MENU
novinky-a-odbornici

Banálna chyba zvyšuje riziko melanómu: Robíte ju aj vy?

Bez opaľovacieho krému sa opaľovať ani nechoďte.
Novinky a odborníci

Banálna chyba zvyšuje riziko melanómu: Robíte ju aj vy?

Prehnali ste to s opaľovaním a teraz si natierate pleť smotanou? Spálenie pokožky znamená veľké riziko a podľa názoru mnohých odborníkov značne zvyšuje riziko zhubného kožného nádoru - melanómu.

Ak sa vystavujete slnku bez adekvátnej ochrany, môžete sa veľmi ľahko spáliť. Dlhý pobyt na slnku bez ochrany môže vyvolať aj  slnečné alergie, predčasné starnutie kože i závažné ochorenia.

„Pri opaľovaní a dlhšom pobyte na slnku preto dbajte na správnu ochranu kože. Tiež si chráňte oči slnečnými okuliarmi s UV filtrom, používajte pokrývku hlavy a voľný odev,“ odporúča farmaceutka Jana Varsová. Dôležité je dodržiavať pitný režim a uprednostniť čistú či minerálnu vodu. „Snažte sa obmedziť sladené nápoje, kofeín i alkohol,“ hovorí.

Anketa
Spálili ste sa už toto leto?

Nezabúdajte na opaľovací krém 

Pobytu na slnku sa podľa odborníčky treba vyhýbať medzi 11.00 až 15.00 h, keď je intenzita slnečného žiarenia najvyššia. Prípravok na opaľovanie treba naniesť na pokožku minimálne 30 minút pred pobytom na slnku a jeho nanášanie opakovať každé 2 hodiny, prípadne po kúpaní či sprchovaní.

„Dôsledne natrite predovšetkýmnos, uši, pery, priehlavky nôh, znamienka a jazvy. Práve na týchto citlivých miestach dochádza k spáleniu pokožky najrýchlejšie,“ tvrdí farmaceutka.

Pozor na úpal

Pri nadmernom slnení hrozí aj úpal. Prejaviť sa môže bolesťou hlavy, horúčkou, celkovou slabosťou, závratom, zmätenosťou i vracaním. „Po skončení opaľovania ošetrite pokožku vhodným prípravkom po opaľovaní. Je dobré mať na pamäti, že spálenie pokožky znamená veľké riziko a podľa názoru mnohých odborníkov značne zvyšuje riziko zhubného kožného nádoru - melanómu,“ pripomína Varsová.

Toto pomôže

Spálenie sa prejavuje červenou, bolestivou pokožkou, prípadne aj miernym opuchom. „Pri spálení schlaďte postihnuté miesto najlepšie vodou, teda studenou jemnou sprchou, krátkym kúpeľom, alebo aj priložením studeného obkladu,“ odporúča Varsová. Na postihnuté miesta je pre upokojenie kože podľa nej vhodné nanášať prípravky napríklad s obsahom panthenolu alebo aloe vera.

„Počas tohto obdobia dbajte na dostatočný príjem tekutín, radí.“ Pri spálení kože je podľa nej dehydratácia veľmi častá. Pri ochrane kože pomáhajú aj antioxidanty ako zinok, biotín a vitamín C, ktoré možno počas leta preventívne užívať.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia