MENU
novinky-a-odbornici

Dámy, pozor! Veci, ktoré by ste nemali NIKDY zatajovať gynekológovi

Young,Girl,With,Stomach,Pain,Lying,On,The,Sofa

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Dámy, pozor! Veci, ktoré by ste nemali NIKDY zatajovať gynekológovi

Veľké bolesti, silné krvácanie či vynechávanie cyklu? Ktoré menštruačné ťažkosti by ste mali určite riešiť s lekárom?

Rôzne problémy v priebehu cyklu potrápia do menopauzy ženy všetkých vekových kategórií. Hlásiť môžu zdravotný problém, hormonálnu i psychickú nerovnováhu. Na čo si dávať najväčší pozor?

Neprišla?

Dĺžka aj intenzita menštruačného cyklu sa môžu u mnohých žien líšiť. Ak netrvá presne 28 dní, nemusíte sa hneď obávať. Za normálny sa považuje cyklus v rozmedzí 24 až 35 dní. Dĺžka krvácania je štyri až šesť dní. Ak však menštruácia trvá menej ako 2 alebo viac ako 8 dní, ide o abnormálny stav,“ vysvetľuje MUDr. Tomáš Danys, PhD., MPH, gynekológ zo súkromnej gynekologickej ambulancie v Nových Zámkoch.

Nezabúdajte, že menštruačný cyklus odráža, čo sa v ženskom tele deje. Ak je atypický, výrazne kratší či dlhší, nehanbite sa o tom rozprávať so svojím lekárom. „Ak je krvácanie častejšie ako 21 dní v každom cykle, je problém hormonálny. Ak však ide o nepravidelné krvácania, je potrebné vylúčiť aj nádory, myómy, polypy, chronické infekcie, poruchy zrážavosti krvi,“ vysvetľuje ďalej odborník. Na ľahkú váhu netreba brať ani intenzitu krvácania. S gynekológom sa určite poraďte, ak je to viac ako osemdesiat mililitrov za deň, čo je približne sedem vložiek. 

Potrebujete lekára

Tri prípady, keď je nutné ihneď navštíviť gynekológa:

  • kŕčovité alebo vystreľujúce silné bolesti v podbruší
  • veľmi silné alebo výrazne predĺžené krvácanie
  • krvácanie v tehotenstve
Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Znamenajú väčšie bolesti v ľavom boku obličkovú koliku? Čo s tým?

Silné bolesti v ľavom boku môžu znamenať renálnu koliku. A vo vašom prípade to tak aj bolo. Drobný kamienok prechádzal močovodom, ktorý sa ho silnými bolestivými sťahmi snažil pretlačiť až do mechúra. Keď kamienok zostúpil k mechúru, začal ho dráždiť. To ste pociťovali ako stály pocit na močenie. Kamienok ste vymočili a tým sa problém vyriešil. Nateraz. Podľa skúseností je ale šanca, že sa vám objaví ďalší kamienok do päť rokov, až 50%. Je vhodné doplniť ďalšie vyšetrenia, aby sme vedeli, prečo kamienok v obličke vznikol. Niektoré kamene vznikajú kvôli anatomickým pomerom, inokedy sa jedná o zlé stravovacie návyky či nesprávne fungovanie metabolizmu. Čo sa týka vyšetrenia moču, prítomnosť baktérií vôbec nemusí súvisieť s vašimi ťažkosťami a s močovými kameňmi. Moč by vám mal určite skontrolovať urológ.

čítať viac

Dcérka má horúčku, kŕče a opuchnutý členok. Môže to byť vážne?

Bolesť a/alebo opuch kĺbov je u detí bežným klinickým symptómom širokého spektra chorôb, od benígnych stavov až po závažné stavy vyžadujúce okamžitú intervenciu. Môže sa objaviť ako výsledok prirodzeného rastu a vývoja dieťaťa. Opuch kĺbu, bolesť a horúčka sú často sprievodným javom aj rôznych respiračných a tráviacich ochorení. Tieto príznaky sa ale môžu vyskytovať aj pri iných ochoreniach. Reumatické ochorenie sa prejavuje vo forme horúčky a bolesti kĺbov zápästia, lakťa, členka či kolena. Artritída náhle začína horúčkou, potom sa objavuje opuch kĺbu, bolesť pri pohybe, bolestivé pocity pri dotyku. Odporúčam vyšetrenie u všeobecného lekára pre dorast, ktorý na základe diagnostických kritérií zváži, či je nutné vyšetrenie v ambulancii detského reumatológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor