MENU
zdravy-zivot

Bolesť brucha, hnačku či zápchu nepodceňujte! Kedy hlásia vážny problém?

Woman,Lying,On,Sofa,Looking,Sick,In,The,Living,Room.

Súvisiace témy

Zdravý život

Bolesť brucha, hnačku či zápchu nepodceňujte! Kedy hlásia vážny problém?

Tráviace ťažkosti sa neoplatí brať na ľahkú váhu. Najmä tie dlhotrvajúce môžu signalizovať oveľa závažnejšie zdravotné ťažkosti.

Hnačky, kŕče a bolesti brucha, vysilenie... Problémy s trávením pozná snáď každý. Pacienti navštevujú lekárov kvôli problémom s trávením veľmi striedmo. Vyše 67 % Slovákov nejde s hnačkou k lekárovi ani pri dlhodobých ťažkostiach, ukázal najnovší prieskum, ktorý realizovala agentúra Neopublic. 

Len krátkodobý problém?

Tráviacimi ťažkosťami aspoň raz do týždňa trpí asi 36 % Slovákov, pričom hnačka trápi aspoň raz týždenne 23,5 % respondentov. Ľudia si väčšinou myslia, že hnačku dostali z nesprávnej stravy a po iných príčinách už ďalej nepátrajú. 

Akútna hnačka sa začína náhle a trvá krátko, obvykle pár dní. Môže mať infekčný pôvod spôsobený baktériami, vírusmi alebo vznikne po dietetickej chybe. Ak hnačka trvá niekoľko týždňov, prechádza do chronického štádia, ktoré si vyžaduje lekárske vyšetrenie.

Chronická hnačka 

V lepšom prípade môže hlásiť „len“ funkčnú poruchu čreva, teda syndróm dráždivého hrubého čreva. Dlhotrvajúca hnačka môže byť signálom aj vážnejších príčin, najmä rakoviny hrubého čreva, pri ktorej sa zvykne hnačka striedať so zápchou. Príčinou môžu byť aj  chronické zápalové ochorenia čreva, aj rôzne potravinové alergie a intolerancie.

Domáca liečba 

Vyše 67 % opýtaných nešlo s hnačkou k lekárovi, aj keď mali dlhodobé ťažkosti a nepomáhala im zvolená liečba. Tú sa ľudia najčastejšie snažia riešiť domácou liečbou a voľnopredajnými liekmi. Viac ako polovica respondentov si pri hnačke najčastejšie pomáha aktívnym uhlím, 43 % čajmi a 41 % probiotikami.

Prieskum tiež ukázal, že 22 % opýtaných vôbec nelieči hnačku, keď ju dostanú, aj keď sa pri nej až 84 % respondentov trápi s kŕčmi a bolesťou brucha. Lekára navštevujeme s hnačkou veľmi málo, hoci 24 % ľudí uviedlo, že hnačka výrazne negatívne ovplyvňuje kvalitu ich života.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám mäkkú zubnú sklovinu. Čo by mi pomohlo spevniť zuby?

Pokiaľ ide o posilnenie skloviny, je veľmi vhodné používať zubné pasty s obsahom fluoridov. No ak máte naozaj výraznejšiu kazivosť, odporučila by som aj doplnkovú fluoridáciu. V lekárni nájdete špeciálne fluoridačné gély, ktoré môžete doma používať, vždy však presne podľa odporúčaní výrobcu. V tomto prípade je dôležitá dôslednosť a pravidelnosť. Dlhodobejší a výraznejší efekt má ale profesionálna fluoridácia, stomatológ, alebo dentálna hygienička vám na zuby aplikujú preparát s vyšším obsahom fluoridov a zuby budú tak posilnené a chránené po dobu 6-9 mesiacov. Treba ale myslieť na to, že za kazivosť zubov nemôže iba slabá sklovina. Na vznik zubného kazu vplýva viacero faktorov. Určite by bolo dobré poradiť sa s vašou dentálnou hygieničkou, ktorá by s vami prekonzultovala techniku čistenia zubov, typ zubnej kefky, ale napríklad aj stravovacie návyky.

čítať viac

Môžem užívať hormonálnu antikoncepciu počas dojčenia?

V prvom rade by som rada vyvrátila mýtus o tom, že dojčenie je antikoncepcia. Nemôžeme ho považovať za spoľahlivú metódu ochrany pred neželaným tehotenstvom, najmä ak sa vám už vrátila menštruácia. Ideálne bude, ak sa o vhodnej forme antikoncepcie poradíte so svojim gynekológom.

K dispozícii sú vnútromaternicové telieska alebo antikoncepčné tabletky s obsahom gestagénov, ktoré sú vhodné aj počas citlivého obdobia dojčenia. Prípadne siahnite po bariérovej antikoncepcii ako sú kondóm, pesar, spermicídne prípravky - gél, krém, pena, tabletky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor