MENU
novinky-a-odbornici

Bolesť hlavy, žalúdka, búšenie srdca. Čo je príčinou, keď telu nič nie je?

Bolesť hlavy, žalúdka, búšenie srdca. Čo je príčinou, keď telu nič nie je?
Novinky a odborníci

Bolesť hlavy, žalúdka, búšenie srdca. Čo je príčinou, keď telu nič nie je?

Padajú vám vlasy? Bolí vás chrbát? Strieda sa u vás migréna za migrénou? Na vine môže byť stres. Ak sa rozčuľujete nad radou: „Menej sa stresujte,“ asi by ste sa nad ňou mali skôr zamyslieť.

Ak vás bolí žalúdok, srdce alebo chrbát, no všetky testy sú negatívne, možno máte psychosomatické ochorenie. Takáto choroba zvyčajne nemá telesnú príčinu. V období pandémie lekárov častejšie kontaktujú pacienti s rôznymi psychosomatickými ťažkosťami. Strach či úzkosť ich vnútorne premôžu, hoci si to navonok nechcú pripustiť. A následne telefonujú alebo navštívia ambulanciu s rozkolísaným tlakom, búšením srdca či bolesťami žalúdka. Typické a časté sú aj bolesti chrbtice, keď sa všetko napätie a stres sústreďuje do svalstva, ktoré je stuhnuté a ubolené. Neraz s tým úzko súvisia aj bolesti hlavy,“ vymenúva všeobecná lekárka MUDr. Diana Ganajová. 

Stres to iba zhorší

Každá úzkosť spustí v tele hormonálnu reťazovú reakciu. Je otázka času, kedy sa prejaví ako bolesť hlavy alebo chronické ochorenie. Denne sa stretávame s tým, ako nadmerný stres negatívne vplýva na výskyt a zhoršenie stavu už prítomných ochorení, ako je vysoký krvný tlak, cukrovka, ochorenia srdca, chrbtice, problémy tráviaceho traktu – bolesti brucha, najmä žalúdka, hnačky, pálenie záhy, pocit nevoľnosti až zvracanie, nechutenstvo – či migrény,“ dopĺňa odborníčka. Viac o tom, ako proti chorobách zo stresu bojovať, nájdete v novom vydaní časopisu Zdravie špeciál. 

Pohyb vám pomôže 

Na to, aby ste si pretriedili myšlienky v hlave je ideálny beh. Za všetkým sa skrýva rytmus a pravidelné dýchanie, ktoré odbúrajú napätie a vy môžete začať uvažovať triezvejšie. Pre niekoho neexistuje lepšie uvoľnenie ako búšenie do boxovacieho valca. Práve ten v danom momente stelesní všetky nepríjemnosti, krivdy, stres. Ideálne je skupinové cvičenie, ktoré má presnú skladbu a cvičíte pod dohľadom trénera. Skúsiť môžete aj jogu. Väčšina pozícií, ktoré vás uvoľnia, je založená na natiahnutí chrbta a otvorení hrudníka. Nezabúdajte počas celého cvičenia pravidelne dýchať. 

Vedome oddychujte 

Prirodzene meditujete aj vtedy, keď sa zahľadíte bezmyšlienkovito na stenu. Hlbokej relaxácii sa však môžete aj cielene naučiť. Posilníte si imunitu, ľahšie otehotniete a znížite si krvný tlak. Niekomu pomôže šport, inému príjemná vôňa, no skúsiť môžete aj hladkanie. Váš miláčik bude mať radosť a vy sa zbavíte stresu, neexistuje lepšia domáca terapia, ako je vlastné zviera. Prakticky akékoľvek, ktoré chováte, od psa či mačky cez škrečka, andulku či hada až po rybičky alebo hmyz, má na váš psychický aj fyzický stav dobrý vplyv. Viac aj o tejto téme nájdete v Zdraví špeicál. 

Čo vás v novom vydaní časopisu Zdravie špeciál ešte čaká? 

  • Bolia vás zuby? Ak máte citlivé krčky, popraskanú sklovinu alebo vám puká v sánke, skúste vymeniť zubárske kreslo za psychoterapeutické.
  • Nedostatok spánku je pre telo aj myseľ doslova zhubný. Nekradne vám sny psychická nepohoda?
  • Padajú vám vlasy? Na ich kvalitu vplýva aj psychická pohoda. Ak prežívate náročnejšie obdobie a trochu poľavíte aj vo výžive, začnú vám padať.
  • Emócie sadajú na chrbát. Vyhľadať psychológa pri bolesti chrbta? Poslať vás k nemu môže aj fyzioterapeut.
  • Vedeli ste, že o 60 % viac riskujete infarkt, ak na dovolenke nedokážete vypnúť?  A nielen telefón. 
  • Nedivte sa, že od stresu vraciate. Poradíme vám, čo vám pomôže proti žalúdočnej nervozite a ktoré potraviny by ste si mali dať na tanier. 
  • Ak na vás doľahla zlá nálada, vyčerpanie či úzkosť, je čas na voňavý čaj. V novom čísle časopisu Zdravie špeciál nájdete aj zoznam antistresových byliniek.
Nové číslo časopisu Zdravie špeciál práve v predaji!Nové číslo časopisu Zdravie špeciál práve v predaji!
Nové číslo časopisu Zdravie špeciál práve v predaji!
Zdroj: Zdravie

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo sa mi tvoria modriny bez príčiny? Sú nebezpečné?

Dobrá správa je, že ste boli na odberoch krvi, predpokladám, že lekár vám dal vyšetriť aj parametre, ktoré by mohli súvisieť so zvýšenou tvorbou modrín. Výsledky, ako píšete, boli v poriadku. Na zvýšenej tvorbe modrín sa okrem iného môže podieľať aj stav cievnej steny. Jej kvalita sa u jednotlivcov odlišuje. Niekedy sa môže prechodne zhoršovať pri nedostatku niektorých živín, stopových prvkov či vitamínov. Najčastejšie je na príčine nedostatok rutínu a vitamínu C. Rutín je bioflavonoid a antioxidant, a jeho bohatým zdrojom je pohánka. Ak môžete, konzumujte ju ako prílohu či kašu, prípadne vo forme výživového doplnku. Užívajte aj vitamín C v lipozómovej forme, ktorá sa najlepšie vstrebáva. Prípadne si v lekárni kúpte voľne dostupné vazoprotektívum, teda liek s ochranným vplyvom na cievy, s obsahom trihydrátu rutozidu a kyseliny askorbovej.

čítať viac

Mám cukrovku a trápi ma sucho v ústach. Čo môže byť príčinou?

Suchosť v ústach je prirodzeným prejavom starnutia a objavuje sa po päťdesiatom roku najmä u žien. Vo väčšine prípadov však súvisí s prítomnými ochoreniami, najmä s diabetom a s užívaním mnohých liekov. Príčina problému môže byť aj v dýchaní ústami a v chrápaní, vtedy dochádza k vysušovaniu sliznice ústnej dutiny vdychovaným vzduchom. Aj nadmerná konzumácia kávy a ďalších nápojov s obsahom kofeínu môže viesť k zhoršeniu funkcie slinných žliaz.

Liečba suchosti v ústach závisí od vyvolávajúcej príčiny. Pri užívaní liekov s týmto vedľajším účinkom požiadajte lekára, ktorý vám liečbu odporučil, o jej ukončenie, prípadne o upravenie dávkovania tak, aby sa tento problém zmiernil. Užívajte len lieky, ktoré vám odporučil lekár, nie lekárnik.

Dôležitá je správna starostlivosť o chrup. Pomáhajú aj prípravky na zvlhčenie sliznice dutiny úst, vrátane žuvačiek, obsahujú xylitol, ale aj hydroxyetylcelulózu alebo karboxymetylcelulózu. Medzi lieky na podporu tvorby slín patrí pilokarpín, používaný najmä v očnom lekárstve. Na noc si zapnite zvlhčovač vzduchu a spálňu pred spaním dobre vyvetrajte.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor