MENU
novinky-a-odbornici

Betakarotén chráni bunky pred poškodením. Kde okrem mrkvy ho nájdete?

Mrkva vás poteší obsahom betakaroténu.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Betakarotén chráni bunky pred poškodením. Kde okrem mrkvy ho nájdete?

Symbolom pre betakarotén sa stala mrkva, ale zdrojov je oveľa viac. Jeho silou je najmä antioxidačný účinok, ktorý chráni bunky pred poškodením.

Niektoré štúdie naznačujú, že vstrebávanie betakaroténu môže zlepšiť i prítomnosť vitamínov C a E. Pravdepodobne pomáhajú chrániť betakarotén pred oxidáciou a degradáciou. Môže betakarotén skutočne sfarbiť pokožku? Keďže spôsobuje oranžovočervené sfarbenie rastlín, ovocia a zeleniny, môže pri jeho nadmernom užívaní dôjsť k takzvanej karotinóze. Ide o dočasné sfarbenie kože na chodidlách a dlaniach do oranžova.

Nielen v mrkve

Hoci sa symbolom betakaroténu stala mrkva, nájdete ho v oveľa väčšom počte ovocia a zeleniny. Voľba je jednoduchá, stačí si zvoliť zdravé pochúťky oranžovej alebo žltej farby. Výborným zdrojom sú i marhule, melón, mango, sladké zemiaky, tekvice a paprika. „Nachádza sa aj v niektorých tmavozelených listových zeleninách, ako je napríklad špenát a brokolica. Vstrebávanie betakaroténu z potravy zlepšuje prítomnosť tukov v potrave. Okrem toho môžu pomôcť ďalšie faktory ako napríklad krájanie alebo mixovanie, ktoré uvoľní viac betakaroténu,“ približuje ako lepšie využiť živiny výživová poradkyňa Katarína Grich. „Rovnako i tepelná úprava potravy, ktorá môže zlepšiť jeho dostupnosť.“

Sú lepšie doplnky?

Odborníci sa domnievajú, že výživové doplnky s betakaroténom môžu byť menej účinné ako jeho prirodzené zdroje z potravy. Strava totiž obsahuje množstvo ďalších zložiek, ktoré ovplyvňujú jeho vstrebávanie. „V produktoch živočíšneho pôvodu sa vitamín A nachádza vo forme retinolu. Jeho nadmerné množstvo sa z tela nevylučuje, ale ukladá sa do zásoby v tukoch. Predávkovanie sa potom prejavuje vracaním, únavou, bolesťami hlavy, lámavosťou kostí, vypadávaním vlasov alebo poškodením pečene. Práve preto betakarotén predstavuje bezpečnejší spôsob dodania provitamínu A do tela,“ približuje Katarína Grich.

Počuli ste už náš podcast?

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor