MENU

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Dámy, pozor! Veci, ktoré by ste nemali NIKDY zatajovať gynekológovi

Bolesť a kŕče 

Bolesti v podbruší pozná pri menštruácii mnoho žien a nie sú ničím nezvyčajné. Niekedy sa môžu rozšíriť až do spodnej časti chrbta. „Bolestivá menštruácia, ktorá sa nedá vysvetliť žiadnym patologickým organickým nálezom, sa odborne nazýva primárna dysmenorea. Vyskytuje sa u mladých žien pred prvým pôrodom. Bolesť trvá jeden až dva dni.Môže byť sprevádzaná vracaním, hnačkou, bolesťami hlavy, závratmi, opisuje ženský lekár. Na vine je zvýšená aktivita maternice. Úľavu od bolesti môže okrem liekov priniesť termofor či cvičenie, ideálne pravidelné v priebehu celého mesiaca.

Hot,Water,Bottles,With,Knitted,Covers,On,Light,Blue,Background,Hot,Water,Bottles,With,Knitted,Covers,On,Light,Blue,Background,
Zdroj: Shutterstock

Ak sú však menštruačné bolesti príliš časté a zasahuje to do vášho bežného každodenného fungovania, je dobré zveriť sa s problémom odborníkovi. „Sekundárna dysmenorea je spôsobená zistiteľnou organickou patológiou. Medzi možné príčiny patrí endometrióza, adenomyóza, uterus myomatosus hlavne takzvané rodiace sa myómy a zúženie hrdla maternice po konizácii.“

Na liečbu bolestivej menštruácie možno podľa slov gynekológa použiť bylinky i vitamíny. Pomôcť by mal napríklad B komplex, rybí tuk, horčík, z liečivých rastlín najmä pupalka či pupalkový olej.

SPÄŤ
2/6
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor