MENU
novinky-a-odbornici

Dámy, pozor! Veci, ktoré by ste nemali NIKDY zatajovať gynekológovi

Young,Girl,With,Stomach,Pain,Lying,On,The,Sofa
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Dámy, pozor! Veci, ktoré by ste nemali NIKDY zatajovať gynekológovi

Veľké bolesti, silné krvácanie či vynechávanie cyklu? Ktoré menštruačné ťažkosti by ste mali určite riešiť s lekárom?

Rôzne problémy v priebehu cyklu potrápia do menopauzy ženy všetkých vekových kategórií. Hlásiť môžu zdravotný problém, hormonálnu i psychickú nerovnováhu. Na čo si dávať najväčší pozor?

Neprišla?

Dĺžka aj intenzita menštruačného cyklu sa môžu u mnohých žien líšiť. Ak netrvá presne 28 dní, nemusíte sa hneď obávať. Za normálny sa považuje cyklus v rozmedzí 24 až 35 dní. Dĺžka krvácania je štyri až šesť dní. Ak však menštruácia trvá menej ako 2 alebo viac ako 8 dní, ide o abnormálny stav,“ vysvetľuje MUDr. Tomáš Danys, PhD., MPH, gynekológ zo súkromnej gynekologickej ambulancie v Nových Zámkoch.

Nezabúdajte, že menštruačný cyklus odráža, čo sa v ženskom tele deje. Ak je atypický, výrazne kratší či dlhší, nehanbite sa o tom rozprávať so svojím lekárom. „Ak je krvácanie častejšie ako 21 dní v každom cykle, je problém hormonálny. Ak však ide o nepravidelné krvácania, je potrebné vylúčiť aj nádory, myómy, polypy, chronické infekcie, poruchy zrážavosti krvi,“ vysvetľuje ďalej odborník. Na ľahkú váhu netreba brať ani intenzitu krvácania. S gynekológom sa určite poraďte, ak je to viac ako osemdesiat mililitrov za deň, čo je približne sedem vložiek. 

Potrebujete lekára

Tri prípady, keď je nutné ihneď navštíviť gynekológa:

  • kŕčovité alebo vystreľujúce silné bolesti v podbruší
  • veľmi silné alebo výrazne predĺžené krvácanie
  • krvácanie v tehotenstve
Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac

Pri sledovaní TV vidím postavy dvojmo, pomôže očný lekár?

Odporúčam vyhľadať vám očného lekára a absolvovať dôkladné očné vyšetrenie. Jeho súčasťou by malo byť aj tzv. rozkvapkanie, ktoré umožní odhaliť i skryté očné vady. Príznak dvojitého videnia však nemusí súvisieť iba s očným problémom. Môže ísť o prejav iného ochorenia, napríklad endokrinologického alebo neurologického. Nepodceňujte tento problém a začnite spomínanou návštevou oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor