MENU
novinky-a-odbornici

Nikdy nepodceňte tento bežný zápal, môže vážne poškodiť obličky!

Beautiful,Young,Woman,Suffering,From,Backache,At,Home

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Nikdy nepodceňte tento bežný zápal, môže vážne poškodiť obličky!

Aj keď nepríjemný zápal môže postihovať všetky vekové kategórie, do 50 rokov potrápi častejšie najmä ženy. Na čo si dať pozor?

Jesenné urologické problémy by nemali ľudia podceňovať. Dospieť môžu i do zápalu obličiek. Zápaly močových ciest a močového mechúra postihujú všetky vekové kategórie, výnimkou nie sú ani deti. Upozornila na to urologička z nemocnice v Handlovej Viola Filipovičová.

„Najčastejším pôvodcom infekcií močových ciest je baktéria E.coli, ktorá prirodzene osídľuje oblasť hrubého čreva a vplyvom nedostatočného pitného režimu, oslabenia imunity, prítomnosti močových kameňov a u mužov najmä zväčšenou prostatou sa následne usádza a množí v močových cestách a spôsobuje tak klinické ťažkosti v zmysle zápalových ochorení," uviedla Filipovičová.

Kto je v ohrození?

Do veku 50 rokov sa zápal podľa nej častejšie vyskytuje u žien v dôsledku anatomického usporiadania a tesného kontaktu močovej trubice, pošvy a konečníka. Po 50. roku života sa naopak infekcie vyskytujú častejšie u mužov, najmä v dôsledku zväčšenia prostaty. Po 60. roku života sa výskyt u mužov a žien vyrovnáva. U detí sa najčastejšie stretávame s infekciami u mladých chlapcov, a to najmä pri komplikujúcich faktoroch, ako sú synechie predkožky alebo fimóza," doplnila odborníčka.

Zápal močových ciest odporúča urologička liečiť u svojho obvodného lekára alebo pediatra. „Každý zápal je nutné verifikovať kultivačným nálezom vzorky moču. Následne podľa výsledkov prítomnosti komplikujúcich faktorov a frekvencie výskytu je potrebné zvážiť vyšetrenie v urologickej ambulancii," priblížila lekárka. Voľnopredajné liečivá sú podľa nej cenné najmä pri výskyte recidivujúcich infekcií močových ciest ako doplnok liečby.

Je to vážne!

Zápaly močových ciest sa môžu aj skomplikovať. Najobávanejšou komplikáciou zápalu močového mechúra je jeho vzostupné šírenie a následný rozvoj zápalu obličiek, ktorý pri neadekvátnej liečbe vedie k septickému stavu s možným rozvojom multiorgánového zlyhania," upozornila Filipovičová.

Infekcie močových ciest sa objavujú u približne troch až piatich percent mladšej populácie a u desiatich až 30 % staršej populácie.

Kedy spozornieť?

U detí je potrebné dbať na prevenciu už v skorom veku. „Pri 2 infekciách močových ciest u chlapcov a 1 u mladých dievčat je nutné urologické vyšetrenie za účelom vylúčenia možných vrodených vád ovplyvňujúcich močový systém. Následne dôkladné vyšetrenie určí ďalší postup liečby a prevenciu infekcií," vysvetlila lekárka.

Úloha rodiča je podľa nej najmä v dodržiavaní režimových opatrení, a to dostatočný pitný režim, pravidelné vyprázdňovanie, dôsledná hygiena a racionálne vyvážená strava.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Znamenajú väčšie bolesti v ľavom boku obličkovú koliku? Čo s tým?

Silné bolesti v ľavom boku môžu znamenať renálnu koliku. A vo vašom prípade to tak aj bolo. Drobný kamienok prechádzal močovodom, ktorý sa ho silnými bolestivými sťahmi snažil pretlačiť až do mechúra. Keď kamienok zostúpil k mechúru, začal ho dráždiť. To ste pociťovali ako stály pocit na močenie. Kamienok ste vymočili a tým sa problém vyriešil. Nateraz. Podľa skúseností je ale šanca, že sa vám objaví ďalší kamienok do päť rokov, až 50%. Je vhodné doplniť ďalšie vyšetrenia, aby sme vedeli, prečo kamienok v obličke vznikol. Niektoré kamene vznikajú kvôli anatomickým pomerom, inokedy sa jedná o zlé stravovacie návyky či nesprávne fungovanie metabolizmu. Čo sa týka vyšetrenia moču, prítomnosť baktérií vôbec nemusí súvisieť s vašimi ťažkosťami a s močovými kameňmi. Moč by vám mal určite skontrolovať urológ.

čítať viac

Dcérka má horúčku, kŕče a opuchnutý členok. Môže to byť vážne?

Bolesť a/alebo opuch kĺbov je u detí bežným klinickým symptómom širokého spektra chorôb, od benígnych stavov až po závažné stavy vyžadujúce okamžitú intervenciu. Môže sa objaviť ako výsledok prirodzeného rastu a vývoja dieťaťa. Opuch kĺbu, bolesť a horúčka sú často sprievodným javom aj rôznych respiračných a tráviacich ochorení. Tieto príznaky sa ale môžu vyskytovať aj pri iných ochoreniach. Reumatické ochorenie sa prejavuje vo forme horúčky a bolesti kĺbov zápästia, lakťa, členka či kolena. Artritída náhle začína horúčkou, potom sa objavuje opuch kĺbu, bolesť pri pohybe, bolestivé pocity pri dotyku. Odporúčam vyšetrenie u všeobecného lekára pre dorast, ktorý na základe diagnostických kritérií zváži, či je nutné vyšetrenie v ambulancii detského reumatológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor