MENU
novinky-a-odbornici

TIETO bolesti brucha neignorujte! K lekárovi treba čím skôr

Prečo vás bolí brucho?
Novinky a odborníci

TIETO bolesti brucha neignorujte! K lekárovi treba čím skôr

Niektoré bolesti by ste sa rozhodne nemali snažiť predýchať, ale čo najskôr vyhľadať lekára. Kedy zo seba nerobiť hrdinu, lebo môže ísť o vážne ohrozenie zdravia?

Diétna chyba a pokazený žalúdok, čiže tráviace ťažkosti sprevádzané zvracaním či hnačkou, sú z hľadiska bolestí brucha najčastejšie. Spravidla prejdú do dvoch-troch dní a zvládnete ich aj bez lekára.

Viaceré bolesti brucha sú pomerne typické a môžu vám napovedať, aký je ich pravdepodobný dôvod.

Žlčníkové kamene a vred žalúdka

Napríklad žlčníkové kamene môžu spôsobiť náhlu, silnú bolesť brucha, ktorá zvyčajne trvá jednu až päť hodín, hoci niekedy môže trvať len niekoľko minút. Bolesť cítite skôr v strede brucha alebo tesne pod rebrami na pravej strane a odtiaľ sa môže šíriť do boku alebo pod lopatku,“ popisuje gastroenterológ MUDr. Ladislav Kužela, PhD., MPH. „Bolesť pri vrede žalúdka cítite ako pálenie alebo doslova až hryzenie vo vnútri žalúdka, ktorý sa nachádza v mieste medzi hrudnou kosťou a pupkom. Táto bolesť sa môže dočasne zhoršiť následkom jedenia.“

Dvanástnikový vred a zápal pankreasu

V oblasti žalúdka sa zvykne pálivou bolesťou hlásiť dvanástnikový vred. „Dvanástnikové vredy môžu spôsobiť bolesť brucha niekoľko hodín po jedle. Táto bolesť má tendenciu dobre reagovať na lieky alebo potraviny, ktoré znižujú tvorbu žalúdočnej kyseliny. Keď ich účinky pominú, bolesť sa zvyčajne vráti,“ vraví doktor Kužela. Aj akútny zápal pankreasu by ste mohli identifikovať. Ide o strednú až silnú bolesť v hornej časti brucha, ktorá sa môže rozšíriť do chrbta. „Bolesť prichádza náhle alebo sa postupne akoby hromadí v priebehu niekoľkých dní. Zhoršuje sa pri jedle a môžete mať aj nafúknuté, citlivé brucho.

Ktoré bolesti brucha by ste nemali ignorovať či snažiť sa ich pretrpieť doma, ale hlásiť sa čím skôr u lekára?

Čítajte na ďalšej strane >>>

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Škrípanie zubov je záťaž pre zuby. Aké sú možnosti prevencie?

Nočné škrípanie predstavuje nadmernú záťaž nielen pre zuby, ale aj pre žuvacie svalstvo a čeľustný kĺb. Na zuboch môžeme pozorovať obrusovanie zubnej skloviny až jej úplné vymiznutie a odhalenie dentínu, teda citlivého zubného tkaniva pod sklovinou. Zuby strácajú pôvodnú výšku a tvar. V prevencii nočného škrípania uplatňujeme dlahu na zuby, ktorá funguje ako ich ochrana. Pri veľkej strate zubných tkanív je niekedy nutné riešiť celkovú rekonštrukciu chrupu.

čítať viac

Je možné ukončiť liečbu vysokého krvného tlaku svojvoľne?

Pri liečbe hypertenzie dodržiavajte odporúčania lekára, ktorý vám ju predpísal. Rozhodne ju svojvoľne neukončujte. Ak sa pri dávke užívaného lieku opakovane objavili veľmi nízke hodnoty tlaku krvi, možno dávku znížiť na polovicu, prípadne na štvrtinu. Informujte ošetrujúceho lekára o aktuálnych hodnotách krvného tlaku a postupujte podľa jeho odporúčaní. Liečba vysokého krvného tlaku sa zvyčajne začína, keď sa pri vyšetrení v ambulancii alebo v domácom prostredí opakovane potvrdia zvýšené hodnoty. Na začiatku treba uvažovať aj o možnosti, že tieto hodnoty sú ovplyvnené vonkajšími okolnosťami, napríklad stresom, nespavosťou a výraznými bolesťami. Ak sa jednoznačne nedá rozhodnúť o liečbe, lekár pacientovi odporučí 24-hodinové ambulantné monitorovanie krvného tlaku. Veľakrát sa pri tomto vyšetrení potvrdia normálne hodnoty počas dňa aj v noci. V tom prípade nie je vhodné začať okamžite s liečbou hypertenzie. Všeobecný lekár odporučí častejšie meranie tlaku v domácom prostredí a sledovanie vo svojej ambulancii.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor