MENU
novinky-a-odbornici

Bojíte sa kolonoskopie? Jednoduchý test ju môže nahradiť

Na nádorové ochorenia čriev by sa pri pravidelných preventívnych vyšetreniach nemuselo vôbec umierať.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Bojíte sa kolonoskopie? Jednoduchý test ju môže nahradiť

Slovensko je krajinou s druhým najvyšším výskytom rakoviny čriev v Európe a v úmrtnosti je dokonca na čele rebríčka. Hoci skorý záchyt rakoviny hrubého čreva a konečníka nie je komplikovaný, testy absolvuje málo ľudí. Teraz je tu však čosi úplne nové.

Nečakajte na metastázy

Riziko kolorektálneho karcinómu sa dramaticky zvyšuje po 50. roku života alebo pri pozitívnej rodinnej anamnéze. Kolorektálny karcinóm je pritom rakovina, ktorej sa dá pomocou preventívnych opatrení vyhnúť takmer na 100%. Na nádorové ochorenia čriev by sa pri pravidelných preventívnych vyšetreniach nemuselo vôbec umierať,“ konštatuje MUDr. Martin Huorka, CSc., hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva pre gastroenterológiu.

Karcinogenéza, teda zmena buniek na rakovinové, trvá 7 až 10 rokov. Ak sa ochorenie zachytí v tomto počiatočnom štádiu, je až 90% prípadov liečiteľných. Realita je však taká, že štvrtina pacientov má pri diagnostike ochorenia už metastázy. Preto je naozaj dôležité podstupovať preventívne skríningové vyšetrenie.

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor