Čím viac sa vedci špárajú v našich zlozvykoch, tým menej ospravedlnenia pre ne nachádzajú. Ktorý je to tentokrát?
Aj vy ste si doteraz mysleli, že existuje „zdravý alkohol“ v podobe malého pivka či deci vínka denne? Asi vás musíme sklamať. Podľa najnovších dát University of Pennsylvania už ani mierne až striedme popíjanie alkoholu nie je v poriadku, ba dokonca škodí mozgu.
Až dva roky života
Výskumníci analyzovali údaje od viac ako 36 000 dospelých, pričom našli súvislosť medzi pitím a zníženým objemom mozgu. Ten sa spúšťa už pri priemernej úrovni spotreby menej ako jednej alkoholovej jednotky denne – čo je ekvivalent malého pivka a stúpa s každým ďalším nápojom. Čím je toho viac, tým väčšia daň.
Fyziológia vplyvu ťažkého pitia na mozog je jasná. Vedie k zmenám v štruktúre i veľkosti mozgu a k ubúdaniu sivej i bielej mozgovej hmoty spojeným s kognitívnymi poruchami. Lenže toto robí už niekoľko „malých“ alebo vínečiek týždenne.
Science Daily cituje príklad: Rozdiel jednej jednotky alkoholu (malé pivo) a dvoch jednotiek (veľké pivo alebo pohár vína) u päťdesiatnika je ekvivalentný starnutiu o dva roky. Ak v tom istom veku pijete ešte viac, znamená to starnúť predčasne až o tri roky, informovali vedci v časopise Nature Communications.
Hoci sú známe výsledky i iných štúdií, podľa ktorých je striedme pitie pre zdravie zanedbateľné, či dokonca prospešné, americkí výskumníci kontrujú zatiaľ zrejme najväčším datasetom údajov.