MENU
novinky-a-odbornici

Bez hanby o vlastnom zdraví. Princa Harryho ničila táto fóbia

Princ Harry tvrdí, že trpel agorafóbiou.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Bez hanby o vlastnom zdraví. Princa Harryho ničila táto fóbia

Britský princ Harry svojou knihou ohúril svet. Niektorí ho podporujú, iní kričia „mlč“. Okrem spŕšky emócií však hovorí aj o zaujímavej fóbii. A to vrhá na jeho osobu iné svetlo.

Vo svojej knihe princ Harry odhaľuje, ako v mladosti bojoval s netradičnou agorafóbiou. „Bol som agorafób. Čo bolo vzhľadom na moju verejnú úlohu takmer nemožné," píše Harry vo svojich memoároch, ako informovala televízia NBC News.

Agorafóbia je úzkostná porucha, ktorá sa prejavuje silným strachom z miest a situácii, z ktorých je ťažko uniknúť. U nás si to môžeme reálne predstaviť ako strach z MHD, alebo strach z obchodných centier, ale aj na verejných priestranstvách a to najmä, ak je trpiaci človek presvedčený, žer z danej situácie niet úniku, prípadne, že mu pri nevoľnosti nebude poskytnutá prvá pomoc.

Princ Harry spomína práve na „jeden prejav, ktorému sa nedalo vyhnúť a ani ho zrušiť, a počas ktorého som takmer omdlel“ a jeho starší brat, princ William, sa mu zo zákulisia smial, že je „premočený“, parafrázoval americký Today.

V prípade, že sa osoba s agarofóbiou ocitne v situácii, z ktorej pre ňu niet úniku, môžu sa u nej vyskytovať rozličné telesné a psychické prejavy úzkosti, ktoré môžu nadobudnúť až charakter panického strachu, opisuje princípy fungovania agarofobikov na svojej stránke Liga za duševné zdravie.

Viac o agorafóbii sa dočítate na ďalšej strane ►►►

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor