MENU
novinky-a-odbornici

Návyk, ktorý extrémne urýchľuje starnutie. Večer ho robí väčšina z nás

Top,View,On,Uphappy,Caucasian,Woman,Lying,On,Bed,,Depressed
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Návyk, ktorý extrémne urýchľuje starnutie. Večer ho robí väčšina z nás

Patríte k ľuďom, ktorí sa toho nevedia celý deň dočkať a spájajú si to s príjemným uvoľnením a socializáciou? Mali by ste si nájsť iný „koníček". A to čím skôr.

Čím viac sa vedci špárajú v našich zlozvykoch, tým menej ospravedlnenia pre ne nachádzajú. Ktorý je to tentokrát?

Aj vy ste si doteraz mysleli, že existuje „zdravý alkohol“ v podobe malého pivka či deci vínka denne? Asi vás musíme sklamať. Podľa najnovších dát University of Pennsylvania už ani mierne až striedme popíjanie alkoholu nie je v poriadku, ba dokonca škodí mozgu.

Až dva roky života

Výskumníci analyzovali údaje od viac ako 36 000 dospelých, pričom našli súvislosť medzi pitím a zníženým objemom mozgu. Ten sa spúšťa už pri priemernej úrovni spotreby menej ako jednej alkoholovej jednotky denne – čo je ekvivalent malého pivka a stúpa s každým ďalším nápojom. Čím je toho viac, tým väčšia daň.

Fyziológia vplyvu ťažkého pitia na mozog je jasná. Vedie k zmenám v štruktúre i veľkosti mozgu a k ubúdaniu sivej i bielej mozgovej hmoty spojeným s kognitívnymi poruchami. Lenže toto robí už niekoľko „malých“ alebo vínečiek týždenne.

Science Daily cituje príklad: Rozdiel jednej jednotky alkoholu (malé pivo) a dvoch jednotiek (veľké pivo alebo pohár vína) u päťdesiatnika je ekvivalentný starnutiu o dva roky. Ak v tom istom veku pijete ešte viac, znamená to starnúť predčasne až o tri roky, informovali vedci v časopise Nature Communications.

Hoci sú známe výsledky i iných štúdií, podľa ktorých je striedme pitie pre zdravie zanedbateľné, či dokonca prospešné, americkí výskumníci kontrujú zatiaľ zrejme najväčším datasetom údajov.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor