MENU
novinky-a-odbornici

Boľavý problém, ktorý budí zo sna. Prečo trápi oveľa častejšie ženy?

Karpálny tunel trápi oveľa častejšie ženy.
Novinky a odborníci

Boľavý problém, ktorý budí zo sna. Prečo trápi oveľa častejšie ženy?

K lekárom prichádzajú stále mladší ľudia s úpornou bolesťou ruky, ktorá sa stáva nešikovná a často až nefunkčná. Riešenie našťastie nie je zložité.

Bolesť v tele dokážu narobiť aj úplné maličkosti. Veď karpálny tunel je len úzky kanálik v oblasti zápästia. Prechádza ním však deväť šliach, ohýbačov prstov, spolu s cievami a nervami. Tieto štruktúry, ktoré zabezpečujú citlivosť a jemnú motoriku prstov, sú uložené na kostiach predlaktia a zápästia. Keďže ide o malý priestor, môže veľmi ľahko dôjsť k útlaku. „Syndróm karpálneho tunela je v súčasnosti veľmi časté ochorenie a určite je to najčastejšie ochorenie ruky. Spôsobené býva jej preťažením, a hoci postihuje obidve pohlavia, oveľa častejšie ním trpia ženy,“ hovorí chirurgička MUDr. Jana Kubicová-Košťálová.

Ženy trpia oveľa častejšie

Prečo sú syndrómom karpálneho tunela, ktorý sa dáva do súvislosti najmä s opakovanými pohybmi prstov a dlane, postihnuté 3- až 4-krát viac ženy, odborníci celkom presne nevedia. Môže to byť spôsobené tým, že ženské svaly a šľachy sú predsa len slabšie ako mužské, prípadne tiež tým, že ich ruky sú celý deň namáhané – fungujú ako v práci, tak i v domácnosti. Samozrejme, nie každá bolesť ruky automaticky znamená, že máte problém s karpálnym tunelom, no ak máte nepríjemné až boľavé pocity v prstoch, dlani, dokonca v predlaktí či ramene, mali by ste sa rozhodne čím skôr obrátiť na lekára.

Bez lekára to nevyriešite

Ústup bolestí, či už náhly alebo postupný, totiž neznamená, že problém mizne, práve naopak! Je to dôsledok zániku senzitívnych nervových vlákien. „Tento problém nikdy neprejde sám,“ zdôrazňuje lekárka. „Preto odporúčam vyhľadať odborníka, aby posúdil, či ide skutočne o útlak nervu v karpálnom tuneli, a navrhol adekvátny spôsob liečby,“ radí Kubicová Košťálová. Skúsený lekár by mal syndróm karpálneho tunela rýchlo rozoznať. Na stanovenie diagnózy sa používa viacero provokačných manévrov, ďalej elektromyografia, čiže vyšetrenie, ktoré zachytáva elektrickú aktivitu svalov a overuje ich správne nervové zásobovanie, ako aj zobrazovacie metódy a ďalšie vyšetrenia.

Najprv dostanete injekcie

Asi prvé, čo vám lekár v rámci terapie odporučí bude, aby ste si ruku šetrili a nepreťažovali ju. To však mnohí pacienti nedodržiavajú. Aj preto, že neraz je ťažké ruku nepoužívať, ak to vaša práca doslova vyžaduje. Dôležité sú aj rehabilitácie, ktoré dokážu zmierniť bolesť, no samotnú príčinu syndrómu karpálneho tunela neodstránia. „Pokiaľ to stav dovoľuje, uprednostňujeme konzervatívnu liečbu v podobe podávania injekcií s vitamínmi B1 a B12, ktoré sa aplikujú do svalu. Ak prvá kúra zaberie, pokračujeme s mesačnými prestávkami v ďalších dvoch. Ak ale nezaberie, je nutný operačný zákrok, keď sa mechanicky uvoľní utlačený nerv,“ hovorí o bežnom postupe terapie chirurgička.

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

V poslednom čase mi viac páchne moč, čo to znamená?

Moč môže zapáchať z viacerých príčin. Podiel na tom má zloženie stravy alebo pitný režim. Rovnako sa môže jednať o dôsledok užívania liekov alebo prejav zápalu. Infekcia močového mechúra je častejšia u žien než u mužov. U žien treba myslieť aj na gynekologickú oblasť – vaginálny sekrét.

V každom prípade, situáciu najlepšie vyhodnotí váš obvodný lekár a podľa potreby vás odošle za príslušným špecialistom.

čítať viac

Zle dojčím, ak bábätko stále štikúta? Čo pomôže?

Štikútka, singultus, je mimovoľný reflexný dej spočívajúci v krátkom kŕči bránice a v prudkom výdychu so súčasným uzáverom hlasiviek. Ide zväčša o bežný príznak podráždenia žalúdka objemným jedlom, šumivými nápojmi, teplotnými zmenami. Obvykle trvá krátko a spontánne vymizne. Môže byť však aj prejavom ochorenia. Pozornosť zasluhuje vtedy, ak počas krátkej doby spontánne alebo po jednoduchých manévroch neodoznieva. Pokiaľ dieťa prospieva a nemá príznaky žiadneho ochorenia, ide s veľkou pravdepodobnosťou o nezávažný symptóm. Overené tipy na štikutku sú pomalé jedenie, dôkladné požutie jedla, hlboký nádych, zadržanie dychu a pomalý výdych, alebo prelttnutie vzduchu naprádzno. Niekoľkokrát treba opakovať.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor