MENU
novinky-a-odbornici

Bolesti či zápaly svalov vám pomôže zvládnuť páska, nie je to však tejping

Regeneráciu svalov a kĺbov podporí ďalšia páska.
Novinky a odborníci

Bolesti či zápaly svalov vám pomôže zvládnuť páska, nie je to však tejping

Odborníci teraz vymysleli ďalší spôsob, ako možno regeneráciu urýchliť. Ako účinkuje, pre koho je vhodná a kedy sa jej vyhnúť?

Nemýľte si novú terapiu s klasickým tejpingom. Postihnuté miesto vám obmotajú flossingovou páskou. Využíva sa napríklad aj na rozrušenie väzivových zrastov a jaziev po pôrodoch cisárskym rezom. „Je ideálna ako pomôcka na kĺbovú mobilizáciu a zväčšenie pohybového rozsahu. Nielen u športovcov možno tieto pásky využiť na efektívnu svalovú regeneráciu a dokonalé natiahnutie svalov,“ vysvetľuje fyzioterapeutka Mgr.  Alžběta Černá. 

Tkanivo ako špongia

Flossingové pásky sú elastické a zámerne sa nimi vyvíja tlak na tkanivo. „Zvonku pôsobia na všetky vrstvy a v ošetrovanej oblasti obmedzia prietok krvi a lymfy. Tieto miesta potom ešte následne aktivizujeme pomocou manuálnych techník a špecifických cvičení,“ približuje pôsobenie pások fyzioterapeutka Alžběta Černá. „Kombináciou tlaku a pohybu vznikajú potrebné trecie sily. Odlepia od seba sval a fascie a obnovia ich vzájomnú kĺzavosť. Pozitívne sa zmení pružnosť tkaniva i svalový tonus.“ Zjednodušene možno povedať, že účinok pásky sa dostaví v priebehu pár minút. Tkanivo sa zachová ako špongia. Vďaka tlaku do seba nasaje čerstvú medzibunkovú tekutinu a krv. V ošetrovanom mieste sa tak niekoľkonásobne zrýchli látková premena a regenerácia. Terapia sa však môže využiť i samostatne, napríklad v rámci prípravy športovca na výkon. Kombinácia s ďalšími technikami je však veľmi výhodná.

Sila nie je len v páske

Aby bol výsledok čo najlepší, musí aplikácii pásky predchádzať dôkladná diagnostika. „V prvom rade musíme zistiť, čo daný problém, teda opuch, zápal, nestabilitu či bolesť, spôsobuje. Zistíme napríklad, že za bolesťou kolena sa skrýva preťažená šľacha štvorhlavého stehenného svalu, navyše kombinovaná s nedostatočnou trupovou stabilizáciou. Flossingom uvoľníme celý sval stehna, ale zároveň vás naučíme, ako správne pracovať s bránicou i vnútrobruš- ným tlakom. Len tak sa problém nezopakuje a natrvalo odstráni,“ vysvetľuje postup ošetrenia fyzioterapeutka Mgr. Lenka Vojtovič. Ak by sa odborníci zamerali iba na koleno a stehno, ťažkosti sa na chvíľu stratia, ale pri nezmenených pohybových návykoch sa po čase určite objavia opäť.

Rozhoduje odtieň pásky?

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Cestovanie s dieťaťom v MHD počas pandémie

Obmedzte pohyb mimo bydliska na nevyhnutnú mieru – dochádzanie do práce, nákup potravín, hygieny, liekov, domácej sociálnej starostlivosti, nevyhnutná návšteva zdravotníckeho zariadenia. Autobusové spoločnosti na Slovensku prijali preventívne opatrenia na zvýšenie bezpečnosti cestujúcich a zabezpečujú dezinfekciu vozidiel čistiacimi prostriedkami s najnovším typom polymérovej vodou riediteľnej dezinfekcie, ktorá nie je dráždivá ani toxická. Pokiaľ je nutné cestovať s dieťaťom vo verejnej doprave, dodržujte vzdialenosť medzi spolucestujúcimi. Vhodné je sedieť vždy na každom druhom sedadle, pri okne. Počas pobytu na verejnom priestranstve dávajte sebe a deťom rúško. Po príchode domov si umyte dôkladne ruky, a to 20 až 30 sekúnd s mydlom pod tečúcou vodou a aj medzi prstami. Môžete použiť aj dezinfekčný gél s obsahom 60 percent alkoholu.

čítať viac

Po úraze mám vybočenú priehradku. Chrápem a dýcham ústami

Podľa opisu vašich ťažkostí predpokladám, že pred úrazom ste nemali s dýchaním cez nos problém. Ak aj napriek operácii vaše ťažkosti pretrvávajú, treba posúdiť, či pri  zákroku bola naozaj  vyrovnaná vybočená priehradka, prípadne, či v nosovej dutine nie sú viditeľné iné prekážky. Odporúčam vám opätovne navštíviť ORL lekára, najlepšie iného kvôli objektívnosti. Ak nie ste alergik a máte stále upchatý nos, príčinou bude s najväčšou pravdepodobnosťou nejaká mechanická prekážka v nose. V takom prípade vám nepomôžu žiadne lieky, iba jej odstránenie. Je prirodzené, že ak nemôžete voľne dýchať cez nos počas dňa, budete mať problém aj v noci, pričom môžu vznikať až apnoické prestávky – zástavy dýchanie. Váš stav si vyžaduje  podrobné vyšetrenie a následné riešenie.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia