MENU
novinky-a-odbornici

Beriete lieky na tlak? Na TOTO vianočné jedlo veľký POZOR, koledujete si o problémy

Friends,Having,Dinner,At,Home,At,Christmas,Eve.,Winter,Holidays

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Beriete lieky na tlak? Na TOTO vianočné jedlo veľký POZOR, koledujete si o problémy

Blížiace sa vianočné sviatky neprinášajú len riziko tráviacich ťažkostí. Kto by sa mal mať na pozore?

Tráviace komplikácie môže počas sviatkov spôsobiť veľké množstvo jedál, ktoré často nevhodne kombinujeme a sú pre telo enormnou záťažou. Pripomenula to primárka oddelenia dlhodobo chorých nemocnice v Handlovej Miriam Kvostková.

„Vianoce sú špecifické množstvom jedla, ľudia jedia slané, sladké, kyslé, často sú jedlá veľmi mastné a kombinujú ich aj s alkoholom. Počas roka sú zvyknutí stravovať sa striedmejšie, preto takéto kombinácie môžu vyvolať zdravotné problémy," upozornila Kvostková.

Prvá pomoc

Výnimkou podľa nej nie sú bolesti brucha, nafukovanie, pálenie záhy, vracanie až hnačky. „Pomôcť dokáže najmä prevencia, ale ak to s jedlom ľudia preženú, tak by si mali nasadiť diétny režim, dostatočné množstvo tekutín a piť by mali aj minerálne vody," doplnila.

Ak nedokážete pri pretrvávajúcej nevoľnosti a vracaní dodržiavať dostatočný pitný režim, je vždy nutné vyhľadať lekársku pomoc z dôvodu infúznej liečby, zdôraznila ďalej odborníčka.

Vážne komplikácie

Pre seniorov, ktorí majú rôzne ochorenia, ako vysoký tlak, ischemickú chorobu srdca či cukrovku, nesprávne skombinovanie jedál môže byť natoľko nebezpečné, že môže dôjsť k zhoršeniu zdravotného stavu v zmysle zvýšenia krvného tlaku, keďže mnohé jedlá ako napríklad údeniny sú slané," ozrejmila Kvostková.

U diabetika zasa nadmerný príjem sladkých jedál môže podľa nej viesť k dekompenzácii cukrovky. „Taktiež vyprážané jedlá môžu podráždiť žlčník či žalúdok. Keďže seniori užívajú veľa liekov aj na rôzne iné ochorenia, tak aj žalúdok je náchylnejší na rôzne ochorenia," dodala lekárka a odporučila ľuďom myslieť na svoje zdravie a nepreháňať to s jedlom.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako sa môžem zbaviť veľmi častého nočného močenia?

Otázka je, či vám odstránili prostatu úplne – radikálnou prostatektómiou, ktorá sa robí pri rakovine. Ak vás operovali pre nezhubné zväčšenie prostaty, časť prostaty ostala v tele a mohla znovu narásť, čo sa prejavuje napríklad častým nočným močením. V prvom prípade – úplného odstránenia prostaty – bolo počas operácie nutné obnoviť spojenie močovej trubice s močovým mechúrom. Tu sa mohla časom vyvinúť jazva, ktorá zhoršuje kvalitu močenia. To znamená, že treba doplniť niekoľko vyšetrení, ktoré nám povedia o vašom močení viac. Podľa toho sa volí nasledovná liečba.

čítať viac

Môžem mať po prekonaní mozgovej aneuryzmy ešte dieťa?

Samotný vek ženy nad 35 rokov, aj bez iných ochorení a rizikových faktorov, znižuje úspešnosť otehotnieť. Predstavuje tiež viaceré riziká pre tehotnú ženu ako je zvýšený výskyt vrodených vývojových chýb plodu, potrat v prvom trimestri, úmrtie ženy a/alebo plodu pri pôrode, vysoký krvný tlak, gestačný diabetes mellitus a iné. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že ak má žena akékoľvek závažné ochorenie, ktoré môže potenciálne ohrozovať jej život, vo väčšine prípadov toto riziko v tehotenstve stúpa a tehotenstvo je vysoko rizikové. V prípade stavu po mozgovej aneuryzme by bolo potrebné prípadne tehotenstvo konzultovať ešte so špecialistami, ktorí sa na liečbe aneuryzmy podieľali. Neurológ, neurochirurg, cievny lekár zhodnotia aktuálny stav pacientky. O niečo menšie riziko by bolo v prípade, ak by aneuryzma bola vyriešená operáciou a žiadny iný patologický nález na cievach by už nebol zistený. V každom prípade by som považoval za veľmi dôležité pred prípadným plánovaním tehotenstva dobre zvážiť všetky riziká ohrozenia plodu a hlavne riziko úmrtia ženy.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor