MENU
novinky-a-odbornici

Bolesť brucha u detí nepodceňujte! Poznáte najčastejšie príčiny?

Bolesťou brucha sa môže prejaviť ochorenie dýchacieho, tráviaceho, močového a iných systémov.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Bolesť brucha u detí nepodceňujte! Poznáte najčastejšie príčiny?

Bolesť brucha u detí nie je banalita. Často môže byť príznakom iných ochorení, ktoré ani nesúvisia s trávením.

„V našom organizme všetko so všetkým súvisí, a preto sa pri bolesti bruška pozerám na dieťa ako na celého človiečika. Deti často práve cez bruško spracovávajú rôzne nepriaznivé vplyvy od choroby samotnej až po psychické problémy,“ vysvetľuje pediatrička MUDr. Viera Petrušková z Nitry. Bolesť brucha je pomerne častým dôvodom návštevy jej ambulancie, preto ju lekárka nepodceňuje. Možno vás to prekvapí, ale u menších detí môže byť bolesť brucha aj predzvesťou angíny. Podľa slov Viery Petruškovej je veľmi častá najmä u menších detí.

Bolesť brucha pri angíne má jasnú príčinu. „V bruchu sa nachádzajú lymfatické uzliny, ktoré sa často pri angíne zväčšujú rovnako ako krčné mandle, a preto u malých detí je neraz prvým príznakom angíny bolesť bruška a vracanie,“ vysvetľuje lekárka. „Bolesťou brucha sa môže prejaviť ochorenie dýchacieho, tráviaceho, močového a iných systémov. Táto téma je veľmi široká a samotná bolesť sa dá pripísať prakticky ktorémukoľvek systému v tele,“ dodáva Viera Petrušková.

Kedy k lekárovi?

Je nutné pri bolesti brucha navštíviť lekára? Áno, ale nemusí to byť hneď. „Najmä pri psychosomatike, keď rodičia vidia, že je dieťa v dobrej kondícii, pričom sa na bolesť bruška sťažuje v rovnakom čase, prípadne pri rovnakých situáciách, nemusíte s dieťaťom hneď bežať k lekárovi,“ tvrdí Viera Petrušková, podľa ktorej asi 10 % predškolákov a školákov trpí bolesťami brucha psychogénneho pôvodu. Spúšťačom môže byť nepríjemná situácia, strach z vystúpenia a podobne. „Na to, aby sme bolesť označili ako psychosomatickú, potrebujeme dôkladným vyšetrením vylúčiť organický pôvod ochorenia a to dôkladnou anamnézou, fyzikálnym vyšetrením a ďalšími pomocnými vyšetreniami,“ doplňuje odborníčka, ktorá radí neupriamovať pozornosť na bolesť, pretože dieťa určite samo povie, keď ho niečo bolí. Takisto ho netreba otravovať kontrolnými otázkami. „Prudké bolesti bruška alebo niekoľkohodinové bolesti, ktoré sú spojené s teplotou, vracaním, hnačkou či bolesťou pri močení, bolesťou hrdla, hlavy a podobne, samozrejme, vyžadujú náv-števu lekára,“ dodáva na záver.

Bolesťou brucha sa u detí môže hlásiť aj angína. A to aj niekoľko dní pred bolesťou hrdla.Bolesťou brucha sa u detí môže hlásiť aj angína. A to aj niekoľko dní pred bolesťou hrdla.
Bolesťou brucha sa u detí môže hlásiť aj angína. A to aj niekoľko dní pred bolesťou hrdla.
Zdroj: Shutterstock

Článok pokračuje na ďalšej strane

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor