MENU

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Bojíte sa kolonoskopie? Jednoduchý test ju môže nahradiť

Každé 2 roky si pýtajte test

Ľudia vo veku od 50 rokov by mali v rámci preventívnej lekárskej prehliadky absolvovať každé dva roky aj test na okultné krvácanie stolice. Ak sa testom potvrdí prítomnosť krvi v stolici, je potrebné následne absolvovaťkolonoskopické vyšetrenie, keďže prítomnosť krvi v stolici nemusí automaticky znamenať rakovinu, môže mať viaceré príčiny ako hemoroidy či zápalové ochorenie čriev.

Kolonoskopia dokáže zachytiť a odstrániť polypy, teda výrastky na sliznici hrubého čreva, či konečníka, ktoré môžu byť predstupňom rakoviny ešte vo veľmi včasnom, dobre liečiteľnom stave.

Kolorektálny karcinóm vzniká vo väčšine prípadov transformáciou z polypu sliznice hrubého čreva alebo konečníka. Trvá približne 10 až 15 rokov, kým sa polyp premení na zhubný nádor. Táto známa patogenéza ako aj prirodzený vývoj ochorenia  vytvárajú ideálnu príležitosť pre jeho včasné odhalenie a prevenciu. Kolorektálny karcinóm je teda preventabilné ochorenie“, dodáva klinický onkológ MUDr. Jozef Dolinský.

Existuje však aj oveľa príjemnejšie vyšetrenie ako kolonoskopia a pritom veľmi spoľahlivé.

SPÄŤ
2/3
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor