MENU
novinky-a-odbornici

Bolesti či zápaly svalov vám pomôže zvládnuť páska, nie je to však tejping

Regeneráciu svalov a kĺbov podporí ďalšia páska.
Novinky a odborníci

Bolesti či zápaly svalov vám pomôže zvládnuť páska, nie je to však tejping

Odborníci teraz vymysleli ďalší spôsob, ako možno regeneráciu urýchliť. Ako účinkuje, pre koho je vhodná a kedy sa jej vyhnúť?

Nemýľte si novú terapiu s klasickým tejpingom. Postihnuté miesto vám obmotajú flossingovou páskou. Využíva sa napríklad aj na rozrušenie väzivových zrastov a jaziev po pôrodoch cisárskym rezom. „Je ideálna ako pomôcka na kĺbovú mobilizáciu a zväčšenie pohybového rozsahu. Nielen u športovcov možno tieto pásky využiť na efektívnu svalovú regeneráciu a dokonalé natiahnutie svalov,“ vysvetľuje fyzioterapeutka Mgr.  Alžběta Černá. 

Tkanivo ako špongia

Flossingové pásky sú elastické a zámerne sa nimi vyvíja tlak na tkanivo. „Zvonku pôsobia na všetky vrstvy a v ošetrovanej oblasti obmedzia prietok krvi a lymfy. Tieto miesta potom ešte následne aktivizujeme pomocou manuálnych techník a špecifických cvičení,“ približuje pôsobenie pások fyzioterapeutka Alžběta Černá. „Kombináciou tlaku a pohybu vznikajú potrebné trecie sily. Odlepia od seba sval a fascie a obnovia ich vzájomnú kĺzavosť. Pozitívne sa zmení pružnosť tkaniva i svalový tonus.“ Zjednodušene možno povedať, že účinok pásky sa dostaví v priebehu pár minút. Tkanivo sa zachová ako špongia. Vďaka tlaku do seba nasaje čerstvú medzibunkovú tekutinu a krv. V ošetrovanom mieste sa tak niekoľkonásobne zrýchli látková premena a regenerácia. Terapia sa však môže využiť i samostatne, napríklad v rámci prípravy športovca na výkon. Kombinácia s ďalšími technikami je však veľmi výhodná.

Sila nie je len v páske

Aby bol výsledok čo najlepší, musí aplikácii pásky predchádzať dôkladná diagnostika. „V prvom rade musíme zistiť, čo daný problém, teda opuch, zápal, nestabilitu či bolesť, spôsobuje. Zistíme napríklad, že za bolesťou kolena sa skrýva preťažená šľacha štvorhlavého stehenného svalu, navyše kombinovaná s nedostatočnou trupovou stabilizáciou. Flossingom uvoľníme celý sval stehna, ale zároveň vás naučíme, ako správne pracovať s bránicou i vnútrobruš- ným tlakom. Len tak sa problém nezopakuje a natrvalo odstráni,“ vysvetľuje postup ošetrenia fyzioterapeutka Mgr. Lenka Vojtovič. Ak by sa odborníci zamerali iba na koleno a stehno, ťažkosti sa na chvíľu stratia, ale pri nezmenených pohybových návykoch sa po čase určite objavia opäť.

Rozhoduje odtieň pásky?

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je pravda, že jahody obsahujú menej kalórií ako iné druhy ovocia?

Každý cukor má energetickú hodnotu, bez ohľadu na to, z akého zdroja pochádza. Jahody majú naozaj relatívne málo kalórií, hlavne preto, že obsahujú veľa vody. Takže vždy záleží od množstva danej potraviny, ktoré skonzumujete. Pre organizmus sú lepšie prírodné jednoduché cukry, napríklad fruktóza z ovocia, ako priemyselne vyrobené sladkosti. Ovocie obsahuje aj veľa vitamínov, minerálov, vlákniny či stopových prvkov, preto by ste ho mali konzumovať. Jeho energetickú hodnotu si však započítajte do celkového denného príjmu.

čítať viac

Aká je príčina neustále sa opakujúceho opuchu sliznice nosa?

Zistiť príčinu chronickej dlhotrvajúcej nádchy a pokašliavania môže byť zložitá diagnostická výzva. Alergiológ pri diagnostike úzko spolupracuje s ORL špecialistom a s pľúcnym lekárom. Pri základnom diagnostickom postupe sa vylúči infekčný pôvod, teda prítomnosť baktérií, vírusov, húb, a alergický pôvod. ORL lekár pomocou endoskopie, röntgenového vyšetrenia, počítačovej tomografie alebo magnetickej rezonancie vylúči anatomické zmeny či polypy a spraví ster zo sliznice nosa na prítomnosť eozinofilov. Pri pokašliavaní u detí sa zameriavame aj na vylúčenie možného refluxu, cystickej fibrózy či ochorenia týkajúceho sa riasinkového epitelu sliznice nosa. Príčina upchatého nosa je aj napriek diagnostike mnohokrát nejasná.

V lekárskej terminológii sa posledné roky sa zaužívali pojmy ako NANIPER, nealergická neinfekčná celoročná nádcha, NARES, nealergická nádcha s eozinofíliou, a NINAR, neinfekčná nealergická nádcha. Je dôležité vystopovať spúšťač ťažkostí - môže to byť napríklad zmena teploty, vlhkosť, tlak vzduchu, chemické látky, vône, emočné stimuly, fyzická záťaž, hormonálne zmeny, lieky. V minulosti sa predpokladalo, že hlavným mechanizmom nádchy u týchto spúšťačov je rozšírenie ciev v nose za spoluúčasti autonómneho nervového systému, teraz sa zmeny v sliznici nosa dávajú do súvislosti aj so zápalovými procesmi za spoluúčasti imunitného systému.

Liečba lokálnymi kortikoidmi je často veľmi účinná, keďže ovplyvňuje viaceré ťažkosti pacienta. U detí túto liečbu aplikujeme krátkodobo, pričom sledujeme jej efekt. Ako doplnok liečby vyskúšajte u syna preplachovanie nosa pomocou špeciálnej kanvičky a naučte ho dychovú gymnastiku cez nos.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor