne zhoršiť následkom jedenia.“

Dvanástnikový vred a zápal pankreasu

V oblasti žalúdka sa zvykne pálivou bolesťou hlásiť dvanástnikový vred. „Dvanástnikové vredy môžu spôsobiť bolesť brucha niekoľko hodín po jedle. Táto bolesť má tendenciu dobre reagovať na lieky alebo potraviny, ktoré znižujú tvorbu žalúdočnej kyseliny. Keď ich účinky pominú, bolesť sa zvyčajne vráti,“ vraví doktor Kužela. Aj akútny zápal pankreasu by ste mohli identifikovať. Ide o strednú až silnú bolesť v hornej časti brucha, ktorá sa môže rozšíriť do chrbta. „Bolesť prichádza náhle alebo sa postupne akoby hromadí v priebehu niekoľkých dní. Zhoršuje sa pri jedle a môžete mať aj nafúknuté, citlivé brucho.

Ktoré bolesti brucha by ste nemali ignorovať či snažiť sa ich pretrpieť doma, ale hlásiť sa čím skôr u lekára?

Čítajte na ďalšej strane >>>

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor