MENU
novinky-a-odbornici

Bolesť hlavy, žalúdka, búšenie srdca. Čo je príčinou, keď telu nič nie je?

Bolesť hlavy, žalúdka, búšenie srdca. Čo je príčinou, keď telu nič nie je?
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Bolesť hlavy, žalúdka, búšenie srdca. Čo je príčinou, keď telu nič nie je?

Padajú vám vlasy? Bolí vás chrbát? Strieda sa u vás migréna za migrénou? Na vine môže byť stres. Ak sa rozčuľujete nad radou: „Menej sa stresujte,“ asi by ste sa nad ňou mali skôr zamyslieť.

Ak vás bolí žalúdok, srdce alebo chrbát, no všetky testy sú negatívne, možno máte psychosomatické ochorenie. Takáto choroba zvyčajne nemá telesnú príčinu. V období pandémie lekárov častejšie kontaktujú pacienti s rôznymi psychosomatickými ťažkosťami. Strach či úzkosť ich vnútorne premôžu, hoci si to navonok nechcú pripustiť. A následne telefonujú alebo navštívia ambulanciu s rozkolísaným tlakom, búšením srdca či bolesťami žalúdka. Typické a časté sú aj bolesti chrbtice, keď sa všetko napätie a stres sústreďuje do svalstva, ktoré je stuhnuté a ubolené. Neraz s tým úzko súvisia aj bolesti hlavy,“ vymenúva všeobecná lekárka MUDr. Diana Ganajová. 

Stres to iba zhorší

Každá úzkosť spustí v tele hormonálnu reťazovú reakciu. Je otázka času, kedy sa prejaví ako bolesť hlavy alebo chronické ochorenie. Denne sa stretávame s tým, ako nadmerný stres negatívne vplýva na výskyt a zhoršenie stavu už prítomných ochorení, ako je vysoký krvný tlak, cukrovka, ochorenia srdca, chrbtice, problémy tráviaceho traktu – bolesti brucha, najmä žalúdka, hnačky, pálenie záhy, pocit nevoľnosti až zvracanie, nechutenstvo – či migrény,“ dopĺňa odborníčka. Viac o tom, ako proti chorobách zo stresu bojovať, nájdete v novom vydaní časopisu Zdravie špeciál. 

Pohyb vám pomôže 

Na to, aby ste si pretriedili myšlienky v hlave je ideálny beh. Za všetkým sa skrýva rytmus a pravidelné dýchanie, ktoré odbúrajú napätie a vy môžete začať uvažovať triezvejšie. Pre niekoho neexistuje lepšie uvoľnenie ako búšenie do boxovacieho valca. Práve ten v danom momente stelesní všetky nepríjemnosti, krivdy, stres. Ideálne je skupinové cvičenie, ktoré má presnú skladbu a cvičíte pod dohľadom trénera. Skúsiť môžete aj jogu. Väčšina pozícií, ktoré vás uvoľnia, je založená na natiahnutí chrbta a otvorení hrudníka. Nezabúdajte počas celého cvičenia pravidelne dýchať. 

Vedome oddychujte 

Prirodzene meditujete aj vtedy, keď sa zahľadíte bezmyšlienkovito na stenu. Hlbokej relaxácii sa však môžete aj cielene naučiť. Posilníte si imunitu, ľahšie otehotniete a znížite si krvný tlak. Niekomu pomôže šport, inému príjemná vôňa, no skúsiť môžete aj hladkanie. Váš miláčik bude mať radosť a vy sa zbavíte stresu, neexistuje lepšia domáca terapia, ako je vlastné zviera. Prakticky akékoľvek, ktoré chováte, od psa či mačky cez škrečka, andulku či hada až po rybičky alebo hmyz, má na váš psychický aj fyzický stav dobrý vplyv. Viac aj o tejto téme nájdete v Zdraví špeicál. 

Čo vás v novom vydaní časopisu Zdravie špeciál ešte čaká? 

  • Bolia vás zuby? Ak máte citlivé krčky, popraskanú sklovinu alebo vám puká v sánke, skúste vymeniť zubárske kreslo za psychoterapeutické.
  • Nedostatok spánku je pre telo aj myseľ doslova zhubný. Nekradne vám sny psychická nepohoda?
  • Padajú vám vlasy? Na ich kvalitu vplýva aj psychická pohoda. Ak prežívate náročnejšie obdobie a trochu poľavíte aj vo výžive, začnú vám padať.
  • Emócie sadajú na chrbát. Vyhľadať psychológa pri bolesti chrbta? Poslať vás k nemu môže aj fyzioterapeut.
  • Vedeli ste, že o 60 % viac riskujete infarkt, ak na dovolenke nedokážete vypnúť?  A nielen telefón. 
  • Nedivte sa, že od stresu vraciate. Poradíme vám, čo vám pomôže proti žalúdočnej nervozite a ktoré potraviny by ste si mali dať na tanier. 
  • Ak na vás doľahla zlá nálada, vyčerpanie či úzkosť, je čas na voňavý čaj. V novom čísle časopisu Zdravie špeciál nájdete aj zoznam antistresových byliniek.
Nové číslo časopisu Zdravie špeciál práve v predaji!Nové číslo časopisu Zdravie špeciál práve v predaji!
Nové číslo časopisu Zdravie špeciál práve v predaji!
Zdroj: Zdravie

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor